Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?
Data dodania: 2022-07-30 (17:17) Komentarz giełdowy XTB

Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).

Dane wspierają narrację szefa Fed, Jeroma Powella wskazującego na wciąż silny popyt w amerykańskiej gospodarce, który może pomóc jej w ‘miękkim lądowaniu’ mimo jastrzębiego cyklu podwyżek stóp. Na temat wypowiedział się dziś również bank Wells Fargo, który podkreślił, że konsumenci wciąż zwiększają wydatki mimo wysokiej inflacji. Z drugiej strony mocne dane z gospodarki mogą ośmielić Fed do kolejnej, dużej podwyżki stóp, którą sygnalizował Powell. Sytuację w Stanach komentował dziś członek Fed, Raphael Bostic, którego zdaniem Rezerwa Federalna wciąż ma dużo do zrobienia w zakresie kolejnych podwyżek, a mocny rynek pracy powinien wspierać bankierów w walce z inflacją. Dziś kupujący nie obawiają się jednak jastrzębiego scenariusza i kontynuują zakupy. Paliwa bykom dodają rosnące walory największych amerykańskich spółek Apple i Amazon, które mimo niekorzystnego środowiska makro po wczorajszej sesji przekazały udane raporty kwartalne. Potężnie po wynikach zyskują też walory paliwowych gigantów Exxon Mobil i Chevron.

NASDAQ zyskuje 0,6%, i powoli zbliża się do strefy przy 13 000 punktów. S&P500 rośnie o 0,6%. Indeks utrzymuje się w okolicach 4100 punktów i wraca do wycen z początku czerwca. Nieco mniej dokłada dziś Dow Jones, gdzie wzrosty sięgają 0,5%. Niemiecki DAX zwyżkował o 1,4%, a w efekcie dobrego raportu spółki Amazon o prawie 5,5% wzrosły akcje Zalando. Indeks rósł mimo hamującego kwartalnego wzrostu PKB Niemiec (0,0% wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 0,1%) przy jednocześnie wyższych od oczekiwanych odczytach z innych europejskich gospodarek jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Jednym z głównych motorów dla wzrostów jest odreagowanie na amerykańskiej giełdzie. WIG20 ma za sobą bardzo udaną sesję, w trakcie której wzrósł o prawie 3,25% i wybił się powyżej 1700 punktów. Sesję zdominował PGNiG, spółka ujawniła plan połączenia z Orlenem, przez co walory zwyżkowały o prawie 15%. Tym samym kurs zbliżył się do lokalnych szczytów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Niemniej jednak spółka tuż po zamknięciu dzisiejszej sesji zaraportowała wstępne wyniki za II kwartał, z których wynika, że zysk netto wyniósł 750 mln zł (znacznie poniżej prognozowanych 4,1 mld zł). W obliczu informacji o potencjalnym zastąpieniu na indeksie WIG walorów wchodzącego w skład grupy Orlen Lotosu wzrostami zareagowały akcje Grupy Kęty. Odczyt inflacji w Polsce pozostał bez zmian wobec poprzedniego miesiąca (15,5% vs 15,6% oczekiwań) co może potwierdzać, że jej poziom kręci się wokół potencjalnego ‘szczytu inflacyjnego’ i może skłonić RPP do zwolnienia tempa kolejnych podwyżek, co teoretycznie powinno pomóc rodzimym indeksom.

W końcówce sesji za oceanem możemy być świadkami podwyższonej zmienności, a jej przebieg może rzutować na nastroje przy poniedziałkowym otwarciu giełdowych parkietów. Utrzymujący się pozytywny sentyment może wskazać na możliwy ‘atak popytu’ w końcówce notowań, będący efektem ‘strachu przed ominięciem okazji’. Część byków może chcieć jednak ograniczyć ryzyko i zdecydować się na sprzedaż przed weekendem. S&P500 zbliża się do istotnej strefy 15% spadków poniżej szczytów, która przez część analityków uważana jest za strefę rozdzielającą korektę od bessy. Wejście powyżej niej może wspierać bycze momentum i potwierdzić szersze odreagowanie giełdowych indeksów. Mimo to na otwarcie szampana wciąż jest zdecydowanie za wcześnie.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?
Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

2022-07-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się umiarkowanym zwycięstwem giełdowych byków, które po wczorajszej efuorii były w stanie zapewnić indeksowi WIG20 jedynie rachityczną kontynuację wzrostów. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję 0,59% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania mBanku (wzrost o 3,40%) oraz PGE z wynikiem 2,73% na plusie. Giełdowe niedźwiedzie zdominowały sentyment na akcjach Asseco Poland powodując spadek wartości walorów o 1,99% oraz PZU z wynikiem 1,74% “pod kreską”.
Kampania przedwyborcza na GPW

Kampania przedwyborcza na GPW

2022-07-18 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się zwycięstwem giełdowych byków, które przeceny z ostatniego tygodnia postanowiły wykorzystać do zakupów, zwłaszcza na spółkach z sektora paliwowego, energetycznego oraz bankowego. PKN Orlen zakończył dzień z wynikiem 5,91% na plusie, LOTOS urósł o 4,89%, PGNIG o 4,21%, PGE o 3,15%. Z sektora banków na uwagę zasługuje Bank Millennium, którego akcje urosły dzisiaj o 6,83% oraz Santander, który zakończył sesję z wynikiem 4,27%. WIG 20 zakończył dzień na poziomie 1669,48 PKT, co przekłada się na dzienny wzrost w wysokości 3,05%.
Wall Street włączyło 'risk on'?

Wall Street włączyło 'risk on'?

2022-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja od początku przebiega pozytywnie dla największych giełdowych indeksów od Europy po Amerykę Północną. Słaby początek sezonu wyników w USA nie spowodował kolejnej kapitulacji byków przez co część kupujących prognozuje dłuższe odreagowanie. Czy rzeczywiście powinniśmy obserwujemy początek lepszej połowy roku? Choć jedna sesja to zdecydowanie za mało by ocenić czy obserwujemy dni na które byki czekały od wielu miesięcy warto zwrócić uwagę na to, że popyt nie rezygnuje mimo rozpoczynającego się sezonu wyników, który wiążę się z podwyższoną zmiennością.