Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzień przesilenia
2016-02-17 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyły się zwyżką WIG20 zbliżoną do 3,6 procent przy obrocie, który wyniósł ponad 900 milionów złotych. Skala zwyżki, jak i wielkość obrotu jednoznacznie wskazują, iż rynek ma za sobą nietypową sesję, która każe myśleć o dniu przesilenia, w którym doszło do uwolnienia energii popytu.
Ropa dyktuje nastroje
2016-02-16 Komentarz giełdowyNajważniejszym wydarzeniem dnia były dzisiaj zawirowania na rynku ropy naftowej. Cena baryłki tańczyła dziś w takt doniesień o spotkaniu przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kataru oraz Wenezueli w sprawie cięcia produkcj. Doniesienia z rynku surowców nie wsparły dziś notowań europejskich indeksów, które nie są w stanie kontynuować wczorajszego odbicia.
Chiny powodem poprawy nastrojów
2016-02-16 Komentarz giełdowy XTBObecnie na rynku mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją na walutach. Powrót Chin na rynki finansowe zbiegł się z ogólną poprawą nastrojów, a dzisiaj efekt ten jest dodatkowo wsparty poprzez dobre dane o nowych kredytach.
Draghi pretekstem do wzrostów
2016-02-15 Komentarz giełdowyNa początku ubiegłego tygodnia inwestorzy mieli nadzieję na odbicie na rynkach ze względu na nieobecność chińskich inwestorów, którzy świętowali chiński nowy rok. Z kolei dziś, rynki z niepokojem obserwowali ponowne otwarcie giełd w Chinach, które do zdyskontowania miały duże straty światowych rynków akcyjnych z zeszłego tygodnia.
Pozytywne zakończenie tygodnia
2016-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚMiniony tydzień miał być okresem oddechu i uspokojenia na światowych dzięki przerwie w handlu w Chinach spowodowanej obchodami Nowego Roku. Rynek szybko zdyskontował nadzieje inwestorów, przez co zdecydowaną przewagę na rynku w tym tygodniu posiadały niedźwiedzie.
Dobra postawa GPW
2016-02-12 Komentarz giełdowy DM BOŚPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w dobrym dla byków kontekście. Wczorajsze odrobienie sporej części strat przez Wall Street, zwyżka cen ropy i osłabienie japońskiego jena, który w ostatnich dniach nie tylko mocno przeceniał akcje w Japonii, ale również stał się symbolem awersji do ryzyka, zbudowały mieszankę, która pozwalała oczekiwać wzrostowych otwarć w Europie.
Bessa zagościła na rynkach
2016-02-11 Komentarz giełdowy XTBNie ma już najmniejszych wątpliwości, po tym jak wczorajsze wystąpienie Janet Yellen nie przyniosło długo oczekiwanej ulgi, rynki powróciły dziś do spadków pogrążając się dalej w panującej od początku roku bessie.
W nadziei na odbicie
2016-02-10 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień upłynął pod znakiem oczekiwań na wystąpienie szefowej FED, Janet Yellen, przed Izbą Reprezentantów. Inwestorzy już od rana liczyli na scenariusz umiarkowanie gołębiej prezes, która wsparłaby notowania światowych indeksów, gdzie w ostatnich dniach byliśmy świadkami ogromnych spadków.
Na rynkach leje się krew
2016-02-09 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień przynosi kolejną falę spadku nastrojów wśród globalnych inwestorów. Spadki w niektórych przypadkach przypominały strużki lejącej się krwi. W zasadzie nie widać wydarzenia, które mogłoby doprowadzić do poprawy nastrojów wśród inwestorów, a przyszły tydzień może okazać się jeszcze gorszy.
Rzeź byków na dzień dobry
2016-02-08 Komentarz giełdowyNadzieja na wzrosty była głównym tematem podczas porannych zapowiedzi sesji. Wyprzedanie rynku, lepsze od oczekiwań dane dotyczące rezerw walutowych Chin (choć nadal rekordowo słabe) oraz tygodniowa przerwa od handlu w Państwie Środka, skąd od początku roku dociera na rynki większość negatywnych informacji.
