Spadek aktywności inwestorów na rynku ropy naftowej

Spadek aktywności inwestorów na rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-08-17 (09:24)

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej póki co upływa pod znakiem przecen. Po spadkowym poniedziałku i wtorku, dzisiaj rano notowania tego surowca stabilizują się w rejonie wczorajszego zamknięcia i próbują delikatnie odbić na północ. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach jest wyjątkowo rozchwiana, a ruchy cen są bardziej nerwowe niż zwykle.

O ile jeszcze wiosną bieżącego roku głównym motorem zwyżek notowań była wojna w Ukrainie, o tyle obecnie ceny ropy nieustannie wahają się pomiędzy presją na wzrost, wywołaną obawami związanymi z dostawami ropy m.in. do krajów europejskich, a presją na spadek cen, wynikającą z obaw dotyczących globalnej recesji (te drugie ostatnio przeważają).

Rozchwianie notowań ropy naftowej jest w dużym stopniu rezultatem opuszczenia tego rynku przez wielu dużych graczy instytucjonalnych. W obliczu nieprzewidywalności cen ropy i poruszania się notowań pod dyktando nastawienia risk-on/risk-off, wiele funduszy zamknęło pozycje na rynku ropy w wyczekiwaniu na możliwość uzasadnienia ich bardziej fundamentalnie. Według danych JP Morgan, od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, liczba otwartych pozycji na rynku ropy naftowej spadła o prawie 20%. Jak podaje agencja Reuters, na początku sierpnia liczba otwartych pozycji na kontraktach na ropę Brent wyniosła 1,802 mln, co jest najniższym wynikiem od lipca 2015 roku. Duża zmienność cen ropy naftowej utrudnia funkcjonowanie (m.in. hedging) firmom, które potrzebują ropy do swojej działalności operacyjnej.

Tymczasem wczoraj na rynku ropy naftowej pojawił się pozytywny akcent w postaci spadku zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Według szacunków Amerykańskiego Instytutu Paliw, zapasy ropy w USA w ubiegłym tygodniu zniżkowały o 450 tys. baryłek, czyli o ponad dwa razy więcej niż oczekiwano. Dzisiaj o 16:30 polskiego czasu swój raport przedstawi Departament Energii USA.

ZŁOTO

Minutes FOMC w centrum uwagi na rynku złota.

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki i spadku poniżej poziomu 1800 USD za uncję. Wszystko za sprawą pojawiającej się na nowo siły amerykańskiego dolara, która wywiera presję na notowania kruszcu. Jednak już od wczoraj notowania złota poruszają się w wąskiej konsolidacji, w rejonie 1790 USD za uncję.

Dzisiaj na rynku złota trwa wyczekiwanie na wieczorną publikację protokołu z posiedzenia FOMC, które odbyło się w dniach 26-27 lipca. Inwestorów interesuje przede wszystkim to, na ile Fed utrzymuje swoją jastrzębią politykę monetarną. Nie mniej ciekawe będą jednak wypowiedzi przedstawicieli Fed, spośród których spora część będzie miała miejsce jutro.

Ponadto, warto mieć na uwadze fakt, że w dniach 25-27 sierpnia odbędzie się sympozjum w Jackson Hole. Wnioski z tego posiedzenia z pewnością wpłyną na retorykę i działania Rezerwy Federalnej na posiedzeniu we wrześniu. Po ubiegłotygodniowych niższych od oczekiwań odczytach inflacji konsumenckiej i producenckiej w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy oczekują nieco łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej – niemniej, sami przedstawiciele tej instytucji wprowadzili na rynek sporo niepewności, zarzekając się, że nie zmieniają swojego kursu, bo wojna z inflacją nie jest jeszcze wygrana.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

Cena ropy mocno w dół po decyzji OPEC+

2023-12-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była pełna emocji. Wszystko za sprawą wyczekiwanego spotkania przedstawicieli OPEC+, które miało rzucić więcej światła na dalsze plany rozszerzonego kartelu, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej. Decyzje faktycznie zapadły – i nawet mimo wielu pojawiających się wcześniej spekulacji, zdołały one zaskoczyć inwestorów.
Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

Wyczekiwanie rynku ropy na ważną decyzję OPEC+

2023-11-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi nerwowość inwestorów w wyczekiwaniu na ważną decyzję OPEC+ dotyczącą dalszych planów w kontekście limitów produkcji ropy naftowej. Spotkanie przedstawicieli rozszerzonego kartelu ma miejsce już dzisiaj (dla przypomnienia: było ono przełożone z 26 listopada ze względu na trudności w osiągnięciu kompromisu). Niemniej, mimo oczekiwań konkretnej i spójnej decyzji OPEC+ w kwestii limitów produkcji, inwestorzy nadal nie mają pewności, jak ta decyzja ostatecznie może wyglądać.
OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

