Chiny nadal głównym tematem rynkowym

Chiny nadal głównym tematem rynkowym
Rynki po południu
Data dodania: 2016-01-11 (21:28)

Pierwszy dzień handlu w tym tygodniu to kolejne informacje gospodarcze z Chin. Tym razem uwaga skupiła się na weekendowych odczytach inflacji z gospodarki Państwa Środka, które w przypadku dynamiki cen konsumenckich były zgodne z konsensusem ekonomistów, ...

... jednak w przypadku inflacji PPI, która spadła do poziomu -5,9%, doszło do rozczarowania, które nie pozostało bez wpływu na nastroje inwestorów na chińskiej giełdzie.

Indeks Shanghai Composite stracił dzisiaj ponad 5%, zbliżając się do okrągłego poziomu 3 000 punktów – dołków z okresu sierpniowej wyprzedaży. Kolejny etap wyprzedaży nie przełożył się jednak negatywnie na nastroje inwestorów na europejskich giełdach, którzy mogą zaliczyć początek tego tygodnia do udanych. Kalendarz publikacji makroekonomicznych dla strefy euro był raczej skromny, stąd dzisiejsze wzrosty największych europejskich indeksów giełdowych mogą wiązać się z poprawą nastrojów oraz próbą odreagowania zeszłotygodniowych spadków. Niemiecki indeks DAX zbliża się do końca sesji z wynikiem +0,75%, francuski CAC40 rośnie o 0,52%, natomiast włoski FTSE MIB zyskuje około 0,5%. Indeks WIG20 niestety nie podążył ścieżką wyznaczoną przez inwestorów na większych giełdach, tracąc ponad 0,7%. Największa strata jest zauważalna w przypadku walorów PKO BP na których spadki sięgają poziomu 3,5%. Jest to efekt dzisiejszych informacji Ministerstwa Skarbu Państwa, według których PKO BP może wziąć udział w projekcie dokapitalizowania polskich kopalń.

Jednak chińska gospodarka w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dla globalnego rynku finansowego, stąd dzisiejsze wzrosty na europejskich giełdach – pierwsze w tym roku – to jedynie pierwszy z wielu potrzebnych dla rynku optymistycznych sygnałów.

Rekordowa wyprzedaż spotkała dzisiaj południowoafrykańskiego randa, który w relacji do dolara amerykańskiego na początku dnia tracił ponad 7%, jednak znaczna część spadków została w kolejnych godzinach sesji odrobiona. Południowoafrykańska gospodarka odczuwa efekt wyprzedaży na rynku surowcowym, pogorszenia sytuacji w Chinach oraz wzrostu awersji do ryzyka w skali globalnej, jednak poranne spadki to także efekt niższej płynności i aktywowania zleceń obronnych inwestorów liczących na aprecjację randa oraz zarobku w wyniku różnicy w oprocentowaniu tej waluty w stosunku do dolara amerykańskiego.

W koszyku walut G10 zauważalna jest słabość franka szwajcarskiego, który znajduje się pod presją kolejnych rozczarowujących odczytów z tamtejszej gospodarki – dzisiejsze wyniki sprzedaży detalicznej pokazały spadek jej dynamiki w ujęciu rocznym do poziomu -3,1% - oraz potencjalnych działań Szwajcarskiego Bank Narodowego, który aktywnie uczestniczy w kształtowaniu kursu franka poprzez interwencje werbalne lub bezpośrednie interwencje na rynku. W trakcie minionego weekendu prezes SNB Thomas Jordan w wywiadzie radiowym stwierdził, że kurs szwajcarskiej waluty przez cały jest przewartościowany, przez co bank centralny jest gotowy do podjęcia interwencji. Nie jest to nowy rodzaj retoryki ze strony SNB, jednak wypowiedź miała swój udział w spadku kursu franka szwajcarskiego na szerokim rynku. USDCHF rośnie o około 0,5%, zbliżając się do poziomu parytetu, a symboliczny wzrost jest zauważalny także w przypadku pary CHFPLN, która rośnie o 0,05%.

Frank szwajcarski jest jedyną z głównych walut w dniu dzisiejszym, w stosunku do której polski złoty może pochwalić się aprecjacją. Sentyment inwestorów do walut z rynków wschodzących cały czas pozostaje pogorszony, a to nie pozostaje bez reakcji na kurs złotego. Dodatkowo polskie rezerwy walutowe w grudniu uszczupliły się o ponad 3 miliardy dolarów i znalazły się na najniższym poziomie od blisko 5 lat. Wobec tych wydarzeń kurs USDPLN rośnie o 0,5% do poziomu 4,0124, podobnie jak para GBPPLN, której kurs to obecnie 5,8313. Natomiast za jedno euro zapłacimy obecnie 4,36 zł.

Źródło: Robert Pietrzak, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.