Trzęsienie ziemi na parkietach giełdowych

Trzęsienie ziemi na parkietach giełdowych
Komentarz giełdowy
Data dodania: 2016-01-04 (18:37)

Początek 2016 roku przyniósł zdecydowane ochłodzenie i spadki temperatur w Europie nawet poniżej -10 stopniu Celsjusza. Ujemna temperatura panuje dzisiaj również na giełdach na całym świecie. Pierwsza sesja giełdowa w tym roku nie nastraja pozytywnie inwestorów, którzy powrócili na rynek po przedłużonym weekendzie.

Niezależnie czy zwrócimy uwagę na największe indeksy w Azji, Europie czy też Ameryce Północnej oraz Południowej, wszędzie zauważymy, że króluje kolor czerwony.

Ochłodzenie nastrojów wśród kupujących zostało spowodowane przez publikację indeksu PMI dla Chin przygotowywanego przez Markit oraz Caixin. Dan za grudzień wskazały na spadek wskaźnika dla przemysłu do 48,2 punktów, z poziomu 48,6 w listopadzie. Okazało się to o tyle negatywne dla wydarzeń na rynkach finansowych, gdyż konsensus wskazywał na niewielką poprawę PMI do 48,9. W odpowiedzi na takie dane zanotowane zostały istotne spadki notowań wielu spółek, a po tym jak indeks CSI 300 zanotował 7% stratę zawieszony został handel na giełdzie o godzinie 13:34 czasu lokalnego, gdyż wcześniejsze zawieszenie notowań po spadkach o 5% nie powstrzymało inwestorów od sprzedaży akcji.

Potężne straty, który obserwowaliśmy w Chinach wpłynęły na sentyment widziany na pozostałych rynkach. Lukami spadkowymi otworzyły się notowania w Europie. Straty na największych rynkach przekraczają 2% a w przypadku niemieckiego DAXa jest to ponad 4%. Nie powinno to dziwić, gdyż niemiecka gospodarka charakteryzuje się istotną ekspozycją na wydarzenia w Chinach. Największe spadki notują spółki z sektora energetyczne (RWE oraz E.ON) oraz motoryzacyjnego (BMW, Daimler oraz Volkswagen). Taka wyprzedaż akcji – tracą wszystkie spółki notowane w indeksie – przyczynia się do jednego z najgorszych otwarć w roku z jakimi mieliśmy do czynienia historycznie na indeksie DAX.

Niekorzystne rozwój wypadków w Chinach ma bezpośredni wpływ na ceny na rynkach surowców. Do czynienia z dużą przeceną mamy na rynku metali przemysłowych, gdzie cena miedzi spada o ponad 3%. W takim wypadku nie jest niespodzianką, że mocno spadły notowania KGHM. Cena akcji potentata na rynku miedzi po raz kolejny spadła poniżej 60 złotych (-6,3%). O ile KGHM jest dzisiaj najgorszą spółką w indeksie WIG 20, to wiele innych firm notuje również pokaźne straty. Na plusie dzień zamknął jedynie Cyfrowy Polsat zyskując 0,6%. Z danych gospodarczych zauważamy, że niewielkiej poprawie uległa inflacja, która według wstępnych danych wynosi -0,5% w ujęciu rok do roku (z -0,6% w listopadzie). Jednak tutaj kończy się pozytywny wydźwięk tej publikacji, gdyż oczekiwania wskazywały na poprawę w okolice -0,4% r/r.

Na minusie otworzyły notowania również największe indeksy na Wall Street. Straty zostały jednak powiększone po bardzo słabiej publikacji indeksu ISM dla przemysłu, dla indeku S&P 500 jest to ponad 2,5%. Rynek szeroko oczekiwał, że miara ta ulegnie poprawie w grudniu, jednak na przekór tym prognozom, mieliśmy do czynienia ze spadkiem do poziomu 48,2. Szczególnie negatywnie wypadł subindeks zatrudnienia, co może okazać się negatywnym prognostykiem przed piątkowym raportem z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Arkadiusz Trzciołek, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.