Europa łapie oddech

 Europa łapie oddech
Komentarz giełowy XTB
Data dodania: 2016-01-11 (21:15)

Początek dnia zwiastował kolejny ciężki dzień dla posiadaczy akcji na całym świecie. Indeksy giełdowe w Azji kontynuowały serię zeszłotygodniowych spadków i po raz kolejny zakończyły dzień na sporym minusie.

Okazało się jednak, że złe nastroje ze wschodu nie spowodowały kolejnej fali wyprzedaży na europejskich parkietach, gdzie na najważniejszych indeksach pojawiły się dzisiaj wzrosty.

Shanghai Composite zamknął się na dziennych minimach na poziomie 3016 punktów (spadek o 5.33%), a Hanh Seng stracił 2.76%. Spadki były odpowiedzią na opublikowane w weekend dane dotyczące inflacji. O ile inflacja CPI, zgodnie z oczekiwaniami rynku, wyniosła 1.6% r/r, to odczyt inflacji producentów PPI wyniósł -5.9% r/r. Wynik był jedynie minimalnie niższy od oczekiwań (-5.8%), jednak wpisał się on w ostatnią serię niekorzystnych dla chińskiej gospodarki danych. W porównaniu do chińskich akcji, dużo lepiej zachował się japoński Nikkei, który zakończył dzień na nieznacznym minusie (-0.39%).

Spadki w Azji nie zapowiadały dobrego dnia na pozostałych giełdach. DAX otworzył się dziś minimalnie poniżej piątkowego zamknięcia, jednak inwestorzy, jeszcze przed 10 zdołali doprowadzić do wzrostów. Przy braku ważniejszych danych, minimalne wzrosty zostały utrzymane do popołudnia. O godzinie 16:00 niemiecki indeks znajdował się ok. 1% na plusie i wszystko wskazuje na to, iż dzisiejsza sesja będzie pierwszą w tym roku, która zakończy się na plusie. Niewielkie wzrosty były obecne również na giełdzie w Londynie (FTSE100 +0.55%) i Paryżu (CAC40 +0.47%). Mimo symbolicznych wzrostów, może to być zapowiedź rozpoczęcia korekty zeszłotygodniowych spadków. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o oddaleniu zagrożenia jakie stanowią dla światowego rynku finansowego Chiny.

Mimo lepszych nastrojów w Europie, rodzimy WIG20 po raz kolejny nie może pochwalić się wzrostami i ok. godziny 16 znajdował się -0.5% poniżej kreski. Obciążeniem dla indeksu po raz kolejny okazał się m.in. KGHM, który wciąż traci w obliczu taniejącej miedzi. Największe spadki zanotował jednak PKO BP, po tym jak Ministerstwo Skarbu Państwa, poinformowało iż może on wziąć udział w projekcie dokapitalizowania polskich kopalń.

Dzień na plusie rozpoczynają również amerykańskie indeksy, gdzie S&P500 zyskuje obecnie 0.14%, a NASDAQ Composite 0.04%. Giełdy za oceanem potwierdzają dzisiejsze nastroje z europejskich parkietów, gdzie udało się zatrzymać serię spadkowych sesji. Brak jednak oznak jakiegokolwiek optymizmu, co może poskutkować pojawieniem się spadków w drugiej części amerykańskiej sesji.

Jutrzejszy kalendarz nie obfituje w ważne dla inwestorów dane makroekonomiczne. Po raz kolejny, najważniejsze powinny okazać się wydarzenia z Azji. Warto również zwrócić uwagę na odczyty produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii oraz wypowiedzi członków FED o 11:30 (Fischer) oraz 21:15 (Lacker).

Źródło: Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.