Ropa ciągnie parkiety w dół
2016-02-03 Rynki o porankuOd początku roku obserwujemy niezwykle silną korelację między ceną ropy naftowej a nastrojami na parkietach giełdowych. Spadki na ropie prowadzą do spadków na głównych indeksach giełdowych jak DAX czy S&P500 i to nie jest to spowodowane tylko przeceną spółek z sektora energetycznego.
Chiny sponsorują dalsze spadki
2016-02-01 Komentarz gieldowy XTBPoczątek miesiąca po raz kolejny upływa pod znakiem nieco słabszych wskaźników PMI z chińskiej gospodarki. Indeks PMI dla przemysłu za styczeń wyniósł 49.4 wobec poprzedniego odczytu na poziomie 49.7 i okazał się szóstym z rzędu odczytem poniżej wartości 50 punktów. Dane nie spowodowały gwałtownej przeceny na giełdach, jednak słabe nastroje wyraźnie dominują.
Wzrost w końcówce trudnego miesiąca
2016-01-29 Komentarz giełdowy DM BOŚPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie kończyły nie tylko tydzień, ale również miesiąc i w każdej z tych perspektyw zakończenie daje nieco inny obraz rynku największych spółek. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, iż po sennej w sumie sesji WIG20 zyskał dziś 1,4 procent, na co znaczący wpływ miał ...
Dziewięć miesięcy spadków na GPW
2016-01-29 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień rozpoczął się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i oczekiwaniom rynku, Bank Japonii zdecydował się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych. Nieoczekiwane posunięcie przyniosło sporą zmienność nie tylko na rynku walutowym, ale również giełdowym.
Popyt na banki
2016-01-28 Komentarz giełdowy DM BOŚCzwartkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po trudnej dla byków sesji USA, gdzie posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku skończyło się sygnałem wskazującym na nieco mniejsze niż oczekiwano zaniepokojenie Fed kondycją gospodarki i wzrostem zmienności na rynkach.
Spadki na światowych giełdach
2016-01-26 Rynki o porankuNie udaje się utrzymać optymistycznych nastrojów z końca ubiegłego tygodnia, które rozpoczęły się od konferencji prasowej prezesa EBC, zapowiadającej dalszą możliwość luzowania polityki pieniężnej w strefie euro.
Ropa pomaga bykom
2016-01-22 Komentarz giełdowy DM BOŚPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się w sprzyjających dla kupujących okolicznościach. Po dobrym rozdaniu na Wall Street i imponującej zwyżce cen na rynku ropy, której cena kładła się ostatnio długim cieniem na właściwie wszystkich giełdach, Azja poszukała na tyle mocnych zwyżek, iż tokijski Nikkei zyskał blisko 6 procent.
Tydzień zmienności i niepewności
2016-01-15 Komentarz giełdowy DM BOŚPo trudnym, pierwszym tygodniu roku, w którym indeks WIG20 stracił 7,2 procent, zakończony tydzień był próbą odreagowania wcześniejszej słabości. Mocna zwyżka na sesji wtorkowej i otwarcie luką w górę na sesji środowej spowodowały, iż słaba sesja piątkowa nie odebrała rynkowi wcześniejszego zysku, ale też nie pozostawiła wątpliwości, co do elementów, które kształtują dziś nastroje i wyceny w Warszawie.
Rynki na rozdrożu
2016-01-15 Komentarz giełdowyPatrząc na dzisiejsze notowania indeksów giełdowych na całym świecie widać, że pesymizm na dobre zagościł wśród inwestorów. Na minusie zamknęły się azjatyckie parkiety. Również nic dobrego nie można powiedzieć o notowaniach akcji na rynkach w Europie, a po rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, Wall Street otworzyło się z ponad 2-procentową stratą.
Kolejna przecena na giełdach
2016-01-15 Rynki po południuEuropejskie parkiety spadają do najniższych poziomów od ponad roku. Przecena jest m.in. powodowana przez wzrost obaw o światowy wzrost gospodarczy, które to zostały podsycone przez dzisiejsze rozczarowujące dane ze Stanów Zjednoczonych.