Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Sen o Warszawie

Sen o Warszawie

2015-10-26 Komentarz giełdowy XTB
Miał być powyborczy Armagedon, tymczasem panuje względny spokój. W gruncie rzeczy część spółek mocno zyskuje po zdecydowanym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości. Nie powinno to dziwić patrząc na sektor, który reprezentują – energetykę. Na drugim końcu wagi znajdują się jednak banki…
Przedwyborcza niepewność

Przedwyborcza niepewność

2015-10-23 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywały się w sprzyjającej dla popytu atmosferze. Czwartkowe sesje na Wall Street skończyły się mocnymi i znacznie większymi od oczekiwań zwyżkami tamtejszych indeksów, które pozytywne odpowiedziały na analogiczne wzrosty w Europie wywołane sygnałami z EBC o gotowości do powiększenia programu luzowania ilościowego.

Rajd z polityką w tle

Rajd z polityką w tle

2015-10-23 Popołudniowy komentarz giełdowy
Gdy światowe parkiety niewiele ponad miesiąc temu traciły po kilka procent niemalże każdego dnia to można było odnieść wrażenie, iż czas kilkuletniej hossy nieuchronnie dobiega końca. Wystarczył jednak jeden miesiąc, by tamtejsze wydarzenia stały się jedynie dość odległym wspomnieniem...
GPW pod presją złotego

GPW pod presją złotego

2015-10-21 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Od początku tygodnia na rynku można obserwować zwiększoną presję podaży na polskiej walucie, co w naturalny sposób kieruje uwagę na zbliżające się wybory parlamentarne i związany z tym wzrost ryzyka politycznego, które może zmaterializować się brakiem stabilnego zaplecza dla rządu.
Czy chiński smok spowolnił?

Czy chiński smok spowolnił?

2015-10-16 Popołudniowy komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu wiele ważnych amerykańskich spółek publikowało wyniki finansowe za III kwartał roku kalendarzowego 2015. Wyniki generalnie wypadały mieszanie, ale w dalszym ciągu niezłe nastroje w Chinach pozwalały światowym indeksom odrabiać straty z poprzednich tygodni z przed publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy za wrzesień.
Spokojna korekta

Spokojna korekta

2015-10-16 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Spokojna korekta: Po najlepszym tygodniu WIG20 od września 2013 roku i zwyżce o 5,3 procent przyszedł czas na lekką korektę. W piątek WIG20 stracił niespełna 0,7 procent, co przełożyło się na spadek w skali tygodnia o około 1 procent.
Przystanek czy zadyszka

Przystanek czy zadyszka

2015-10-06 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Wczorajszy zwyżkowy rajd światowych rynków pociągnął w górę i nasz parkiet. WIG20 dociągnął niemal do 2100 pkt. Dziś udało się ten poziom przebić, ale nieznacznie, zaledwie 4 pkt, a zamknięcie wypadło na 2103 pkt. Niemal całą sesję indeks przebywał nad kreską. Giełdy ruszyły w górę po piątkowych słabych danych z rynku pracy w USA.
Dzień z indeksami PMI

Dzień z indeksami PMI

2015-10-01 Rynki o poranku
W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym dominują odczyty indeksów PMI z największych europejskich gospodarek, jednak początkowo skupmy się na wydarzeniach z sesji azjatyckiej. Tam również poznaliśmy wyniki indeksu PMI, tym razem dla chińskiego przemysłu, które po raz pierwszy od maja tego roku pozytywnie zaskoczyły.
Miesiąc i kwartał dla podaży

Miesiąc i kwartał dla podaży

2015-09-30 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w sprzyjającym dla byków kontekście. We wtorek popyt obronił wsparcia w strefie 2000 pkt., gdzie wyczerpała się sierpniowa wyprzedaż.
Wzrosty zapanowały na światowych giełdach

Wzrosty zapanowały na światowych giełdach

2015-09-30 Rynki po południu
Inwestorzy na parkietach giełdowych mogą wreszcie odetchnąć. Po serii spadków, wywołanych obawami o spowolnienie gospodarcze w skali globalnej, słabością rynków wschodzących powodujących awersje do ryzyka oraz w przypadku europejskich indeksów, afery związanej z koncernem Volkswagen, dzisiejsza sesja przyniosła znaczną poprawę nastrojów i odbicie.
Fałszywe odbicie na Wall Street

Fałszywe odbicie na Wall Street

2015-09-29 Popołudniowy komentarz giełdowy
Wzrosty na Wall Street prezentują się całkiem nieźle podczas dzisiejszej sesji, choć można mieć wrażenie, że jest to jedynie chęć nieznacznie odrobienia strat z wczorajszego dnia, kiedy to byliśmy świadkami totalnej wyprzedaży.
Tąpnięcie w USA i balansujemy nad przepaścią

