Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Inflacyjny Matrix

Inflacyjny Matrix

2021-11-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek zaczynamy od korekty dolara na szerokim rynku po jego wyraźnych zwyżkach w drugiej połowie ubiegłego tygodnia - zapalnikiem stały się dane o inflacji CPI, które pobiły oczekiwania i nasiliły spekulacje, co do podwyżki stóp przez FED już w drugiej połowie 2022 r. Niemniej to, na jaki ruch zdecyduje się Rezerwa Federalna, nadal nie jest pewne, co widać chociażby po zachowaniu się rentowności amerykańskich obligacji , które korygują dzisiaj zwyżkę z ostatnich dni (10-letnie wróciły do 1,55 proc.).
czy złoty może mieć udaną końcówkę roku?

czy złoty może mieć udaną końcówkę roku?

2021-11-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Koniec roku jest zwykle okresem dobrym dla złotego. Powtórzenie tego sezonowego wzorca bardzo przydałoby się naszej walucie teraz, gdy złoty radzi sobie wyjątkowo źle. Czy niemal pewna podwyżka stóp w grudniu wystarczy Złoty w ostatnim czasie razi słabością. Kurs euro znów jest powyżej 4,60, pomimo dwóch podwyżek stóp procentowych. Kurs franka jest już powyżej poziomu z okresu szczytu pandemicznej paniki – frank był przez chwilę tylko droższy po słynnym „uwolnieniu” kursu przez SNB w 2015 roku.

Chiny zaskakują pozytywnie

Chiny zaskakują pozytywnie

2021-11-15 Komentarz poranny TMS Brokers
Początek tygodnia zaczął się od dobrych danych z Państwa Środka. Zaskoczyła produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Nadal jednak dynamika wzrostu pozostaje słaba. Konsumpcja raczej nie dogoni w najbliższym czasie poziomu sprzed pandemii. Indeks Hang Seng na dzisiejszej sesji wypadł dość płasko. Inne giełdy azjatyckie radziły sobie lepiej. Koreański KOSPI zyskał ponad 1 proc. Dane o aktywności gospodarczej w Chinach za października okazały się lepsze od konsensusu, co wydaje się być pierwszą pozytywna informacją po wielu negatywnych nagłówkach w ostatnich miesiącach.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-11-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą trzy tygodnie zniżek – a bieżący tydzień również rozpoczyna się od presji spadkowej na notowania tego surowca. Spadki nie są jednak dynamiczne; ceny ropy naftowej WTI utrzymują się tuż powyżej poziomu 80 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent wciąż wyraźnie przekracza 81 USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia to strona podażowa ma na rynku ropy naftowej więcej argumentów. Po pierwsze, w poprzednim tygodniu kartel OPEC obniżył prognozy globalnego popytu na ropę naftową w IV kwartale bieżącego roku, ze względu na wysoki poziom cen surowców energetycznych, uderzający w wiele sektorów gospodarki.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-11-12 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Kończący się tydzień upłynął pod znakiem wysokiej inflacji ze Stanów Zjednoczonych i wszystkich tego konsekwencji. Oczekiwania na szybką normalizację polityki pieniężnej umacniają dolara, z drugiej strony obawy przed wzrostem cen wypchnęły notowania złotu najwyżej od kilku miesięcy. W kolejnym tygodniu tak istotnych odczytów nie będzie. Nie oznacza to jednak, że kalendarz makroekonomiczny będzie pusty. Szeroko o gospodarce powiedzą dane o sprzedaży detalicznej z Chin oraz Stanów Zjednoczonych. Więcej dziać się może na rynku funta, gdyż w nadchodzącym tygodniu poznamy dane o inflacji z Wielkiej Brytanii.
Siła amerykańskiego dolara trwa

Siła amerykańskiego dolara trwa

2021-11-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy, zaskakująco wysoki odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych nadal odbija się wyraźnie na wartości amerykańskiego dolara. Dzisiaj rano zwyżka na wykresie FUSD jednak już wyhamowała – co nie zmienia faktu, że notowania tego indeksu pozostają na najwyższych poziomach od lipca bieżącego roku. Analogiczne ruchy są obserwowane na wykresie EUR/USD. Notowania tej pary walutowej mocno tąpnęły w środę, otwierając sobie drogę do pogłębienia zniżek w późniejszych dniach. Obecnie najbliższym rejonem wsparcia są okolice 1,1420-1,1424, czyli okolice lokalnych ekstremów z wcześniejszych miesięcy.
Kolejny rajd dolara

