Powrót optymizmu na rynek

Powrót optymizmu na rynek
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2016-01-12 (18:04)

Wczorajszy dzień na giełdach pokazał lekką zadyszkę niedźwiedzi, dzięki czemu kolejna spora przecena na giełdach w Chinach nie przełożyła się na zachodnie parkiety. Pomimo lepszych nastrojów, siła byków okazała się niewystarczająca, a większość indeksów zakończyła notowania w pobliżu poprzednich zamknięć.

S&P500 zyskał wczoraj jedynie 0.09%. Sytuacja po raz kolejny uległa poprawie w dniu dzisiejszym.

Podczas sesji azjatyckiej, dla odmiany, najwięcej traciła giełda w Japonii, gdzie indeks NIKKEI stracił dziś 2,71% zaliczając tym samym swoje roczne minima. Japończycy, z powodu święta, nie handlowali w poniedziałek, stąd spadki były prawdopodobnie efektem dyskontowania kolejnych słabych danych z chińskiej gospodarki jakie zostały opublikowane w weekend. Nastrojów nie poprawił również opublikowany w trakcie sesji bilans obrotów bieżących za listopad, który okazał się niższy niż w poprzednim miesiącu (spadek z 1458.4 mld JPY do 1143.5 mld JPY). W Chinach giełdy, podobnie jak na rynkach zachodnich, zakończyły serię dużych spadków, jednak dzień zakończyły w okolicach poprzednich zamknięć. Na koniec dnia Shanghai Composite wzrósł o 0.2%, a Hang Seng spadł o 0.89%.

Koniec ogromnych spadków w Chinach okazał się byczym sygnałem dla inwestorów w Europie. DAX odrobił dziś przez większą część dnia i zakończył dzień 2% na plusie. Rosły dziś także francuski CAC40 (+1.94%) oraz brytyjski FTSE100 (+1.26%). Wzrost londyńskiego indeksu był częściowo ograniczony ze względu na dalsze spadki na rynku surowcowym (ropa WTI zbliżyła się dzisiaj do granicy 30 dolarów za baryłkę), a także słabe dotyczące przemysłu w Wielkiej Brytanii (spadek produkcji w ujęciu miesięcznym o 0.7%).

Niespodziewanie, pozytywnie wyróżnił się również polski WIG20, który był dzisiaj najsilniejszym indeksem w Europie i urósł o 2.74%. Paradoksalnie, swoją dobrą dyspozycję, indeks zawdzięcza przede wszystkim ostatnim spadkom. Od początku roku, WIG20 ani razu nie zakończył sesji nad kreską, a łączna strata wyniosła w sumie 8.2%. Silne wzrosty polskiej giełdy cieszą, jednak indeks blue chipów wciąż znajduje się na swoich wieloletnich minimach.

Pozytywnie rozpoczyna się również sesja w USA, gdzie S&P500 notuje wzrosty na początku sesji. W chwili obecnej, widzimy jednak lekkie cofnięcie wykresu, w związku z czym wzrosty w USA mogą nie być tak imponujące jak w Europie. W Stanach trwa właśnie sezon wyników amerykańskich przedsiębiorstw, który prawdopodobnie nie przyniesie wielu pozytywnych informacji dla inwestorów.

Jutro warto zwrócić uwagę na chiński bilans handlu zagranicznego, który może mieć duży wpływ na kształtowanie się cen na wschodnich parkietach. W przypadku braku negatywnego zaskoczenia, możliwe jest mocniejsze odbicie na giełdach, które prawdopodobnie przyczyniłoby się do polepszenia sentymentu inwestorów na całym świecie. W Europie czekają nas m.in. odczyty inflacji we Francji, produkcja przemysłowa dla strefy euro oraz wystąpienie członka zarządu ECB, Sabine Lautenschagera. W Stanach opublikowana zostanie Beżowa Księga oraz kolejne wystąpienia szefów FED.

Źródło: Dział Analiz XTB
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

2024-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

2024-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.
Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

Niedźwiedzia sesja po euforycznym otwarciu tygodnia

2024-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street obudziło się dzisiaj w mieszanych nastrojach. Pomimo zysków na otwarciu na czerwono notowane są obecnie wszystkie główne indeksy: Nasdaq (-0.3%), SP500 (-0.5%), Dow Jones (-0.95%) oraz Russell 2000 (-1%). Rezerwa inwestorów wynika przede wszystkim z oczekiwania na polityczne wydarzenie tygodnia (prezydencką debatę Trump-Harris) oraz dane inflacyjne. Odczyty za sierpień będą kluczowe dla klimatu wokół nadchodzącej decyzji Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.