Afera Renault trzęsie rynkiem

Afera Renault trzęsie rynkiem
Popołudniowy komentarz giełdowy
Data dodania: 2016-01-14 (18:52)

Czwartkowa sesja na rynku giełdowym nie przyniosła oczekiwanego odbicia, a chwilowe uspokojenie na giełdzie w Chinach pozostało praktycznie niezauważone. Takie zachowanie światowych parkietów jest jednak niezwykle istotne, gdyż pokazuje, że to nie Chiny mogą być jedyną przyczyną ostatniej wyprzedaży.

Na rynku ostatnimi czasy przyjęło się mówić, iż każda chwila paniki spowodowana jest sytuacją w Chinach. Tamtejsza gospodarka wyraźnie spowalnia, co stanowi spore zagrożenie dla światowej gospodarki. W ostatnich 5 latach zadłużenie w Chinach wzrosło o blisko 86%, a całkowite zadłużenie chińskiej gospodarki szacowane jest na 236% tamtejszego PKB. Wzrost budowany na długu i inwestycjach jest więc zagrożony, co stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich firm obecnych w Państwie Środka. W związku z tym nie może dziwić ostatnie zachowanie inwestorów, którzy w obawie o kondycję chińskiej gospodarki zamykają swoje ryzykowne pozycje, co negatywnie odbija się na rynku akcji. Jakby tego było mało, także europejskie firmy targane są swoimi wewnętrznymi problemami. Na jesieni głośno było o aferze Volkswagena, a dziś okazało się, że kolejna znana marka łamała obowiązujące reguły. Akcje Renault, bo to o niej mowa, straciły dziś na giełdzie w Paryżu blisko 20% po informacji, iż rozpoczęto śledztwo związane z nieprawidłowościami w komputerach pokładowych, których głównym celem było maskowanie rzeczywistej emisji spalin. Afera Renault ciążyła oczywiście francuskiemu CAC40, który był jednym z najsłabszych indeksów w całej Europie i w ciągu dnia tracił nawet 3,6%.

Jeśli chodzi o sytuację za oceanem możemy oczekiwać, iż najbliższe tygodnie będą kluczowe dla amerykańskiej giełdy. W poniedziałek oficjalnie rozpoczęty został sezon wyników wobec którego oczekiwania są wyjątkowo niekorzystne. Konsensus rynkowy spodziewa się spadku zysków amerykańskich korporacji, głównie za sprawą spowolnienia w światowej gospodarce oraz sytuacji na rynku surowców. W związku z tym należy uważnie śledzić doniesienia z za oceanu, gdyż słaby sezon wyników mógłby stać się przysłowiowym gwoździem do trumny kilkuletniej hossy na Wall Street. Gdyby jednak spółki wykazały wyniki lepsze od oczekiwań, to prawdopodobne stanie się odbicie na najsłynniejszej światowej giełdzie.

Na polskim rynku mogliśmy dziś obserwować kontynuację bessy, a indeks WIG20 tracił w pewnym momencie blisko 2%. Wśród spółek najciekawiej prezentowała się sytuacja KGHM oraz sektora bankowego. Akcje miedziowego giganta traciły po doniesieniach o ryzykownej inwestycji spółki na rynku kanadyjskim, z kolei sektor bankowy znajdował się w odwrocie po doniesieniach o jutrzejszym spotkaniu w pałacu prezydenckim w sprawie kredytów frankowych.

Źródło: Jakub Stasik, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.