Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Twarda retoryka, mocny dolar
2019-05-20 Komentarz poranny TMS BrokersNowy tydzień otwieramy bez przełomowych informacji w temacie sporu handlowego USA-Chiny, choć twarda retoryka Donalda Trumpa na wielu frontach pomaga dolarowi się umocnić. Dalsza eskalacja nie jest wykluczona, ale inwestorzy zdają się czekać na silniejszy impuls. Wygranym dnia jest AUD, który z zadowoleniem przyjmuje wynik wyborów w Australii.
Jutro o polskich wynagrodzeniach
2019-05-20 Raport poranny FMCMZachodni świat: Na wykresie eurodolara mamy dziś rano - tzn. przed godziną dziesiątą - kurs 1,1160. Jeśli spojrzymy na wykres w retrospektywie sięgającej połowy ubiegłego roku, to widzimy, że jest to coś w rodzaju łagodnego trendu spadkowego - nawet jeżeli przez kilka miesięcy jesiennych i zimowych można było rzecz traktować jako konsolidację.
Nowa NAFTA nie oznacza końca konfliktów
2019-05-20 Poranny komentarz walutowy XTBPatrząc na zachowanie rynków w poniedziałkowy poranek można zauważyć skrajnie różną percepcję rzeczywistości. W Azji dominuje pesymizm, chińskie akcje znów dziś tracą, koreańskie również są nisko i jedynie w Australii mamy optymizm po wyborach do parlamentu. Jednocześnie na kontraktach na europejskie i amerykańskie rynki dominuje optymizm.
Europa bez ceł na auta. Pół roku na negocjacje.
2019-05-20 Poranny Szkic Walutowy AFSUsunięcie czynników ryzyka związanych z cłami na samochody, a za tydzień także z wyborami do PE zredukują potencjał do spadku euro (w ślad za nim i złotego) w 2. poł. Przez najbliższe kilka tygodni wspólna waluta pozostanie jednak słaba. Dane z USA wciąż mocne, bez sygnałów poważniejszego spowolnienia gospodarki.
Podbicie napięć na linii USA-Chiny, USD/PLN przy oporze
2019-05-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów na PLN, pomimo spadkowego sygnału na eurodolarze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3022 PLN za euro, 3,8583 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,8161 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,9081 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,896% w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-05-17 Komentarz tygodniowy TMS BrokersPrzy podtrzymywanej niepewności o przyszłość negocjacji handlowych USA-Chiny ryzyka dla globalnych rynków pozostają asymetryczne z większą wrażliwością na negatywne informacje, które mogą wpłynąć na pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego. W tym kontekście będą też oceniane napływające dane o aktywności gospodarczej. Indeksy PMI z Eurolandu i USA oraz sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii i Kanady będą warte uwagi.
Chiny odchodzą od negocjacyjnego stołu?
2019-05-17 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie nastroje inwestorów wystawione są na ciężką próbę. W środę otrzymaliśmy z jednej strony optymistyczne informacje, iż na razie USA nie będą nakładać ceł na import aut oraz części z Europy. Z drugiej strony na froncie z Chinami Trump znowu poszedł o krok do przodu poprzez manewr z Huawei.
Konflikt handlowy już nie tylko w obszarze ceł
2019-05-17 Poranny Szkic Walutowy AFSSpadek cen akcji w Chinach w reakcji na rozszerzenie obszaru konfliktu handlowego na firmę Huawei. Juan przebija kolejne wsparcia, zbliża się do wieloletnich minimów. Złoty w odwrocie w ślad za euro. Oddalenie groźby nałożenia amerykańskich ceł na samochody korzystne dla europejskich giełd.
Na indeksie do 4 głównych walut złoty tylko na chwilę powrócił w rejon maksymalnych wycen z ostatniego tygodnia handlu, przy wciąż mocnych dolarze i franku, a słabszych euro i funcie.
Na indeksie do 4 głównych walut złoty tylko na chwilę powrócił w rejon maksymalnych wycen z ostatniego tygodnia handlu, przy wciąż mocnych dolarze i franku, a słabszych euro i funcie.
Krótki oddech…
2019-05-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / UNIA EUROPEJSKA/ JAPONIA/ MEKSYK/ KANADA/ RELACJE HANDLOWE: Wczoraj po południu trzy wysoko postawione źródła w Białym Domu powiedziały agencji Reuters, że prezydent Donald Trump ma już przygotowaną decyzję o odroczeniu kwestii nałożenia ceł na import aut i części do nich o 6 miesięcy.
Niepewnie, ale stabilnie
2019-05-16 Komentarz poranny TMS BrokersWojna handlowa USA z Chinami pozostanie na pierwszym miejscu wśród czynników istotnych dla rynków finansowych, choć prawdopodobne jest, że w najbliższym czasie nie otrzymamy żadnych nowych informacji lub zapowiedzi nowych działań. Nie zwalnia to inwestorów z poczucia niepewności, która będzie przemawiać za konsolidacją notowań.
Oddalenie groźby ceł na auta. Europa koryguje słabość.