Tąpnięcie w USA i balansujemy nad przepaścią

2015-09-29 Komentarz giełdowy DM BOŚ
Wczoraj doszło do sporego tąpnięcia na amerykańskim parkiecie. DJIA stracił 1,9 proc, a S&P500 aż 2,5 proc. Wprawdzie giełda w Szanghaju nie potwierdziła spadku (-0,7 proc.), ale za to w Tokio doszło do jeszcze większego tąpnięcia – 4.05 proc. Widać zatem, że spadki dotyczą giełd, na których operują globalne pieniądze. Giełda chińska jest izolowana.
Kontynuacja wyprzedaży na giełdach

Kontynuacja wyprzedaży na giełdach

2015-09-29 Rynki o poranku
Sesja azjatycka nie przyniosła żadnych pozytywnych zmian w nastrojach inwestorów giełdowych na świecie i jesteśmy świadkami kontynuacji spadków na szerokim rynku. Japoński indeks Nikkei 225 zakończył notowania ze stratą przekraczającą 4%, spadając do najniższych poziomów od stycznia tego roku, głównie w wyniku aprecjacji jena, ...
Złych wieści ciąg dalszy

Złych wieści ciąg dalszy

2015-09-28 Komentarz giełdowy
Ubiegły tydzień przyniósł niezwykłą kombinację negatywnych wiadomości w skali makro oraz mikro. W skali makro od dłuższego czasu straszą Chiny i w tej materii niewiele się zmieniło. Spowolnienie w Państwie Środka jest samo w sobie złą wiadomością, dlatego skandal VW nie mógł przyjść w gorszym momencie. Poniedziałek nie przynosi inwestorom na giełdach ulgi.
Fatalny początek tygodnia w Chinach

Fatalny początek tygodnia w Chinach

2015-09-28 Poranny komentarz giełdowy
Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej mieliśmy do czynienia z publikacją dosyć ważnych danych z chińskiej gospodarki, pomimo tego, iż Bloomberg ocenia je najmniejszym stopniem ważności. Dane na temat zysków sektora przemysłowego wypadły bardzo słabo, co może wywołać ponownie obawy na temat kondycji chińskiej gospodarki, co z pewnością przyniesie awersję do ryzyka przez większość uczestników rynku.
Wzrosty przed decyzją Fed

Wzrosty przed decyzją Fed

2015-09-17 Komentarz gieldowy XTB
Po środowym cofnięciu na warszawski parkiet powrócił optymizm. Optymizm jednak umiarkowany, ze względu na zbliżającą się decyzję Fed, która trzyma inwestorów w niepewności. Naszym jednak zdaniem, wpływ Fed na dłuższą perspektywę dla GPW nie będzie decydujący.
Bogdanka odrabia straty

Bogdanka odrabia straty

2015-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Duży ruch miał dzisiaj miejsce na polskim parkiecie ze względu na złożenie oferty kupna pakietu większościowego Bogdanki przez spółkę energetyczną Enea. Enea oferuje 67,39 zł za akcje Bogdanki i chce kupić 64,6% akcji, co w sumie daje 400 mln USD. CFO spółki informuje, iż zakup Bogdanki jest jedną z opcji zabezpieczenia dostaw surowca do elektrowni.
Co giełd nie zabije ...

Co giełd nie zabije ...

2015-09-11 Komentarz giełdowy XTB
… to nie koniecznie je wzmocni. I właśnie to widać w przedłużającej się nostalgii i marazmie na europejskich rynkach. Chiński strach i mała panika, jaka wytworzyła się pod koniec sierpnia, przyczyniły się do pozostania giełd na tegorocznych minimach, pomimo faktu, że fundamentalnie nie zmieniło się za wiele od początku roku.
Chiny przywracają optymizm

Chiny przywracają optymizm

2015-09-08 Komentarz giełdowy XTB
Po czterech kolejnych spadkowych sesjach, indeks Shanghai Composite zanotował wzrost o blisko 3%. Zyskowne zamknięcie sesji giełdowej w Chinach przywraca nadzieję, że fala silnej wyprzedaży może dobiegać końca. Taką właśnie opinią podzielił się ze światem finansowym prezes Ludowego Banku Chin Zhou Xiaochuan podczas szczytu grupy G20 w Ankarze podczas ubiegłego weekendu.
w oczekiwaniu na chińskie otwarcie

w oczekiwaniu na chińskie otwarcie

2015-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Na zmienność giełd nie można dziś narzekać, ze względu na silne spadki od rynków azjatyckich po amerykańskie poprzez europejskie. Indeks giełdowy DAX 30 traci o godzinie 15:18 3,03%, francuski CAC 40 traci 3,23%, WIG20 traci mniej bo 0,96%.