Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

Dynamiczne odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej

2021-12-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują odbicie w górę. W rezultacie, cena ropy WTI powróciła ponad barierę 70 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent przekroczyły poziom 74 USD za baryłkę. Ceny ropy naftowej pną się w górę z kilku powodów. Po pierwsze, skala wcześniejszej przeceny była na tyle duża, że odreagowanie wynikać mogłoby nawet ze zwykłego ustąpienia pesymizmu związanego z wariantem Omikron, zwłaszcza że póki co nie przekłada się on na istotnie podwyższone restrykcje.
Powrót optymizmu

Powrót optymizmu

2021-12-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.

Omicron już nie straszny

Omicron już nie straszny

2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Zielony początek tygodnia na rynku akcji

Zielony początek tygodnia na rynku akcji

2021-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała w pozytywnych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zamknęły dzień na plusie, mimo wciąż utrzymujących się obaw dotyczących nowego wariantu koronawirusa. W zakupie akcji nie przeszkodziły także fatalne dane o zamówieniach w przemyśle z Niemiec, które spadły o niemal 7%, podczas gdy oczekiwano spadku o zaledwie 0,5%. Ostatecznie DAX zyskał dziś 1,38%, z kolei francuski CAC40 dodał 1,48%, a londyński FTSE100 umocnił się 1,57%.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.
Koszmarne dane z Niemiec

Koszmarne dane z Niemiec

2021-12-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Ubiegły tydzień na rynkach był bardzo emocjonujący. Rozpoczął się w cieniu informacji o nowym wariancie COVID, ale szybko na pierwszy plan wyszła polityka Fed i w tym tygodniu może być podobnie. Rozpoczynamy jednak od nieciekawych informacji zza naszej zachodniej granicy. W październiku zamówienia w niemieckiej gospodarce spadły o 6,9% m/m i co gorsza, były niższe niż przed rokiem. Czy to kolejny przejaw globalnego spowolnienia, czy też jedynie typa dla tych danych zmienność? Niemiecki przemysł ma za sobą kilka trudnych lat.
Zamglony obraz rynku pracy w USA

Zamglony obraz rynku pracy w USA

2021-12-06 Komentarz poranny TMS Brokers
Dane z amerykańskiego rynku pracy w piątek nie spowodowały ogromnej zmienności na rynku. Były one nieco mieszane. Na koniec dnia główna para walutowa była na podobnym poziomie jak przed publikacją (1,13). Z kolei amerykańskie indeksy giełdowe traciły w pierwszej części sesji, jednak pod koniec handlu kurs kontraktów był wyciągany, co spowodowało redukcję wcześniejszej przeceny.
Dobre dane to złe wieści?

Dobre dane to złe wieści?

2021-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła wiele zwrotów akcji. Teoretycznie słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się być jednocześnie bardzo dobre. Do tego rekordowe dane dotyczące aktywności sektora usług w USA. Kompletnie nie łączy się to z zagrożeniem związanym z koronawirusem. Wydaje się jednak, że rynek wydał werdykt – zmiany w polityce monetarnej nastąpią szybciej niż nam się wydawało.
Kolejny tydzień będzie szczególnie pracowity dla bankierów centralnych

Kolejny tydzień będzie szczególnie pracowity dla bankierów centralnych

2021-12-03 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kończący się tydzień upłynął w relatywnie dobrych nastrojach, choć z pewną dozą nerwowości w związku z wariantem Omikron koronawirusa. Kolejny tydzień będzie szczególnie pracowity dla bankierów centralnych. Decyzje ws. poziomu stóp procentowych podejmą RBA, Bank Kanady oraz Rada Polityki Pieniężnej. W większości miejsc na świecie rozpoczęło się odchodzenie od gołębiej retoryki bankierów, a ich poczynania nakierowane są na ujarzmienie procesów inflacyjnych. Nie mniej istotnie globalnie będą dane o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, które mogą wytyczyć drogę Rezerwie Federalnej.
Bez łatwych schematów

Bez łatwych schematów

2021-12-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Omikron - wpierw paniczny strach, później zapewnienia, że będzie jak Delta, więc nie trzeba się tym nadmiernie przejmować. Niemniej decydenci trochę nadmiernie nas uspokajają, co paradoksalnie rodzi większą podejrzliwość. Czy silny spadek indeksów na Wall Street w środę po wykryciu pierwszego przypadku nowej mutacji na terenie USA był tylko czystym zbiegiem okoliczności? Teoretycznie "jastrzębie" sygnały z FED zdejmują z rynków tzw. poduszkę amortyzacyjną, która była w poprzednich falach pandemii.
NFP nie tak istotny

NFP nie tak istotny

2021-12-03 Komentarz TMS Brokers
Jeszcze ponad tydzień temu dzisiejszy raport z rynku pracy wydawał się być istotny w kwestii przyszłych decyzji Fed. Niestety pojawienie się wirusa omikron spowodowało, że narosła duża niepewność co do przebiegu pandemii podczas tegorocznej zimy. Dzisiejsze liczby za listopad nie pokażą jeszcze wpływu nowej mutacji na rynek pracy. Jest po prostu za wcześnie. Publikacje mogą być w pewnym stopniu ignorowane przez rynek.
Kiedy podwyżka stóp w USA?

