Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dolar może potrzebować nowych argumentów

Dolar może potrzebować nowych argumentów

2021-11-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi nieznaczne podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Uwagę zwracają rentowności amerykańskich obligacji, które zakończyły ubiegły tydzień spadkami (dla 10-letnich jesteśmy poniżej bariery 1,50 proc.). W piątek Izba Reprezentantów przyjęła pakiet infrastrukturalny prezydenta Bidena, chociaż ostatecznie po politycznych przepychankach został on okrojony do 1,2 bln USD. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta, co zamknie pewien temat.
Rynki po decyzjach banków centralnych

Rynki po decyzjach banków centralnych

2021-11-08 Poranny komentarz walutowy XTB
W minionym tygodniu uwaga inwestorów była skupiona na bankach centralnych. Najważniejszym wydarzeniem była oczywiście decyzja Fed, który wreszcie rozpoczął traper, czyli proces ograniczenia skupu aktywów. Stopy procentowe także, zgodnie z rynkowymi szacunkami pozostały na niezmienionym poziomie, a prezes Fed był ostrożny w słowach, co do określenia jasnego terminu podwyżki, przez co obserwowaliśmy wzrosty na ryzykownych aktywach. Warto także wspomnieć o decyzji Banku Anglii, od którego duża część rynku oczekiwała podniesienia stóp procentowych o 15 punktów bazowych, co się jednak nie stało.

Import ropy naftowej do Chin najmniejszy od 3 lat

Import ropy naftowej do Chin najmniejszy od 3 lat

2021-11-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zwyżki. Cena ropy naftowej WTI powróciła w okolice 82 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent dotarły z powrotem do rejonu 83,50 USD za baryłkę. Optymistyczne rozpoczęcie sesji to po części efekt podniesienia grudniowych cen sprzedaży ropy naftowej do Azji przez Arabię Saudyjską – co przez wielu inwestorów zostało odczytane jako sygnał sporego popytu na ten surowiec.
Mocny rynek pracy

Mocny rynek pracy

2021-11-08 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek pracy w USA jest coraz mocniejszy. Piątkowe dane w pewien sposób zbliżyły nas do daty pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA, choć ryzyko 4 fali pandemii nadal istnieje i może zaburzyć dane w kolejnych miesiącach. Dolar w pierwszej reakcji umocnił się, co jest zrozumiałą reakcją. Widać jednak, że USD jest mocno wykupiony i dlatego ruch aprecjacyjny był bardzo ograniczony. W kolejnych godzinach dolar oddał cały wypracowany tego dnia zysk.
Rekord za rekordem na Wall Street

Rekord za rekordem na Wall Street

2021-11-05 Komentarz giełdowy XTB
Pomimo, iż podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które zazwyczaj są kluczowym wydarzeniem całego tygodnia, tak ten tydzień został przyćmiony przez środową decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku zdecydował się na rozpoczęcie taperingu, czyli procesu ograniczania programu QE.
Zrozumieć prezesa...

Zrozumieć prezesa...

2021-11-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar utrzymuje wzrosty na szerokim rynku, nadal nieco silniejszy w przestrzeni G-10 pozostaje jen, co można tłumaczyć zachowaniem rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie dzisiaj przy 1,535 proc.), ale i też nieznacznym podbiciem ryzyka na rynkach. Giełdy w Azji zachowują się gorzej pomimo nowych rekordów na Wall Street - problemem pozostaje sytuacja pandemiczna, oraz obawy o trudności z łańcuchami dostaw.
Brak zaskoczenia ze strony OPEC+

Brak zaskoczenia ze strony OPEC+

2021-11-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła sporą zmienność i cały kalejdoskop emocji wśród inwestorów. Jej centralnym punktem było spotkanie krajów OPEC+ w celu uzgodnienia dalszych działań związanych z porozumieniem naftowym. W tym przypadku, nie było zaskoczenia. Rozszerzony kartel zdecydował się na trzymanie się dotychczasowego planu, zakładającego stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej o 400 tysięcy baryłek co miesiąc.
Sprzeczne stanowiska A. Glapińskiego i członków RPP

