Zapowiedzi dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej w USA

Zapowiedzi dalszego uwalniania rezerw ropy naftowej w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-07-27 (11:55)

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają pod presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 96 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent naruszyły już istotną psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę. Wczoraj Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim cotygodniowym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu spadły o ponad 4 mln baryłek. To znacznie większa zniżka od oczekiwań, zakładających spadek zapasów o około milion baryłek.

Niemniej, informacje te nie stanowiły istotnego wsparcia dla notowań ropy naftowej, ponieważ zostały przyćmione przez obawy o popyt na ten surowiec oraz zapowiedzi dalszego uwalniania ropy naftowej ze strategicznych rezerw w USA (SPR – Strategic Petroleum Reserve).

Ilość ropy w SPR jest obecnie już najmniejsza od 1985 r. Niemniej, wczoraj administracja amerykańska i tak potwierdziła, że uwolni kolejne 20 mln baryłek ropy naftowej ze swoich strategicznych rezerw, aby utrzymywać w ryzach ceny paliw i w ten sposób skuteczniej walczyć z inflacją.

Dla przypomnienia: pod koniec marca władze USA poinformowały o zamiarze uwolnienia rekordowych ilości ropy z SPR na przestrzeni kolejnych sześciu miesięcy. Jak dotychczas, kraj ten uwolnił już 125 mln baryłek ropy z rezerw. Jest to reakcja na drożejące paliwa na świecie w wyniku wojny w Ukrainie oraz wychodzenia globalnej gospodarki z pandemii.

Obecnie jednak presja na spadek cen ropy jest już coraz większa. Pomijając kwestie uwolnienia rezerw, na pierwszy plan na rynku ropy wybijają się obawy związane ze spadkiem popytu na paliwa w wyniku spowolnienia gospodarczego. Już latem bieżącego roku daje o sobie znać większa ostrożność konsumentów w kwestii wydawania pieniędzy, w tym niechęć do nabywania drogich paliw, jeśli nie jest to konieczne.

ZŁOTO

Fed w centrum uwagi inwestorów na rynku złota.

Dzisiejsza sesja na światowych rynkach finansowych jest podporządkowana wyczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej w kwestii poziomu stóp procentowych w USA. Nie inaczej jest na rynku złota, na którym początek bieżącego tygodnia upływa spokojnie – notowania kruszcu poruszają się w konsolidacji w rejonie 1710-1720 USD za uncję.

Bazowym scenariuszem w kwestii decyzji Fed jest podwyżka stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. Taki scenariusz jest już uwzględniony na rynku złota, więc jego realizacja prawdopodobnie nie zachwiałaby istotnie notowaniami kruszcu – mogłaby jednak przyczynić się do większej presji na utrzymanie się niskich cen złota ze względu na wsparcie amerykańskiego dolara.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich miesiącach to dolar służy jako znacznie skuteczniejsza „bezpieczna przystań” niż złoto. Siłę amerykańskiej waluty wspiera właśnie przede wszystkim jastrzębi Fed, jednak rosnące stopy procentowe są właśnie tym, co zmniejsza atrakcyjność złota jako aktywa nieprzynoszącego odsetek. Z tej przyczyny, najbliższe tygodnie na rynku złota mogą być nadal trudne – jednak kruszec ten może odzyskać swój blask jak tylko wyraźniej widoczne będą oznaki globalnego spowolnienia gospodarczego.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

09:43 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.