Notatki FOMC nie spełniły oczekiwań

Notatki FOMC nie spełniły oczekiwań
Data dodania: 2007-08-29 (10:55) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Opublikowane wczoraj notatki z posiedzenia FOMC z 7 sierpnia zawiodły oczekiwania wielu inwestorów liczących na obniżkę stóp procentowych we wrześniu. Notatki dotyczyły już okresu, w którym zmienność na rynkach była bardzo duża i liczyli oni na to, że FED przejdzie na tamtym posiedzeniu do trybu neutralnego lub zasugeruje, że może użyć polityki monetarnej do zarządzania kryzysem kredytowym.

Mimo, że wiemy teraz, że tak się nie stało to pamiętajmy, że zaledwie 10 dni później FED istotnie zmienił retorykę i komunikat po obniżce stopy redyskontowej 17 sierpnia zawierał już informację, o tym, że wydarzeniach na rynkach mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Oczekiwania na obniżkę nie powinny zatem zniknąć. W związku z nieco jastrzębim wydźwiękiem notatek rynek akcji przyśpieszył wczoraj wieczorem spadki a na innych rynkach obserwowaliśmy typowe zachowania towarzyszące wzrostowi awersji do ryzyka, czyli osłabienie rynków wschodzących i walut wysokooprocentowanych, umocnienie jena i USD oraz wzrost cen obligacji. Do 18 września (decyzja FED) pozostało wiele czasu, może, zatem nastąpić odbicie cen akcji, związane z wzrostem oczekiwań na obniżkę stóp np. w skutek publikacji złych danych makro (jak np. wczorajsze fatalne dane o sentymencie konsumentów). Jeśli jednak dane nie będą uzasadniały obniżki rynek może być kolejny raz negatywnie zaskoczony brakiem obniżki, ponieważ FED może nie chcieć obniżać stóp w związku z wydarzeniami na rynkach. Gdyby tak się stało to był by to bardzo silny cios dla wiarygodności banku centralnego, który przede wszystkim ma dbać o wartość pieniądza a nie o ochronę wartości portfeli inwestorów. Jako, że oczekujemy kolejnych gorszych danych makro i nie oczekujemy obniżki stóp nasze nastawienie do rynku akcji jest nadal negatywne.

EURPLN

Przez większą część dnia złoty pozostawał stabilny w oczekiwaniu na kolejny dzień posiedzenia RPP. Znalazł się pod presją dopiero po późnej wyprzedaży akcji w USA. Wydarzenia polityczne w kraju są w dużej mierze już wycenione, jedyne, co ma teraz wpływ na złotego, to właśnie kondycja rynków akcji o oczekiwania odnośnie zmian stóp. Podwyżka jest wyceniona, jednak my uważamy, że RPP może wstrzymać się z podwyżką jeszcze miesiąc. Powodem może być ostrożność w związku z bardzo nerwową atmosferą na rynkach finansowych i oczekiwaniami na to, że ECB także może wstrzymać się z decyzją o podwyżce 6 września. Przy obecnych poziomach jesteśmy lekko negatywnie nastawieni do złotego, lecz sprzedawalibyśmy EURPLN na wzrostach w okolice ostatnich maksimów.

EURUSD

Dolar wzrósł w stosunku do euro głównie dzięki spadkom cen akcji na giełdzie i typowemu zachowaniu rynków towarzyszącym wzrostowi awersji do ryzyka, czyli osłabieniu rynków wschodzących i walut wysokooprocentowanych oraz umocnieniu jena. Siła dolara może szybko zniknąć, gdy inwestorzy zaczną sądzić, że FED faktycznie stopy obniży. Notatki dają nadzieje na to, że w przypadku dalszego istotnego pogorszenia sytuacji na rynkach FED zareaguje. Do 18 września jest dużo czasu i rynek akcji może jeszcze istotnie spaść. EURUSD będzie za nim podążał. W krótkim terminie oczekujemy dalszych spadków poniżej linii trendu i preferujemy sprzedaż EURUSD na odbiciach, najlepiej w okolice 200 okresowej średniej, która powstrzymała wzrosty już dwukrotnie.

GBPUSD

Wczoraj głównych wydarzeniem ekonomicznym była publikacja danych na temat zaakceptowanych wniosków kredytowych BBA. Ilość wniosków spadła, mimo, że ogólny wolumen kredytów wzrósł. Dane te nie miały bezpośredniego wpływu na notowania i funt głównie podążał za spadającym euro i umacniającym się dolarem. Okolice 1,9980 to 38.2% zniesienia ostatniej fali wzrostowej, więc zatrzymanie przy tym poziomie jest zrozumiałe, jednak nie jest to bardzo istotny poziom. Oczekujemy, że zostanie on ponownie przełamany, gdyż decydujący dla silnego USD jest negatywny sentyment na giełdach, a ten raczej szybko się nie poprawi.

USDJPY

Notatki z posiedzenia BoJ sprzed miesiąca przekonują nas, że chwilowo nie ma dużych szans na to, że nastąpi szybki powrót do carry-trade’a. Wprawdzie notatki pokazują, że BoJ był już dawno zaniepokojony negatywnymi skutkami umocnienia JPY oraz pojawiła się wczoraj sugestia, że władze monetarne mogłyby interweniować na rynku walutowym jeśli umocnienie byłoby zbyt szybkie jednak rynek na to nie zareagował. Brak silnych reakcji na rynkach związany może być z faktem, że rząd w nowym składzie będzie bardziej tolerancyjny dla BoJ i nie będzie tak silnie naciskał na utrzymywanie stóp na niskim poziomie i przeciwdziałał wszystkim działaniom mogącym umocnić jena. Drugim czynnikiem, który będzie w krótkim terminie sprzyjał japońskiej walucie to wyprzedaż na rynku akcji. Preferujemy sprzedaż USDJPY na odbiciach.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Siła USD na wyczerpaniu?

Siła USD na wyczerpaniu?

2022-08-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom

Dolar oddaje pola innym walutom

2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

2022-08-08 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.