Dane z USA w centrum uwagi

Dane z USA w centrum uwagi
Data dodania: 2007-08-30 (10:57) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczoraj centralnym wydarzeniem dla rynku finansowego w Polsce była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych oraz komunikat po posiedzeniu Rady. Poinformowano w nim, że przy utrzymującej się wysokiej dynamice wynagrodzeń oraz głębszym niż się spodziewano pogorszeniu relacji między wzrostem płac i wydajności pracy możliwe jest dalsze narastanie presji płacowej, a w konsekwencji presji inflacyjnej.

Dodatkowo wzrost cen może być wywoływany w średnim okresie przez pogorszenie równowagi finansów publicznych spowodowane ostatnimi decyzjami rządu zmniejszającymi dochody i zwiększającymi wydatki państwowe. Wszystkie te czynniki wg RPP przeważyły argumenty przemawiające za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie, m.in. spadek inflacji bazowej oraz konsumenckiej w ostatnich miesiącach oraz znaczny wzrost inwestycji. Ponadto Rada zaznaczyła, że zawirowania na światowych rynkach obecnie nie wpływają negatywnie na polski sektor finansowy i mogą oddziaływać na politykę pieniężną dopiero w przyszłości, jeśli zmienią się prognozy tempa PKB w strefie euro i w gospodarce globalnej. Zdaniem Ministra Finansów Zyty Gilowskiej podniesienie stóp procentowych nie było konieczne i spowoduje, że niezbędna będzie weryfikacja założeń dla budżetu 2008. Wydaje się, że decyzja o podwyżce kosztu pieniądza była przedwczesna i może negatywnie oddziaływać na polską gospodarkę.

Po decyzji RPP, mimo, że była ona już zdyskontowana wcześniej w poczynaniach inwestorów, złoty umocnił się do poziomu wynoszącego obecnie 2,80 zł za dolara oraz 3,8270 zł za euro. Aprecjacji polskiej waluty sprzyjał powrót lepszych nastrojów na rynki po znacznym ich pogorszeniu we wtorek. Dzisiaj oczekujemy osłabienia się złotego względem dolara do poziomu 2,82 oraz stabilizacji kursu EUR/PLN w zakresie 3,8250-3,8450.

Przebieg wczorajszej sesji zaskoczył wielu uczestników rynku. Po nerwowym wtorku wydawało się, że atmosfera taka będzie kontynuowana również w środę. Okazało się jednak, że na rynku nastąpiła całkowita zmiana nastrojów i obserwowaliśmy powrót apetytu na ryzyko a w konsekwencji znaczne wzrosty walut krajów „emerging markets” oraz rynku kapitałowego. Indeksy w USA wzrosły ponad 2% i aktualnie stoją przed szansą na kontynuacja tego ruchu. Kluczowe będą najbliższe sesje. Jeśli znowu nie nastąpi całkowita zmiana nastrojów i do końca tygodnia giełdy będą dalej zyskiwać na wartości, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że to już koniec nerwowych wahań i kolejne tygodnie powinny przynieść uspokojenie i wzrosty indeksów.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że obecnie emocje odgrywają dużą role i sytuacja może się bardzo szybko zmienić. W obecnej chwili wydaje się, że bardziej prawdopodobny jest optymistyczny wariant. Przyczynami tego może być wciąż niesłabnąca nadzieja na obniżkę głównej stopy procentowej przed FED na najbliższym posiedzeniu (18.09.2007). Wczorajsza wypowiedź Bena Bernanke o gotowości do podjęcia działań jeszcze te nadzieje wzmocniła.

Do poprawy nastrojów na wczorajszej sesji przyczyniła się także deprecjacja jena. Kursy USD/JPY oraz EUR/JPY odrobiły cały wtorkowy spadek i wzrosły w okolice odpowiednio 116,25 oraz 159. Takie zachowanie japońskiej waluty pomogło EUR/USD którego kurs odbił się od wsparcia na poziomie 1,3560 i wzrósł do 1,3680 . W ciągu dzisiejszej sesji dolar powinien jeszcze stracić na wartości.

O godzinie 14.30 zostaną opublikowane ważne dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. Rynki najbardziej będą oczekiwały na informacje o drugim odczycie PKB za II kwartał oraz drugim odczycie wskaźnika PCE Core także za II kwartał.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.