Dolar kontynuuje przecenę

Dolar kontynuuje przecenę
Data dodania: 2022-08-01 (13:29) Raport DM BOŚ z rynku walut

Dobre nastroje na giełdach (mocne zamknięcie na Wall Street w piątek wieczorem) przekładają się na osłabienie dolara, chociaż rynek nie jest jednomyślny. Większą słabość widać po stronie koron skandynawskich, a także walut naszego regionu, chociaż złoty jest najbardziej stabilny. Trudno jednak o konkretny powód - być może rolę gra znów geopolityka. Po tym jak Gazprom zawiesił dostawy gazu na Łotwę, ta w odpowiedzi wypowiedziała Rosji umowę o małym ruchu granicznym.

Napięcie rośnie też na granicy Serbii i Kosowa - NATO nie wyklucza działań, gdyby były one konieczne do zapewnienia stabilności w regionie.

Siła rynków akcji wynika z przeświadczenia, że FED może wystraszyć się perspektyw recesji i przyhamować tempo podwyżek stóp procentowych, chociaż po ruchu o 75 punktów bazowych w zeszłym tygodniu przekaz był utrzymany w "jastrzębim" tonie. Niemniej do kolejnego posiedzenia zostało aż 51 dni (22 września), stąd też wiele może się wydarzyć. Teoretycznie taka narracja mogłaby też tłumaczyć kontynuację korekty notowań dolara, która trwa już trzeci tydzień. Na razie ta teza dość dobrze sprawdza się w przypadku notowań USDJPY - jen jest najsilniejszy w zestawieniach.

Dzisiaj rano opublikowane zostały lipcowe odczyty indeksów PMI dla przemysłu, które dla strefy euro były w zasadzie zgodne z pierwszymi szacunkami. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy wartości recesyjne (<50), co nieszczególnie cieszy. Czy ECB zdecyduje się na ruch na stopach o 50 punktów bazowych we wrześniu, tak jak zaskoczył skalą podwyżki w lipcu? To może być dość trudna decyzja.

Dzisiaj w kalendarzu uwagę zwrócą jeszcze dane PMI z Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), oraz ISM z USA (godz. 16:00). Dzisiaj w gronie najsilniejszych walut znajdują się dolar australijski i nowozelandzki. Ten tydzień będzie dla nich ważny - jutro decyzja RBA, a w środę mamy dane z rynku pracy w Nowej Zelandii.

USDJPY - korekta jest kontynuowana

USDJPY to przykład pary walutowej, która jest najbardziej wrażliwa na spekulacje dotyczące przyszłych ruchów FED, oraz zachowanie się rentowności amerykańskich obligacji. W ostatnich dniach rynek zaczął spekulować, że Rezerwa Federalna może przestraszyć się recesji (oczekiwania zostały podbite po słabych danych nt. PKB za II kwartał) i zacząć ograniczać tempo podwyżek stóp procentowych. To szczególnie pomogło rynkom akcji, ale i też zaznaczyło się w przyspieszeniu spadków USDJPY.

W kontekście tego, co może robić FED ciekawe mogą być cytowane dzisiaj przez agencje słowa Neela Kashkari, który ma prawo głosu w FOMC w 2023 r. Jego zdaniem oczekiwania, że tempo podwyżek stóp zostanie przyhamowane, a w przyszłym roku można nawet spodziewać się ich obniżki, nie mają obecnie żadnego uzasadnienia i jest on zaskoczony taką interpretacją, którą grają teraz rynki. Czy te słowa mogą odwrócić trend z ostatnich trzech tygodni widoczny na rentownościach amerykańskich obligacji? Nie do końca. Do wrześniowego posiedzenia FED mamy jeszcze 51 dni i rynki będą się teraz karmić każdymi słabymi danymi, które mogą się teraz częściej pojawiać.

Technicznie znajdujemy się blisko wsparć 131,25-50, które mogą doprowadzić do chwilowego przyhamowania widocznej korekty spadkowej USDJPY.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.