Niedźwiedzi początek roku

Niedźwiedzi początek roku
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2016-01-07 (18:37)

Rok 2016 rozpoczął się od mocnego trzęsienia ziemi i od tego czasu napięcie na rynkach finansowych cały czas rośnie. Nastroje dzisiejszego dnia zostały zdominowane przez decyzję Ludowego Banku Chin, który obniżył kurs juana do dolara o 0.5%.

Na skutek tego ruchu, obawy o kondycję chińskiej gospodarki wśród inwestorów wzrosły, co przełożyło się na paniczną wyprzedaż akcji. Po raz drugi w tygodniu zadziałał mechanizm mający na celu tonowanie skrajnych nastrojów na azjatyckiej giełdzie. Notowania indeksu CSI300 zostały przerwane już po 29 minutach handlu, gdy indeks osiągnął stratę niemal 7% (w międzyczasie notowania zostały również zawieszone na 15 minut). Shanghai Composite zakończył dzień ze stratą -7.04%, a Hang Seng -3.09%.

Po przedwczesnym zakończeniu sesji na chińskim parkiecie, chiński odpowiednik KNF ogłosił wprowadzenie kolejnych ograniczeń w sprzedaży akcji, mając na celu zahamowania gwałtownych spadków. Od 9 stycznia akcjonariusze posiadający co najmniej 5% akcji jednej spółki będą mogli sprzedać maksymalnie 1% wszystkich akcji spółki w ciągu 3 miesięcy. Dodatkowo, inwestorzy będą zmuszeni do ogłoszenia chęci sprzedaży z 15 sesyjnym wyprzedzeniem.

Fatalne nastroje w Chinach przełożyły się na pozostałe rynki. Japoński NIKKEI zakończył dzień ze stratą -2.33%, niemiecki DAX otworzył się dużą luką spadkową i o godzinie 16 traci blisko -2.5% przebywając poniżej poziomu 10000 punktów. W geście solidarności z giełdami z Azji, wszystkie najważniejsze indeksy w Europie świecą się dziś na czerwono. Fala wyprzedaży dotarła również za ocean, gdzie S&P500 otworzył się blisko 1.5% na minusie.

Wyprzedaż nie ominęła również inwestorów z Książęcej. Podczas otwarcia, WIG20 pogłębił swoje grudniowe minima i notowany jest w tej chwili w okolicach 1750 punktów (blisko 2.5% na minusie). Najsłabszą spółką spośród polskiego benchmarku jest tracący blisko 7% KGHM. Jest to reakcja na dzisiejsze, mocne spadki cen surowców, które tanieją w obliczu spowolnienia gospodarczego w Chinach. Akcje miedziowego giganta osiągnęły dziś najniższą cenę od kwietnia 2009 roku. W pierwszej części sesji pozytywnie wyróżniał się PKN Orlen, który w szczytowym momencie zyskiwał ponad 5% dzięki notującym równolegle swoje wieloletnie minima cenom ropy. Po południu nastąpiło odreagowanie i w chwili obecnej notowania PKN Orlen znajdują się nieznacznie na plusie. Biorąc pod uwagę cały indeks, jedynie trzy spółki notowane są dziś ponad kreską (Synthos, PKN Orlen, Eurocash).

Po bardzo słabym otwarciu, wydaje się iż spadki na większości indeksów zostały zahamowane i w chwili obecnej minimalnie pną się do góry. Nie zmienia to jednak faktu, iż negatywny sentyment oraz niepewność dotycząca wydarzeń w Chinach dalej dominują na rynku. Jutrzejsze nastroje zależą przede wszystkim od przebiegu kolejnej azjatyckiej sesji. Ważne będą również dane dotyczące rynku pracy w USA, które poznamy jutro o 14:30. Silna poprawa na amerykańskim rynku pracy teoretycznie służy rynkom akcji. Jednak w sytuacji, w której zacieśniający rynek pracy zmuszałby Fed do kolejnych podwyżek pomimo spowalaniającego wzrostu na świecie, reakcja może nie być już tak jednoznacznie korzystna.

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

17:34 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.