Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

Spółki technologiczne pozostają bezpieczną przystanią

2021-11-19 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja nie należy do najlepszych. Większość indeksów zalicza spore spadki, w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. WIG20 po raz kolejny należy do najgorszych. Z drugiej strony sytuacja w przypadku spółek technologicznych wygląda całkiem dobrze, co może być powrotem do sytuacji, kiedy świat mocno obawiał się koronawirusa. Bardzo mocny wzrost ilości przypadków koronawirusa na świecie doprowadził do wywołania dużych obaw. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę ogłoszenie lockdownu w Austrii oraz rozważania takiego ruchu w Niemczech.
Upadek liry

Upadek liry

2021-11-19 Komentarz poranny TMS Brokers
Turcja obniżyła ponownie stopy procentowe. Scenariusz o którym pisałem wczoraj się zrealizował. Lira ponownie uległa silnemu osłabieniu. Tak duża deprecjacja waluty wywoła poważne, negatywne konsekwencje gospodarcze. Wczorajsze wypowiedzi przedstawicieli Fed w niewielkim stopniu wpłynęły na USD. Eurodolar wrócił w okolice 1,1350. Na głównej parze walutowej buduje się korekta wzrostowa. Z kolei cena ropy naftowej odbija od technicznego wsparcia.

USA ucieka innym rynkom

USA ucieka innym rynkom

2021-11-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartek nie był przyjemnym dniem dla inwestorów w Polsce. Złoty pozostaje bardzo słaby, a na GPW mieliśmy dużą wyprzedaż. Problemy naszego rynku nie są odosobnione, euforia na Wall Street coraz bardziej kontrastuje ze słabszą sytuacją na wielu innych rynkach. Mówiąc o rynkach globalnych często mamy na myśli Wall Street, ewentualnie z dodatkiem niemieckiego DAXa. Nie jest to kompletnie nieuprawniony skrót, gdyż amerykańskie akcje stanowią gro indeksów globalnych (takich jak MSCI), a zatem zazwyczaj też trzon portfeli opartych na idei pasywnego inwestowania.
Cena złota pod presją silnego dolara

Cena złota pod presją silnego dolara

2021-11-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania złota w bieżącym tygodniu próbują utrzymać zwyżki, jednak z niewielkim powodzeniem. Cena kruszcu oscyluje dzisiaj rano w okolicach 1860 USD za uncję i jest na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na niewielkim minusie, po wcześniejszych dwóch tygodniach dynamicznych zwyżek. Obecnie na rynku złota mamy do czynienia z dwiema istotnymi przeciwstawnymi siłami. Z jednej strony, wysoki poziom inflacji w Stanach Zjednoczonych (i wielu innych krajach świata) skłania wielu inwestorów do kupowania kruszcu – widać to zwłaszcza po dużym popycie na złoto w formie fizycznej, czyli sztabki i monety lokacyjne.
Pesymizm ciąży polskim spółkom

Pesymizm ciąży polskim spółkom

2021-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na globalnych parkietach wcale nie wygląda dobrze podczas dzisiejszej sesji. Na większości rynków notowane są spadki, co daje się we znaki polskim inwestorom. Przecena na polskich indeksach jest dzisiaj potężna, natomiast na zachodzie pomimo spadków, poziomy wciąż są bliskie historycznym szczytom. Nastroje na GPW są naprawdę fatalne. Nie da się ukryć, że wpływ na te nastroje mają kwestie geopolityczne oraz związane z polityką monetarną oraz obawami inflacyjnymi w Polsce.
Zaufanie przede wszystkim

Zaufanie przede wszystkim

2021-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Tak, bankierzy centralni przegapili właściwy moment na reakcję, zbyt długo utrzymując ultra-luźną politykę monetarną wprowadzoną na początku pandemii - nie ma, co temu zaprzeczać. Ale rynek piętnuje tylko niektóre waluty, podczas kiedy wobec innych wydaje się być bardziej tolerancyjny. Niemniej to, co wolno największym, tego nie mogą zrobić najmniejsi. Specyfika działania banków centralnych w krajach wschodzących w przeważającej mierze opiera się na zaufaniu rynków finansowych.
Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

Plany uwolnienia rezerw ropy naftowej w USA i Chinach

2021-11-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Zniżki notowań ropy naftowej w tym tygodniu się rozpędzają. Notowania ropy naftowej Brent po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy znalazły się poniżej poziomu 80 USD za baryłkę. Z kolei cena ropy WTI zniżkuje już do okolic 76,50 USD za baryłkę, także najniższych od pierwszej połowy października br. Spadek notowań ropy naftowej do przede wszystkim efekt zapowiedzi uwolnienia rezerw tego surowca przez Stany Zjednoczone oraz Chiny.
Fed nabiera wody w usta

