Niedźwiedzi początek roku

Niedźwiedzi początek roku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2016-01-07 (18:37)

Rok 2016 rozpoczął się od mocnego trzęsienia ziemi i od tego czasu napięcie na rynkach finansowych cały czas rośnie. Nastroje dzisiejszego dnia zostały zdominowane przez decyzję Ludowego Banku Chin, który obniżył kurs juana do dolara o 0.5%.

Na skutek tego ruchu, obawy o kondycję chińskiej gospodarki wśród inwestorów wzrosły, co przełożyło się na paniczną wyprzedaż akcji. Po raz drugi w tygodniu zadziałał mechanizm mający na celu tonowanie skrajnych nastrojów na azjatyckiej giełdzie. Notowania indeksu CSI300 zostały przerwane już po 29 minutach handlu, gdy indeks osiągnął stratę niemal 7% (w międzyczasie notowania zostały również zawieszone na 15 minut). Shanghai Composite zakończył dzień ze stratą -7.04%, a Hang Seng -3.09%.

Po przedwczesnym zakończeniu sesji na chińskim parkiecie, chiński odpowiednik KNF ogłosił wprowadzenie kolejnych ograniczeń w sprzedaży akcji, mając na celu zahamowania gwałtownych spadków. Od 9 stycznia akcjonariusze posiadający co najmniej 5% akcji jednej spółki będą mogli sprzedać maksymalnie 1% wszystkich akcji spółki w ciągu 3 miesięcy. Dodatkowo, inwestorzy będą zmuszeni do ogłoszenia chęci sprzedaży z 15 sesyjnym wyprzedzeniem.

Fatalne nastroje w Chinach przełożyły się na pozostałe rynki. Japoński NIKKEI zakończył dzień ze stratą -2.33%, niemiecki DAX otworzył się dużą luką spadkową i o godzinie 16 traci blisko -2.5% przebywając poniżej poziomu 10000 punktów. W geście solidarności z giełdami z Azji, wszystkie najważniejsze indeksy w Europie świecą się dziś na czerwono. Fala wyprzedaży dotarła również za ocean, gdzie S&P500 otworzył się blisko 1.5% na minusie.

Wyprzedaż nie ominęła również inwestorów z Książęcej. Podczas otwarcia, WIG20 pogłębił swoje grudniowe minima i notowany jest w tej chwili w okolicach 1750 punktów (blisko 2.5% na minusie). Najsłabszą spółką spośród polskiego benchmarku jest tracący blisko 7% KGHM. Jest to reakcja na dzisiejsze, mocne spadki cen surowców, które tanieją w obliczu spowolnienia gospodarczego w Chinach. Akcje miedziowego giganta osiągnęły dziś najniższą cenę od kwietnia 2009 roku. W pierwszej części sesji pozytywnie wyróżniał się PKN Orlen, który w szczytowym momencie zyskiwał ponad 5% dzięki notującym równolegle swoje wieloletnie minima cenom ropy. Po południu nastąpiło odreagowanie i w chwili obecnej notowania PKN Orlen znajdują się nieznacznie na plusie. Biorąc pod uwagę cały indeks, jedynie trzy spółki notowane są dziś ponad kreską (Synthos, PKN Orlen, Eurocash).

Po bardzo słabym otwarciu, wydaje się iż spadki na większości indeksów zostały zahamowane i w chwili obecnej minimalnie pną się do góry. Nie zmienia to jednak faktu, iż negatywny sentyment oraz niepewność dotycząca wydarzeń w Chinach dalej dominują na rynku. Jutrzejsze nastroje zależą przede wszystkim od przebiegu kolejnej azjatyckiej sesji. Ważne będą również dane dotyczące rynku pracy w USA, które poznamy jutro o 14:30. Silna poprawa na amerykańskim rynku pracy teoretycznie służy rynkom akcji. Jednak w sytuacji, w której zacieśniający rynek pracy zmuszałby Fed do kolejnych podwyżek pomimo spowalaniającego wzrostu na świecie, reakcja może nie być już tak jednoznacznie korzystna.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.