Kolejny rajd dolara

2021-11-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Środowe popołudnie było spowodowało kolejną, silną aprecjację dolara amerykańskiego. Wszystko za sprawą wyższych od oczekiwań odczytów inflacyjnych. Spadki na giełdach oraz odpływ kapitału w kierunku USD to czynniki nie sprzyjające złotemu. Pomimo wypowiedzi niektórych członków RPP o podwyżkach stóp, PLN jest wyjątkowo słaby. Z jednej strony dobre dane z rynku pracy (531 tys. nowych miejsc pracy, spadek stopy bezrobocia) pozwalają w teorii na podwyżkę stóp przez Fed, z drugiej strony wysokie odczyty inflacyjne wręcz wskazują na wcześniejszy „lift off”.
Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

Cięcie prognoz popytu na ropę naftową przez OPEC

2021-11-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej kończy się kolejny nerwowy tydzień, przynoszący dynamiczne zmiany nastrojów: od euforii inwestorów na początku tygodnia do istotnych przecen w jego drugiej połowie. Cena ropy naftowej WTI porusza się jednak nadal w okolicach 81 USD za baryłkę, a cena ropy Brent oscyluje w rejonie 82 USD za baryłkę – a więc nadal notowania ropy nie oddaliły się istotnie od tegorocznych maksimów. Niemniej, negatywne informacje na rynku ropy naftowej przestawił w czwartek kartel OPEC.
Wyraźne osłabienie złotego

Wyraźne osłabienie złotego

2021-11-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek był dniem wolnym w Polsce, ale nie na globalnych rynkach, gdzie widzieliśmy zdecydowane umocnienie dolara. W takich okolicznościach złoty często traci, a brak inwestorów znad Wisły często ten fakt potęguje i dokładnie tak było wczoraj.To co widzimy na rynku to cały czas reakcja na środowe dane o inflacji w USA. Inflacja w październiku wyniosła 6,2% podczas gdy Fed cały czas utrzymuje zerowe stopy i dopiero co rozpoczął ograniczanie dodruku.
Czy Wall Street obawia się inflacji?

Czy Wall Street obawia się inflacji?

2021-11-10 Komentarz giełdowy XTB
Inflacja w Stanach Zjednoczonych osiągnęła nową cyfrę z przodu. Dynamika sięgnęła najwyższych poziomów od lat 90 i na ten moment może wydawać się, że bank centralny Stanów Zjednoczonych robi za mało i można oczekiwać więcej gwałtownych ruchów w przyszłości. Taki scenariusz nie jest zbyt dobry dla giełdy, choć z drugiej strony sezon wyników na Wall Street pozostaje mocny, a inne daje z gospodarki sugerują, że mamy do czynienia z dalszym ożywieniem. Co wobec tego oczekiwać po ostatnich tygodniach tego roku?
Kto za Powella?

Kto za Powella?

2021-11-10 Komentarz poranny TMS Brokers
Oprócz inflacji, tematem coraz gorętszym staje się kadencja Jeromego Powella – aktualnego przewodniczącego Rezerwy Federalnej, a dokładnie to czy zostanie ona przedłużona, a jeśli nie to kto miałby zastąpić obecnego szefa Fed-u. W mediach coraz częściej pada nazwisko Pani Brainard, która w bankowości centralnej jest od 2014 roku. W Rezerwie Federalnej zadaniem przewodniczącego jest w głównej mierze komunikacja z rynkiem na temat prowadzonej polityki monetarnej w przyszłości.
Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach

Cena ropy naftowej znów przy tegorocznych szczytach

2021-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo pogłębionej korekty spadkowej na początku listopada, na rynku ropy naftowej nadal nie brakuje optymistów. Stronie popytowej udało się nadrobić wcześniejsze zniżki i powrócić w okolice tegorocznych maksimów. Cena ropy gatunku WTI na nowo przekracza 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent znajdują się powyżej 85 USD za baryłkę.
Środa z inflacją