Sprzeczne stanowiska A. Glapińskiego i członków RPP

2021-11-05 Komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji globalni inwestorzy skupiają swoją uwagę na danych z rynku pracy w USA, które poznamy już o godzinie 13:30. Mimo iż wydarzenie to może zostać przyćmione przez środową decyzję FOMC, który wreszcie zdecydował się na rozpoczęcie taperingu, czyli procesu ograniczania programu skupu aktywów, tak publikacja raportu NFP zawsze dostarczą większych emocji, dlatego niewykluczona jest podwyższona zmienność na dolarze, jak i innych rynkach. Sporo też dzieje się na złotym, a to za sprawą chaotycznej komunikacji ze strony członków RPP.
Niejasna komunikacja Banku Anglii

Niejasna komunikacja Banku Anglii

2021-11-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy komunikat BoE o niepodnoszeniu stóp procentowych powoduje, że przyszłe komentarze urzędników brytyjskich mogą nie być postrzegane jako wiarygodne i mogą być traktowane jedynie jako szum. Funt uległ mocnej przecenie, ponieważ oczekiwania rynkowe były nastawione na wzrost kosztu pieniądza. Dziś poznamy ważne dane dla dolara: NFP. Konsensus rynkowy zakłada dalszą poprawę.
Czy złoty się wykolei?

Czy złoty się wykolei?

2021-11-04 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi umocnienie dolara na szerokim rynku, po tym jak we wtorek wieczorem nieco stracił on na wartości po przekazie z FED. Zgodnie z oczekiwaniami zdecydowano o uruchomieniu taperingu (redukcji skali miesięcznego skupu aktywów) w wysokości 15 mld USD z planem zakończenia tego procesu w połowie przyszłego roku. Decydenci pozostawili sobie margines regulowania skali taperingu w zależności od potrzeby, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne (na obecną chwilę).
Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy

Najgorsza sesja na rynku ropy od trzech miesięcy

2021-11-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały o wyraźnie ponad 3% - dotyczyło to zarówno notowań amerykańskiej ropy naftowej WTI, jak i cen europejskiej ropy Brent. W rezultacie, wczoraj miała miejsce najgorsza sesja dla cen ropy od około trzech miesięcy. Na presję spadkową na notowania ropy naftowej złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły bardziej od oczekiwań.
Dokąd zmierza RPP?

Dokąd zmierza RPP?

2021-11-04 Komentarz bieżący TMS Brokers
W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę procentową w Polsce o 75 punktów bazowych. Obecnie stopa referencyjna znajduje się na poziomie 1,25 proc. i jest zaledwie 0,25 pkt. proc. niższa od stanu sprzed wybuchu epidemii COVID19. Złoty umocnił się względem głównych rywali, ale zyskiwał już przed posiedzeniem. Czy 75 punktów wystarczy, aby PLN zyskał więcej?
Fed pozostaje elastyczny

Fed pozostaje elastyczny

2021-11-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rezerwa Federalna nie zaskoczyła niczym nowym. Przyjęła stanowisko mocno elastyczne dostosowując się do aktualnych warunków ekonomicznych. Dolar bezpośrednio po konferencji umocnił się choć dziś od wczesnych godzin porannych powraca do aprecjacji. Sesja na Wall Street przebiegała w dobrych nastrojach i mimo startu normalizacji polityki pieniężnej hossa trwa w najlepsze. W Polsce na ruch zacieśniający warunki monetarne zdecydował się NBP. Podwyżka o 75 pb. zaskoczyła w pewien sposób rynek. Złoty umocnił się ostatecznie. Dziś poznamy decyzję Banku Anglii.
Złoty mocniejszy po znaczącej podwyżce stóp