Kiedy podwyżka stóp w USA?

2021-12-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnie dni na rynkach są dość burzliwe. Wczoraj akurat nastroje poprawiały się – na Dow Jones mieliśmy najlepszą sesję od kilku miesięcy. Być może jednak w przyszłym roku zmienią się uwarunkowania, gdyż Fed coraz konkretniej zaczyna mówić o podwyżce stóp procentowych. Wydawało się, że pojawienie się wariantu Omicron skłoni Fed to kolejnego odwlekania normalizacji pieniężnej i pierwsze wypowiedzi Powella mogły to potwierdzać.
Wyhamowanie aprecjacji

Wyhamowanie aprecjacji

2021-12-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekkie wyhamowanie wzrostu wyceny PLN oraz nieznaczne spadki na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5979 PLN za euro, 4,069 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4180 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4071 PLN względem funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,281% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny handlu na rynku złotego przyniosły kontynuację ruchu wzrostowego PLN. EUR/PLN testuje okolice 4,59-4,6 PLN, czyli najniższe poziomy od początku listopada.
Zdechły kot dominuje na giełdach

Zdechły kot dominuje na giełdach

2021-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach możemy doświadczać czegoś, co w rynkowym żargonie nazywa się odbiciem zdechłego kota. Dzieje się tak, kiedy po mocnych spadkach rynek próbuje wyraźnie odbijać, ale ostatecznie cena powraca do spadków. Tak może dziać się kilka razy, zanim dojdzie do wyznaczenia ostatecznego dołka. Duże niepewności dotyczące koronawirusa oraz brak motywu dla byków powoduje, że obecny trend wzrostowy zaczyna być coraz bardziej zagrożony.
O dyskontowaniu scenariuszy słów kilka

O dyskontowaniu scenariuszy słów kilka

2021-12-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie dni przyniosły ocieplenie nastrojów wokół złotego, co mogło wydawać się zaskakujące. Burza na rynkach po pojawieniu się Omikronu stała się akceleratorem do odbicia jednej z najbardziej niechcianych walut na świecie w ostatnich tygodniach? Jak to możliwe? W tym miejscu warto pochylić się nad wpływem emocji na rynkach finansowych - nieraz kula śniegowa nadbudowana wieloma tezami powielanymi w mediach prowadzi do pewnych przerysowań, przereagowania danych poziomów.
Złoty wraca do gry

Złoty wraca do gry

2021-12-02 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich komentarzach pisałem o tym, że awersja do ryzyka wywołana pojawieniem się wariantu Omicron może nie być dla złotego szkodliwa. Wczoraj nasza waluta miała najlepszy dzień od dłuższego czasu. Czy to koniec kłopotów? Obawy o kondycję złotego nie były nieuzasadnione. Skoro przy szampańskich nastrojach na Wall Street kurs (słabego globalnie) euro przekroczył 4,70, to przy dodatkowym czynniku ryzyka mogło być jeszcze gorzej.
Omikron dociera do USA

Omikron dociera do USA

2021-12-02 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajszy początek sesji na Wall Street wieszczył odreagowanie indeksów giełdowych. Niestety informacja o dotarciu do USA wariantu omikron spowodowała diametralną zmianę sentymentu. Giełda zabarwiła się czerwonym kolorem. Kontrakt na SP500 spadł najniżej od 19 października. Negatywnym sygnałem od strony technicznej jest sforsowanie horyzontalnego wsparcia na 4550 pkt. Spadki na indeksie wyniosły 1,18 proc. Jeszcze gorzej radził sobie technologiczny NASDAQ, który został przeceniony o 1,6 proc.
Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

Brak klarownego stanowiska OPEC w kwestii produkcji ropy naftowej

2021-12-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Listopad na rynku ropy naftowej był najgorszym miesiącem od marca 2020 roku, czyli od czasu pierwszego uderzenia pandemii w globalną gospodarkę i popyt na ten surowiec. Grudzień także rozpoczyna się na tym rynku nerwowo, a wszystko za sprawą spotkania przedstawicieli krajów OPEC+, którzy debatują nad kolejnymi krokami dotyczącymi porozumienia naftowego.
Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

Getin Bank oferuje aż 3% dla nowych Klientów na Koncie Oszczędnościowym

2021-12-01 Informacja prasowa
Getin Bank zaproponował nowe warunki w ofertach „Bonus za aktywność” oraz „Nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym”. W przypadku pierwszej z nich, bank proponuje aż 3% w skali roku. W przypadku „Nowych środków na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym” oprocentowanie w skali roku wynosi 1,7%. Nowe stawki obowiązują od 1 grudnia 2021 roku.