Środa z inflacją

2021-11-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy powoli przyzwyczajają się do podwyższonej inflacji na świecie. Pomimo znacznego jej wzrostu i utrzymania się wysoko wbrew pierwotnym oczekiwaniom rynki poradziły sobie bardzo dobrze. Czy zatem inflacja przestaje być zagrożeniem? Inflacja w Chinach do tej pory była niska, co wynikało ze specyfiki cen żywności na tym rynku. Nawet po wzroście w październiku nadal wynosi tylko 1,5% (można się rozmarzyć, prawda?).
Marazm na rynku akcji

Marazm na rynku akcji

2021-11-09 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień jak na razie nie przynosi większych zmian na głównych indeksach giełdowych na świecie. Jeśli chodzi o rynek europejski zarówno wczoraj, jak i dziś mogliśmy obserwować mieszane nastroje. Niemiecki DAX zdołał przed weekendem wyjść powyżej psychologicznej bariery 16 tysięcy punktów, jednak utknął tuż nad tym poziomem i ma problem z określeniem jasnego kierunku. Mimo, że dziś przez chwilę ponownie znalazł się on na najwyższych poziomach w historii, tak szybko mogliśmy obserwować odpowiedź ze strony podażowej i wymazanie zwyżki.
Czas wyborów

Czas wyborów

2021-11-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dolar kontynuuje korektę obserwowaną w poniedziałek, chociaż jest ona symboliczna. Zwyżka najsilniejszego w grupie G-10 japońskiego jena względem amerykańskiej waluty nie przekracza 0,3 proc. Siła JPY to pokłosie utrzymujących się nisko rentowności amerykańskich obligacji skarbowych - dla 10-letnich ustabilizowaliśmy się poniżej 1,50 proc.
Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spokojny początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2021-11-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień wzrostowym akcentem – a zwyżki były kontynuowane również wczoraj oraz dzisiaj rano. Optymistyczny początek tygodnia to zasługa m.in. przegłosowania pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych, który budzi nadzieję na wsparcie amerykańskiej gospodarki, a co za tym idzie, na większy popyt na paliwa.
Dpokojnie na rynku walut

Dpokojnie na rynku walut

2021-11-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Globalne rynki cały czas zdają się być pod wpływem ubiegłotygodniowego posiedzenia Fed. Pomimo rozpoczęcia ograniczania dodruku dolar lekko traci i nie zmieniły tego solidne piątkowe dane z rynku pracy. Para EURUSD od dłuższego czasu utknęła w okolicach 1,16, a to przy ostatnich bardziej zdecydowanych poczynaniach RPP oraz euforii na Wall Street przekłada się na lekkie umocnienie złotego. Mogłoby się wydawać, że rozpoczęcie ograniczania dodruku przez Fed umocni dolara i zaszkodzi globalnym nastrojom.
Inflacja nadal tematem nr 1

Inflacja nadal tematem nr 1

2021-11-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Dynamika wzrostu cen jest nadal dominującym tematem na rynkach. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ potocznie nazywana „drożyzna” dotyka każdego, oczywiście w różnym stopniu. Coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy wysokie wskaźniki CPI są rzeczywiście przejściowe. Dziś w USA zostaną podane ceny producentów a jutro dowiemy się w jaki sposób kształtowała się inflacja konsumencka.
Bez fajerwerków na początku tygodnia

Bez fajerwerków na początku tygodnia

2021-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Ubiegły tydzień przebiegał pod kątem wzrostów na głównych indeksach giełdowych na świecie, a nastrojów nie popsuły decyzje banków centralnych. Mimo iż Fed wreszcie ogłosił wyczekiwany taper, czyli ograniczanie programu skupu aktywów, tak w żaden sposób nie wpłynęło to na pogorszenie nastrojów na światowym rynku akcji (ponieważ taki krok był oczekiwany przez rynek).
Ethereum ustanawia nowy rekord wszech czasów

Ethereum ustanawia nowy rekord wszech czasów

2021-11-08 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin (BTC) w ciągu weekendu zbliżył się do ostatniego rekordu wszechczasów (ATH), podczas gdy Ethereum wybił się ponad swój poprzedni ATH. ETH osiągnął ATH w weekend. Po osiągnięciu poziomu 4000 dolarów pod koniec października, kryptowaluty poszły w górę. W zeszły poniedziałek ETH kosztował około 4300 dolarów, ale wzrósł do ponad 4600 dolarów we wtorek i środę, zanim spadł.