Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet
Data dodania: 2022-08-01 (21:53) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?

Amerykańskie PMI dla przemysłu wypadło najsłabiej od blisko 2 lat, spadła produkcja i zamówienia w lipcu co może wskazywać na to, że drugi kwartał spadku PKB USA z rzędu nie był wyłącznie ‘wypadkiem przy pracy’. Dane PMI z europejskich gospodarek choć ‘uśrednione’ okazały się być minimalnie powyżej oczekiwań analityków pokazują potężne osłabienie wobec poprzednich odczytów. Odczyt PMI ze strefy euro wskazał 49,8 wobec 49,6 oczekiwanych przy poprzednim odczycie na poziomie 52,1. Odczyt z Niemiec okazał się być nieznacznie pobić oczekiwania. Niepokojące dane wypłynęły z polskiej gospodarki, gdzie odczyt PMI wskazał 42,1 przy oczekiwanych 43,6. Jest to najniższy wynik od ‘pandemicznego’ czerwca 2020 roku i potwierdza scenariusz recesyjny dla polskiej gospodarki. O pogarszających się warunkach w polskim sektorze wytwórczym informowała agencja S&P Global. Analitycy wskazali na niepewność geopolityczną oraz wysoką inflację jako główne przyczyny recesyjnych problemów, jednocześnie zaobserwowali jednak hamującą inflację. Koszty w miesiącu lipcu wzrosły najmniej od blisko 20 miesięcy. Coraz trudniejsze warunki gospodarcze w Polsce mogą skłonić RPP do mniej jastrzębiego cyklu podwyżek stóp i ‘paradoksalnie’ wesprzeć notowania rodzimych indeksów giełdowych. Na euforię wciąż jednak za wcześnie, Europa wykazuje oznaki potężnego spowolnienia a presja geopolityczna nie słabnie. Choć dziś pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Ukrainy rozmowy na linii Blinken-Ławrow nie wskazały na możliwe w najbliższym czasie rozwiązanie konfliktu w Ukrainie, rosyjski minister poinformował że zachodnie dostawy broni tylko przedłużają czas trwania rosyjskiej agresji.

Na niemieckiej giełdzie mimo udanego raportu za II kwartał tracą dziś akcje Covestro, spółka spodziewa się spowolnienia. Pozytywne rekomendacje analityków otrzymał z kolei niemiecki producent uzbrojenia, Rheinmetall. W USA wzrosty kontynuują spółki Big Tech - rosną notowania Apple i Amazon. Byki wracają też do spółek amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego, na fali korzystają Raytheon, General Dynamics oraz Northrop Grumman. Producenci ropy ponownie znajdują się pod presją podażową, tracą akcje Chevron i Occidental Petroleum, które jutro zaprezentuje raport za II kwartał roku. Cena kontraktów na baryłkę ropy ponownie osuwa się w okolice 100 USD, prognozie popytu na ‘czarne złoto’ ciąży perspektywa spowolnienia gospodarczego.

Dziś inwestorzy są wyraźnie bardziej zachowawczy, największe indeksy notowane są na niewielkim plusie. WIG20 nieznacznie zyskuje i dodaje blisko 0,2%. Niemiecki DAX notowany jest przy 13 500 punktów, indeks wymazuje wzrosty ze środkowej części sesji i zwyżkuje 0,28%. Podobnie słabnie sentyment na londyńskim FTSE, który zdążył osunąć się na -0,1% mimo poprzednich wzrostów. Amerykańskie indeksy notowane są neutralnie, po spadkowym początku notowań. S&P500 traci 0,28%, technologiczny NASDAQ rośnie o 0,29%, byki mają jednak wyraźny opór z przebiciem oporu przy 13 000 punktów. Ewentualna poprawa sentymentu w USA może rzutować na jutrzejsze wyższe otwarcie europejskiej sesji kasowej. Jednak jeśli podaż w USA uruchomi się w dalszej części sesji możemy zostać świadkami korekty spadkowej wzrostów z poprzedniego tygodnia.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?
Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

Ciąg dalszy kampanii przedwyborczej na GPW

2022-07-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się umiarkowanym zwycięstwem giełdowych byków, które po wczorajszej efuorii były w stanie zapewnić indeksowi WIG20 jedynie rachityczną kontynuację wzrostów. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję 0,59% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania mBanku (wzrost o 3,40%) oraz PGE z wynikiem 2,73% na plusie. Giełdowe niedźwiedzie zdominowały sentyment na akcjach Asseco Poland powodując spadek wartości walorów o 1,99% oraz PZU z wynikiem 1,74% “pod kreską”.
Kampania przedwyborcza na GPW

Kampania przedwyborcza na GPW

2022-07-18 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się zwycięstwem giełdowych byków, które przeceny z ostatniego tygodnia postanowiły wykorzystać do zakupów, zwłaszcza na spółkach z sektora paliwowego, energetycznego oraz bankowego. PKN Orlen zakończył dzień z wynikiem 5,91% na plusie, LOTOS urósł o 4,89%, PGNIG o 4,21%, PGE o 3,15%. Z sektora banków na uwagę zasługuje Bank Millennium, którego akcje urosły dzisiaj o 6,83% oraz Santander, który zakończył sesję z wynikiem 4,27%. WIG 20 zakończył dzień na poziomie 1669,48 PKT, co przekłada się na dzienny wzrost w wysokości 3,05%.
Wall Street włączyło 'risk on'?

Wall Street włączyło 'risk on'?

2022-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja od początku przebiega pozytywnie dla największych giełdowych indeksów od Europy po Amerykę Północną. Słaby początek sezonu wyników w USA nie spowodował kolejnej kapitulacji byków przez co część kupujących prognozuje dłuższe odreagowanie. Czy rzeczywiście powinniśmy obserwujemy początek lepszej połowy roku? Choć jedna sesja to zdecydowanie za mało by ocenić czy obserwujemy dni na które byki czekały od wielu miesięcy warto zwrócić uwagę na to, że popyt nie rezygnuje mimo rozpoczynającego się sezonu wyników, który wiążę się z podwyższoną zmiennością.