Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-07-30 (17:17)

Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).

Dane wspierają narrację szefa Fed, Jeroma Powella wskazującego na wciąż silny popyt w amerykańskiej gospodarce, który może pomóc jej w ‘miękkim lądowaniu’ mimo jastrzębiego cyklu podwyżek stóp. Na temat wypowiedział się dziś również bank Wells Fargo, który podkreślił, że konsumenci wciąż zwiększają wydatki mimo wysokiej inflacji. Z drugiej strony mocne dane z gospodarki mogą ośmielić Fed do kolejnej, dużej podwyżki stóp, którą sygnalizował Powell. Sytuację w Stanach komentował dziś członek Fed, Raphael Bostic, którego zdaniem Rezerwa Federalna wciąż ma dużo do zrobienia w zakresie kolejnych podwyżek, a mocny rynek pracy powinien wspierać bankierów w walce z inflacją. Dziś kupujący nie obawiają się jednak jastrzębiego scenariusza i kontynuują zakupy. Paliwa bykom dodają rosnące walory największych amerykańskich spółek Apple i Amazon, które mimo niekorzystnego środowiska makro po wczorajszej sesji przekazały udane raporty kwartalne. Potężnie po wynikach zyskują też walory paliwowych gigantów Exxon Mobil i Chevron.

NASDAQ zyskuje 0,6%, i powoli zbliża się do strefy przy 13 000 punktów. S&P500 rośnie o 0,6%. Indeks utrzymuje się w okolicach 4100 punktów i wraca do wycen z początku czerwca. Nieco mniej dokłada dziś Dow Jones, gdzie wzrosty sięgają 0,5%. Niemiecki DAX zwyżkował o 1,4%, a w efekcie dobrego raportu spółki Amazon o prawie 5,5% wzrosły akcje Zalando. Indeks rósł mimo hamującego kwartalnego wzrostu PKB Niemiec (0,0% wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 0,1%) przy jednocześnie wyższych od oczekiwanych odczytach z innych europejskich gospodarek jak Francja, Hiszpania czy Włochy. Jednym z głównych motorów dla wzrostów jest odreagowanie na amerykańskiej giełdzie. WIG20 ma za sobą bardzo udaną sesję, w trakcie której wzrósł o prawie 3,25% i wybił się powyżej 1700 punktów. Sesję zdominował PGNiG, spółka ujawniła plan połączenia z Orlenem, przez co walory zwyżkowały o prawie 15%. Tym samym kurs zbliżył się do lokalnych szczytów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Niemniej jednak spółka tuż po zamknięciu dzisiejszej sesji zaraportowała wstępne wyniki za II kwartał, z których wynika, że zysk netto wyniósł 750 mln zł (znacznie poniżej prognozowanych 4,1 mld zł). W obliczu informacji o potencjalnym zastąpieniu na indeksie WIG walorów wchodzącego w skład grupy Orlen Lotosu wzrostami zareagowały akcje Grupy Kęty. Odczyt inflacji w Polsce pozostał bez zmian wobec poprzedniego miesiąca (15,5% vs 15,6% oczekiwań) co może potwierdzać, że jej poziom kręci się wokół potencjalnego ‘szczytu inflacyjnego’ i może skłonić RPP do zwolnienia tempa kolejnych podwyżek, co teoretycznie powinno pomóc rodzimym indeksom.

W końcówce sesji za oceanem możemy być świadkami podwyższonej zmienności, a jej przebieg może rzutować na nastroje przy poniedziałkowym otwarciu giełdowych parkietów. Utrzymujący się pozytywny sentyment może wskazać na możliwy ‘atak popytu’ w końcówce notowań, będący efektem ‘strachu przed ominięciem okazji’. Część byków może chcieć jednak ograniczyć ryzyko i zdecydować się na sprzedaż przed weekendem. S&P500 zbliża się do istotnej strefy 15% spadków poniżej szczytów, która przez część analityków uważana jest za strefę rozdzielającą korektę od bessy. Wejście powyżej niej może wspierać bycze momentum i potwierdzić szersze odreagowanie giełdowych indeksów. Mimo to na otwarcie szampana wciąż jest zdecydowanie za wcześnie.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.