Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie

Stabilizacja dolara po spektakularnej przecenie
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2022-11-14 (14:28)

Gwałtowna przecena amerykańskiego dolara pod koniec poprzedniego tygodnia dzisiaj już nie jest kontynuowana. Notowania FUSD w poniedziałek rano ustabilizowały się w okolicach 106,70-106,80 pkt.
Wyhamowanie zniżek wartości dolara odbija się również na wycenie kursu EUR/USD – jego notowania w poprzednim tygodniu wyrwały się z okolic poniżej psychologicznej bariery 1,00, a w piątek z impetem przebiły poziom 1,03. Dzisiaj wartość tej pary walutowej utrzymuje się blisko ubiegłotygodniowego zamknięcia, jednak już nie wspina się wyżej.


Analogicznie wygląda sytuacja na wykresach wielu innych walut z dolarem. Notowania USD/CHF dzisiaj delikatnie odbijają się w górę, jednak pozostają niedaleko piątkowego zamknięcia, powyżej poziomu 0,94. Kurs USD/JPY odbija w kierunku 140 po spektakularnej przecenie w poprzednim tygodniu. Jedynie notowania USD/CNH zniżkują dalej, na co wpływ ma arbitralna decyzja władz chińskich dotycząca fixingu juana w relacji do dolara.

Dzisiejsza stabilizacja wartości dolara wynika przede wszystkim z informacji, które pojawiły się w weekend. Christopher Waller z Fed w niedzielę ostrzegł inwestorów, że czwartkowy odczyt inflacji był zaledwie pojedynczym sygnałem zmiany sytuacji, ale nie oznacza on jeszcze, że Fed się nim w pełni zasugeruje – może co najwyżej nieco spowolnić podwyżki stóp procentowych w USA.

OKIEM ANALITYKA – Dolar powraca do zwyżek, ale…

Po ubiegłotygodniowej gwałtownej przecenie amerykańskiego dolara, weekend pozwolił inwestorom nieco ochłonąć. Nie chodzi jednak o sam upływ czasu, lecz także wypowiedzi, które pojawiły się w weekend i zaburzyły jednoznacznie negatywny pogląd na amerykańskiego dolara.

Niedzielne przypomnienie Christophera Wallera o tym, że Fed nadal jest na ścieżce podwyżek stóp procentowych w USA i że jeden odczyt tego nie zmienia, rzuciło więcej światła na możliwą reakcję Rezerwy Federalnej na niedawne dane. Faktycznie, wydaje się mało prawdopodobne, by Fed nagle zmienił swoje jastrzębie nastawienie, zwłaszcza że inflacja mimo wszystko nie może być uznana za niską, więc nadal jest z czym walczyć. Jednak z pewnością w grę wchodzi spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych.
W miniony weekend do refleksji mogły skłonić także niepokojące komunikaty ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW zaznaczył bowiem, że sytuacja w globalnej gospodarce wygląda obecnie nawet bardziej „ponuro” niż jeszcze w przedstawionych niedawno prognozach tej instytucji. O ile spowolnienie gospodarcze z pewnością jest uwzględniane przez inwestorów, to jednak sugeruje ono, że spektakularne zwyżki cen akcji i przecena USD w poprzednim tygodniu mogły być przedwczesne.

W rezultacie, dolar może w tym tygodniu stabilizować się, a nawet nieco skorygować zniżki z poprzednich kilku sesji. Szanse na powrót do ataku na tegoroczne szczyty są jednak minimalne – notowania indeksu dolara przebiły w dół ważne techniczne wsparcia, zarówno w kilkutygodniowej, jak i kilkumiesięcznej perspektywie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.