Fed nabiera wody w usta

2021-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Po gwałtownym umocnieniu dolara na przestrzeni ostatnich dni na rynku walutowym mamy uspokojenie. To efekt mniejszej ilości danych, ale także lakonicznych wypowiedzi ze strony przedstawicieli Fed. Od ostatniego posiedzenia Fed wszystkie ważniejsze dane wskazywały jeden kierunek – wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych w USA. Zatrudnienie wzrosło szybciej, sprzedaż detaliczna jest zadziwiająco mocna pomimo słabych nastrojów konsumentów, a inflacja wzrosła aż do 6,2%.
Czy Turcja znów obniży stopy?

Czy Turcja znów obniży stopy?

2021-11-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Bank centralny Turcji dziś podejmie decyzję co dalej ze stopami procentowymi. Mediana konsensusu zakłada obniżkę stopy benchmarkowej o 100 bps z 16 proc. do 15 proc. W ostatnich czasie doszło do załamania liry tureckiej. Waluta dynamicznie osłabia się ze względu na oczekiwania dalszego luzowania polityki monetarnej. Inflacja wynosi niespełna 20 proc. Mimo to polityka Erdogana wydaje się być nieugięta.
Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

Mieszane nastroje w Europie i niewielkie cofnięcie na rynku akcji w USA

2021-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji przebiegała w mieszanych nastrojach, bez zdecydowanego kierunku. Niemiecki DAX co prawda zdołał nieznacznie poprawić historyczne maksima, jednak zakończył dzień na symbolicznym plusie, wynoszącym zaledwie 0,02%. Nad kreską handel zamknął także francuski CAC40, jednak ruch nie przekroczył tutaj 0,1%. Zyskiwały także indeksy z Holandii, Włoch, czy Szwajcarii, z kolei pod kreską znalazł się np. londyński FTSE100, który stracił niemal 0,5%, czy hiszpański IBEX35 (-0,47%).
Bullard przekracza pewną linię

Bullard przekracza pewną linię

2021-11-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
James Bullard to jeden z bardziej rozpoznawalnych w mediach członków FED ze względu na swoje nieco "ekscentryczne" poglądy na politykę monetarną. W jego przekazie często można znaleźć wezwania do bardziej zdecydowanych działań wobec tego, co faktycznie robi Rezerwa Federalna. W ostatnich dniach po publikacji kolejnych przewyższających oczekiwania danych o inflacji CPI, wyraźnie nasiliły się oczekiwania, co do konieczności szybszego zacieśnienia polityki monetarnej w USA.
Kupowanie dolara trwa w najlepsze

Kupowanie dolara trwa w najlepsze

2021-11-17 Komentarz poranny TMS Brokers
Coraz mocniej rynek wycenia podwyżkę stóp procentowych w USA w II połowie przyszłego roku. Rajd dolara trwa w najlepsze. Aktualnie oprócz danych gospodarczych rynek zwraca uwagę na wszelkie komentarze członków FOMC. Na uwagę zasługuje jastrzębie wypowiedzi Bullarda. Szef oddziału Fed z Saint Louis – James Bullard – opowiedział się za tym, by FOMC poszedł w bardziej jastrzębim kierunku podczas kilku następnych posiedzeń aby zapewnić odpowiednie zarządzanie ryzykiem inflacyjnym.
Nowy szef Fed do końca tygodnia?

Nowy szef Fed do końca tygodnia?

2021-11-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polityka Fed jest w centrum zainteresowania rynków finansowych i widać to dokładnie w notowaniach walutowych w ostatnich dniach. Po kolejnych bardzo mocnych danych z USA rynek spekuluje, że Fed jednak szybciej podniesie stopy procentowe. Ostatecznie decyzja może zależeć od tego, kto zostanie prezesem na koniec kadencji. Obecna kadencja prezesa Powella, kończy się w lutym, a zatem niemal na pewno przed faktycznym terminem, kiedy Fed będzie rozważać na serio podniesienie stóp procentowych. Tymczasem rola szefa Fed jest znacznie większa niż w przypadku innych banków centralnych.
Notowania ropy naftowej pod presją podaży