Złoty mocniejszy po znaczącej podwyżce stóp

2021-11-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi konsolidację eurodolara pod Fed oraz zauważalnie mocniejsze poziomy na PLN po wczorajszym ruchu ze strony RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5790 PLN za euro, 3,9532 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3343 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4124 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,853% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie godziny handlu na rynkach obfitowały w wydarzenia związane z bankami centralnymi.
Fed czeka, Rada działa

Fed czeka, Rada działa

2021-11-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Dwa posiedzenia, dwie bardzo różne decyzje. Fed zgodnie z oczekiwaniami rynku rozpoczął ograniczanie dodruku, ale nie będzie się spieszyć z walką z inflacją. Rada z kolei po miesiącach bezczynności przystąpiła do zdecydowanego działania. Dziś czeka nas decyzja Banku Anglii. Patrząc na decyzję Fed z punktu widzenia wcześniejszej komunikacji, była ona kompletnie przewidywalna i z tej perspektywy nie można mieć do Fed żadnych pretensji.
Rekordy na Wall Street przed decyzją Fed

Rekordy na Wall Street przed decyzją Fed

2021-11-03 Komentarz giełdowy XTB
Już dziś wieczorem o godzinie 19:00 poznamy decyzję Fed w sprawie polityki monetarnej. Rynek jest niemal pewny ogłoszenia procesu taperingu, czyli ograniczania skupu aktywów i utrzymania poziomu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Ważne jednak będzie to, jak duża będzie skala taperingu i czy prezes Powell powie coś o terminie podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku. Wcześniej utrzymywał on bowiem zdanie, że pierwsze podwyżki zobaczymy dopiero w 2023 roku.
Dziś liczy się tylko Fed i RPP

Dziś liczy się tylko Fed i RPP

2021-11-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Kalendarz marko jest dziś na tyle przepełniony, że o podwyższoną zmienność nie powinniśmy się martwić. Szczególna uwaga jednak będzie skupiona na wydarzeniach wieczornych, kiedy Rezerwa Federalna będzie podejmować decyzje o kształcie prowadzonej polityki pieniężnej w przyszłości. Zatem dolar, złoto, obligacje oraz indeksy mogą być szczególnie wrażliwe na doniesienia. Na krajowym podwórku dziś decyzja RPP. W ostatnich dniach narosły oczekiwania na kolejny ruch na stopach procentowych.
Rynek nie obawia się decyzji Fed

Rynek nie obawia się decyzji Fed

2021-11-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Środa zapowiada się na rynkach niezwykle interesująco – decyzję opublikują zarówno RPP, jak i Fed. O tej pierwszej pisałem wczoraj, druga będzie mieć jednak znacznie większe znaczenie – być może także dla złotego. Obecnie Fed utrzymuje rekordowo niskie stopy procentowe (0-0,25%) oraz skupuje rekordowe 120mld obligacji miesięcznie (rekordowe poza szczytem pandemii, kiedy skup był „nieregulowany”). Przy jednoczesnym impulsie fiskalnym doprowadziło to do silnego ożywienia popytu w USA i w konsekwencji do wzrostu inflacji powyżej 5%.
Ceny ropy pod presją rosnących zapasów w USA

Ceny ropy pod presją rosnących zapasów w USA

2021-11-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo wzrostowego początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj znalazły się pod istotną presją podaży. Cena ropy naftowej WTI spadła poniżej poziomu 83 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent zniżkowały poniżej 84 USD za baryłkę. Jednym z impulsów do zniżek były wczoraj informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (API) podał bowiem, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,59 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich zwyżki o około 1,6 mln baryłek. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny (o 552 tys. baryłek), a wzrosły zapasy destylatów (o 573 tys. baryłek).
Test dla Rady Polityki Pieniężnej

Test dla Rady Polityki Pieniężnej

2021-11-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel przynosi nieco mocniejszego PLN przy stabilizacji eurodolara. Globalnie inwestorzy czekają na dzisiejszy, wieczorny Fed. Lokalnie kulminacyjnym puntem handlu będzie decyzja RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6031 PLN za euro, 3,9732 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,50 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4169 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,848% w przypadku obligacji 10-letnich.