Sequester nadgryza Amerykę

Sequester nadgryza Amerykę
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-03-01 (09:53)

Pierwszy marca oznacza, iż uzgodnione w połowie 2011 roku automatyczne cięcia fiskalne wchodzą w życie. Dla Amerykanów, to tak jakby kończyć właśnie rozkręcającą się imprezę. Dane wskazują bowiem na przyspieszający wzrost gospodarczy. Dziś kolejne publikacje – w USA wskaźnika ISM, w Europie finalnych PMI, zaś w Polsce dane o PKB za czwarty kwartał.

Sequester, czyli nie taki diabeł straszny?

Dziś wchodzą w życie automatyczne cięcia fiskalne, które w skali 10 lat mają wynieść 1,2 biliona dolarów, zaś w tym roku miałyby odebrać ze wzrostu gospodarczego ok. 0,6 pp. Przypomnijmy, iż cięcia te to wynik kompromisu pomiędzy Republikanami a prezydentem z połowy 2011 roku, kiedy strony zobowiązały się do wypracowania planu ograniczenia deficytu w zamian za zgodę na podwyższenie limitu zadłużenia (cała sprawa wywołała wtedy poważny kryzys na rynku i przyczyniła się walnie do obniżenia ratingu USA przez S&P). Taki plan miał zostać wypracowany do końca ubiegłego roku, ale politycy nie doszli do porozumienia i stąd automatyczne cięcia. Dotkną one w połowie wydatków na obronność, w połowie zaś innych programów (szkolnictwo, obsługa lotnisk i inne usługi publiczne). Warto jednak pamiętać, iż cięcia będą wchodzić w życie stopniowo, owe 0,6% PKB będzie rozłożone na 10 miesięcy, także nie ich wpływ na gospodarkę nie będzie szokowy. Dlatego też uważa się, iż politycy mają czas na wypracowanie kompromisu i nawet jeśli taki zostanie osiągnięty za miesiąc czy dwa, nie będzie to wielkim problemem, bo skala faktycznych cięć w tym czasie nie będzie duża.

Z drugiej strony, jeśli przepychanki polityczne będą się przedłużać, rynek może zacząć reagować nerwowo. Sektor publiczny jednak nie jest bez znaczenia dla wzrostu gospodarczego, co pokazały dane za czwarty kwartał, gdzie ze względu na spadek wydatków federalnych wzrost gospodarczy wyniósł zaledwie 0,1%.

Pierwszy kwartał przynosi jak na razie pozytywne zaskoczenia z USA. Opublikowany wczoraj indeks Chicago PMI pokazał wzrost aktywności do najwyższego poziomu od marca 2012 (56,8 pkt.). W interpretacji danych z USA warto naszym zdaniem zachować jednak pewną ostrożność. W 2011 i 2012 roku bowiem początek roku przynosił bardzo dobre odczyty, które wiosną okazywały się już znacznie słabsze. Niewykluczone, iż po ogromnym szoku, jakim był kryzys z 2008/09 roku modele mające eliminować zmienność sezonową nie funkcjonują tak jak należy i schemat powtórzy się również w tym roku (dotyczy to tak wskaźników PMI, jak i danych z rynku pracy). Dziś publikacja ISM (16.00, konsensus 52,7 pkt.). W nocy (4.00) wystąpienie Bernanke na konferencji Fed, rynki będą już jednak wtedy nieczynne.

Wzrost spowolnił, kiedy będzie lepiej?

Dziś o 10.00 poznamy dane o polskim PKB za ostatni kwartał roku. Oczekujemy wzrostu na poziomie 0,7-0,8% R/R, co wpisuje się w konsensus rynkowy. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, gdyż dane zbiorcze za cały rok już poznaliśmy. Przypomnijmy, iż wynika z nich, iż w czwartym kwartale dalszemu osłabieniu uległ popyt wewnętrzny, szczególnie konsumpcja prywatna, a wzrost uratował eksport netto. Dzisiejsza publikacja może przynieść niewielką rewizję. Bardziej istotnym pytaniem jest: kiedy będzie lepiej? Prawdopodobnie nie w tym kwartale, pomimo niezłych danych za styczeń. Naszym zdaniem wzrost w bieżącym kwartale jeszcze spowolni (w okolice 0,5%), ale zacznie nieco przyspieszać od drugiego kwartału i być może w czwartym kwartale tego roku osiągnie tempo 2%. Aby jednak tak się stało niemiecka gospodarka musi pozostać na ścieżce ożywienia i Europa musi uniknąć większych szoków.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – wczorajszy dzień nie był udany dla byków na EURUSD; odbicie od poziomu 1,30 okazało się na tyle słabe, iż opór wynikający z przełamanego wsparcia 1,3170 zatrzymał ten ruch jeszcze przed faktycznym jego testem; nie musi to przesądzać o kontynuacji spadków, ale z pewnością takie ryzyko wzrosło; przełamanie 1,30 zapewne przyspieszyłoby wyprzedaż

Copper, D1 – kilka dni temu pisaliśmy o pogarszających się perspektywach dla rynku miedzi, gdzie mogło dojść do przełamania dolnego ograniczenia trójkąta; tak też się stało (w czym pomóc mogły indeksy PMI), co może prowadzić w bezpośredniej konsekwencji do testu wsparcia 7480 USD; gdyby i to wsparcie zostało przełamane, cena miedzi może zniżkować nawet do 6600 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

08:05 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.