2019-05-16 Poranny Szkic Walutowy AFSNastroje na europejskich rynkach wyraźnie poprawiły się po informacji agencji Bloomberg o tym, że D. Trump zamierza wstrzymać się na kolejne 6 miesięcy z decyzją o nałożeniu ceł na import samochodów. Po przedstawieniu w lutym raportu w tej sprawie, prezydent USA miał do 18 maja zdecydować, czy ze względu na ochronę interesu narodowego konieczne jest wprowadzenie taryf na samochody sprowadzane głównie z Europy i Japonii.
Efekt Trumpa i pierwsza słabość w amerykańskich danych
2019-05-16 Poranny komentarz walutowy XTBNotowania polskiej waluty zyskały podczas środowej sesji na fali poprawy sentymentu na szerokim rynku po decyzji Donalda Trump. Prezydent USA podjął decyzję o odłożeniu w czasie (na pół roku) nałożenia ceł na import europejskich aut i części. Niemniej jednak co Trump daje, Trump odbiera, a pozytywny efekt widoczny na rynku został dość szybko pożegnany po ogłoszeniu przez niego stanu wyjątkowego w celu ochrony amerykańskich technologii.
Uwaga zwrócona na dane
2019-05-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Produkcja przemysłowa w kwietniu wyhamowała do 5,4 proc. r/r z 8,5 proc. r/r w marcu (oczekiwano 6,5 proc. r/r), a sprzedaż detaliczna do 7,2 proc. r/r z 8,7 proc. r/r (szacowano 8,6 proc. r/r). Dynamika inwestycji w aglomeracjach wyniosła 6,1 proc. r/r wobec 6,3 proc. r/r wcześniej i szacowanych 6,4 proc. r/r.
Przez chwilę pomyślmy o czymś innym
2019-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersJeden dzień bez dowodów eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny pomaga załagodzić napięcia na rynkach finansowych i dał okazję do odreagowania wcześniejszej nerwowości. Środa jest napakowana wydarzeniami makro, co na chwilę powinno odwrócić uwagę od wojen handlowych. Do najważniejszych zaliczyć należy PKB z Eurolandu i sprzedaż detaliczną z USA. Lokalnie mamy PKB z Polski i decyzję RPP.
Zaskoczenie w danych handlowych
2019-05-15 Poranny komentarz walutowy XTBPrzed wstępnym odczytem PKB za pierwszy kwartał z polskiej gospodarki, wczoraj poznaliśmy niezmiernie ciekawe dane na temat handlu zagranicznego. Inkorporując owe dane do dzisiejszego odczytu można oczekiwać, że eksport netto istotnie kontrybuował we wzroście gospodarczym w pierwszych trzech miesiącach roku. Tymczasem kwietniowe dane z dalekich Chin rozczarowały sugerując, że wyraźna poprawa w marcu miała raczej jednorazowy charakter.
Kto się kogo boi?
2019-05-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Chiny zapowiedziały wczoraj pakiet kontr-działań wobec ostatnich posunięć USA ws. ceł. Od 1 czerwca w życie mają wejść wyższe stawki celne (25 proc.) na blisko 3000 produktów z USA o wartości 60 mld USD, chociaż możliwe będą wyłączenia dla części z nich na okres do roku.
Dzień na ochłonięcie
2019-05-14 Komentarz poranny TMS BrokersStrach inwestorów o impas w negocjacjach handlowych i działania odwetowe w polityce celnej przyćmiewa wszystkie inne tematy. Dziś mamy moment uspokojenia z pomocą lepszego humoru prezydenta Trumpa, ale pytaniem do przedyskutowania jest, czy wczorajsze załamanie nie pchnęło aktywów na drogę bez odwrotu?
Bitcoin zyskuje na konflikcie handlowym
2019-05-14 Poranny komentarz walutowy XTBTydzień czasu potrzebowały rynki finansowe aby przetrawić tweety amerykańskiego prezydenta i dojść do wniosku, że nie są one jedynie jego zagrywką lub przejawem gorszego nastroju. Na ten moment nic nie wskazuje, aby konflikt miał zostać zażegnany lub choćby złagodzony, a to oznacza rynkowe turbulencje. Nie wszyscy jednak są przegranymi, napięcia handlowe spowodowały potężny wzrost cen kryptowalut.
Chińczycy zapowiedzieli kontr-działania, które mogą uderzyć w dolara
2019-05-13 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW końcu Pekin zdecydował się poinformować o szykowanych kontr-działaniach wobec ceł nałożonych przez USA. Od 1 czerwca mają zostać podniesione cła na blisko 3000 produktów z USA o wartości 60 mld USD – nowa stawka ma wynieść 25 proc. Jednocześnie ma być utworzona lista tzw. wyłączeń na okres do roku.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-05-10 Komentarz tygodniowy TMS BrokersSpór handlowy USA-Chiny pozostanie tematem przewodnim dla rynków, a przy utrzymującej się niepewności nie trzeba wiele, by wzniecić zmienność. Dane powinny pozostać na drugim planie, choć słabsze wskaźniki aktywności będą podsycać wątpliwości wokół perspektyw globalnego ożywienia. Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA i Chin będą godne uwagi.