OPEC+ i COP28 w centrum uwagi na rynku ropy naftowej

2023-11-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła odbicie cen tego surowca w górę. Była w tym największa zasługa słabości amerykańskiego dolara, która przyczyniła się do wzrostów na rynkach wielu surowców i towarów. Nie zmienia to faktu, że na rynku ropy trwa nerwowa atmosfera wyczekiwania – w tym tygodniu bowiem na inwestorów czekają najprawdopodobniej liczne wypowiedzi i informacje ze strony producentów ropy naftowej i ważnych graczy na tym rynku z całego świata.
OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

OPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?

2023-11-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak strona popytowa nieco ją kontruje i dzisiaj na rynku tym trwa konsolidacja. Wszystko za sprawą wyczekiwania na decyzję OPEC+ w kwestii limitów produkcji ropy naftowej, która z pewnością jest kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia. Nadchodzące spotkanie przedstawicieli krajów OPEC+ budzi dużo emocji głównie po tym, jak zostało ono przesunięte z 26 na 30 listopada.
Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

Nadzieje na większy popyt wsparciem dla cen ropy naftowej

2023-11-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej przeważa strona popytowa. Mimo słabego rozpoczęcia poniedziałkowej sesji, ceny ropy zakończyły ją na plusie, a dzisiaj utrzymują się blisko wczorajszych poziomów zamknięcia. Wzrostom na rynku ropy naftowej sprzyjają oczekiwania większego popytu na ten surowiec. Impulsem do zwyżek był m.in. raport OPEC.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2023-11-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po piątkowym wzrostowym akcencie, notowania ropy naftowej w poniedziałkowy poranek powracają do zniżek. Przeceny co prawda nie są dynamiczne, jednak widać, że na rynku tego surowca dominuje wciąż retoryka związana z obawami o popyt na ropę naftową w największych gospodarkach świata (Stanach Zjednoczonych i Chinach), zaś kwestie związane z podażą schodzą na dalszy plan. W kontekście sytuacji w USA, czyli kraju będącego największym konsumentem ropy i produktów ropopochodnych na świecie, inwestorzy obawiają się spowolnienia popytu na paliwa – a obawy te są napędzane przez ostatnie prognozy Departamentu Energii USA.
Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

Słaby tydzień na rynku ropy naftowej

2023-11-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej przez większość czasu w tym tygodniu znajdowały się pod wyraźną presją strony podażowej. Końcówka tygodnia przynosi wyhamowanie zniżek i próby odbicia notowań w górę – jednak ich zakres jest niewielki w porównaniu do wcześniejszych przecen. Ten tydzień ogólnie przynosi największą słabość cen ropy naftowej od maja-czerwca bieżącego roku, kiedy to przeceny skłoniły OPEC+ do większej rynkowej interwencji.
Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Niepokoje na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Niemniej, dzisiaj cena tego surowca rośnie, co wynika z utrzymujących się obaw o sytuację na Bliskim Wschodzie. Ceny ropy rosną dziś po informacjach o tym, że amerykańskie wojska uderzyły w dwa irańskie cele (powiązane z Irańską Gwardią Rewolucyjną) cele zlokalizowane w Syrii, jako odpowiedź na niedawne ataki na wojska amerykańskie w Syrii i Iraku.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal wsparciem dla cen ropy

2023-10-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej, które na początku wczorajszej sesji znajdowały się pod presją podaży, w drugiej połowie dnia powróciły do zwyżek i zakończyły czwartek na wyraźnym plusie. Tym samym, cena ropy znajduje się na drodze do drugiego z rzędu wzrostowego tygodnia. Notowania ropy Brent przekraczają poziom 93 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI oscylują w rejonie bariery 90 USD za baryłkę.
Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

Embargo krajów arabskich mało prawdopodobne

2023-10-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Trwa nerwowy tydzień na rynku ropy naftowej. Dzisiaj na rynku tym przeważa jednak strona podażowa, bowiem spekulacje wokół możliwej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie nieco przygasły. Tak czy inaczej, zmienność cen ropy pozostaje duża. Dzisiejsze zniżki notowań ropy naftowej wynikają z dwóch kluczowych kwestii. Po pierwsze, mimo ogromu tragedii w Strefie Gazy i chaosu wokół sytuacji w Izraelu, wiele wskazuje na to, że konflikt nie rozprzestrzeni się na pozostałe kraje Bliskiego Wschodu.