Notowania ropy naftowej pod presją podaży

2021-11-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od spokojnej konsolidacji. Niemniej, dzisiaj na tym rynku widać większą presję podażową. Dotyczy to zwłaszcza amerykańskiej ropy naftowej, której ceny rozpoczęły środową sesję od luki spadkowej i zejścia do okolic 79 USD za baryłkę – podczas gdy ceny ropy Brent osuwają się w dół delikatnie, do okolic 82 USD za baryłkę. Presja ze strony sprzedających na ceny amerykańskiej ropy naftowej jest związana ze spekulacjami na temat możliwego uwolnienia części rezerw strategicznych ropy w Stanach Zjednoczonych (czyli sięgnięcia po SPR – Strategic Petroleum Reserve).
Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

Wzrosty w Europie, USA blisko kolejnych rekordów

2021-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na europejskim rynku akcji przebiegała raczej w optymistycznych nastrojach, choć nie wszystkie indeksy zdołały zakończyć dzień na plusie. Niemiecki DAX rozpoczął handel od wzrostów, a kolejne godziny przyniosły systematyczny ruch w górę i pokonanie bariery 16200 pkt. Zmienność jak na DAXa być może nie jest powalająca, niemniej wydaje się, że indeks zdołał opuścić konsolidację, przez co kontynuacja ruchu wzrostowego pozostaje scenariuszem bazowym.
Kto chce silniejszego złotego?

Kto chce silniejszego złotego?

2021-11-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obawiam się, że odpowiedź na to pytanie może być trudna. Ze strony Rady Polityki Pieniężnej jakoś nie płyną sygnały o tym, że polska waluta powinna być silniejsza ze względu na dobre perspektywy polskiej gospodarki - kiedy ostatnio słyszeliśmy taki slogan? Wiem, wiem, nic za nim nie idzie, ale inwestorzy lubią słuchać takich zapewnień, bo wpisują się one w formę komunikacji banku centralnego z rynkami. Tymczasem ta w ostatnich miesiącach ogólnie jest słaba, tak zwany forward guidance w zasadzie nie istnieje.
Katastrofa na złotym

Katastrofa na złotym

2021-11-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj w porannym komentarzu zastanawialiśmy się, czy sezonowo dobra końcówka roku może w najbliższym czasie pomóc naszej walucie i dlaczego tym razem jest inaczej. Kolejne 24 godziny przyniosły kolejne, niemal lawinowe osłabienie naszej waluty. Tak naprawdę od wczoraj zmieniło się niewiele. Jeśli już, z ust prezesa usłyszeliśmy, że grudniowa podwyżka stóp procentowych jest prawdopodobna, co wpisuje się w rynkowe oczekiwania.
EURUSD poniżej 1,14

EURUSD poniżej 1,14

2021-11-16 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze słowa Lagarde mogły wpłynąć na osłabienie euro. Dywergencja w polityka monetarnych coraz bardzie odzwierciedlana jest w kursie głównej pary walutowej. Eurodolar spadł poniżej 1,14 i jest tym samym najniżej od lipca 2020 roku. W poniedziałek miało miejsce przesłuchanie prezes EBC przed Komisją Parlamentu Europejskiego. Christine Lagarde przyznała, że spadek inflacji potrwa dłużej niż pierwotnie zakładano. Jednocześnie podtrzymała opinię, że w średnim terminie inflacja powróci do poziomu poniżej 2 proc.
Chiny wykorzystują swoje rezerwy ropy naftowej

Chiny wykorzystują swoje rezerwy ropy naftowej

2021-11-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły wczorajszą sesję w miarę neutralnie, natomiast dzisiaj kierują się w górę. Cena ropy gatunku WTI obecnie oscyluje w okolicach 81,50 USD za baryłkę – z kolei notowania ropy naftowej Brent porusza się w okolicach 82,80 USD za baryłkę. Według danych CFTC, w poprzednim tygodniu inwestorzy finansowi zwiększyli swoje długie pozycje na rynku ropy naftowej. Niemniej, sytuacja fundamentalna na tym rynku nie sprzyja już stronie popytowej tak bardzo, jak jeszcze kilka tygodni temu – głównie ze względu na obawy o popyt na ropę naftową na świecie.
WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

WIG20 w tyle za europejskimi indeksami

2021-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób przełożyć się na rynki. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel płasko, a początkowe godziny handlu przebiegały pod kątem wzrostów. Niemiecki DAX zdołał nawet poprawić ustanowione w zeszłym tygodniu historyczne maksima, jednak tuż przed rozpoczęciem sesji na Wall Street zaczął zawracać.