Dolar nie reaguje zbytnio na informacje ze Strefy Gazy

Dolar nie reaguje zbytnio na informacje ze Strefy Gazy
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2024-04-08 (11:35)

Informacje o tym, że Izrael wycofuje wojsko z południowej części Strefy Gazy mogą być jakimś sukcesem amerykańskiej dyplomacji, ale i też sygnałem, że poważny konflikt w regionie był bardzo blisko - mowa o groźbach Iranu i nerwowej reakcji rynków w piątek rano. Droga do rozejmu może być jednak daleka - według źródeł kolejna runda negocjacji w Egipcie pokazała, że różnice zdań pomiędzy władzami Izraela, a Hamasem są nadal dość duże.

Ta przepaść może sprawić, że wcale nie jest pewne, że Iran odpuścił sobie już działania odwetowe wobec Izraela w odpowiedzi na atak na ambasadę w Damaszku, jaki miał miejsce tydzień temu. Deeskalacja napięcia na rynkach może być krótka, a ceny ropy po silniejszym spadku na otwarciu handlu w nowym tygodniu, już zaczynają zawracać w górę. Niemniej, jeżeli rzeczywiście premier Izraela uległ presji Amerykanów, ale i też własnego społeczeństwa (w weekend odbyły się spore demonstracje antyrządowe), to teoretycznie sytuacja na Bliskim Wschodzie nie powinna się znacząco pogorszyć. Ale czy to wystarczy rynkom? Nie do końca. W środę mamy kluczowe dane o inflacji CPI w USA za marzec, a piątkowe dane Departamentu Pracy USA pokazały, że gospodarka amerykańska pozostaje silna i FED nie ma powodu, aby spieszyć się z obniżkami stóp. Dzisiaj rano agencje cytują słowa Michelle Bowman, która w tym roku ma prawo głosu w FED. Analizując jej wypowiedź można odnieść wrażenie, że liczy się ona z tym, że w tym roku nie zobaczymy cięć na stopach. W podobnym tonie wypowiedzieli się już inni w zeszłym tygodniu - m.in. Neel Kashkari. Z kolei na rynku pojawiają się głosy, że pretekstem do takich działań mogłyby być dalsze zwyżki cen ropy - chociażby złamanie bariery 100 USD za uncję. Dzisiaj jednak ten surowiec tanieje.

Patrząc na rynek w poniedziałek rano nie widać większych ruchów na dolarze. To pokazuje, że większa zmienność może pojawić się dopiero w środę po publikacji wspomnianych danych CPI z USA. Warto jednak mieć na uwadze, że ten tydzień będzie okresem decyzji banków centralnych - RBNZ i BOC (w środę) i ECB (w czwartek). Poznamy też zapiski z posiedzenia FED (w środę wieczorem). Dla pary EURUSD dniem dużej zmienności może być więc też i czwartek, chociaż rynki teoretycznie są pewne czerwcowej obniżki stóp przez EBC (ponad 90 proc. szans).

EURUSD - spadek wciąż bardziej prawdopodobny

Wprawdzie piątkowy ruch EURUSD w dół po lepszych danych Departamentu Pracy USA został później wymazany, to jednak nie widać zbytnio powodów, abyśmy na tej parze mieli iść do góry. Oczekiwania, co do cięcia stóp przez FED maleją, podczas kiedy rynek utrzymuje ponad 90 proc. szans na to, że ECB zainicjuje w czerwcu obniżki stóp procentowych. I najpewniej znajdzie ku temu potwierdzenie w czwartek. Tymczasem w środę poznamy dane o inflacji CPI w USA za marzec, która raczej definitywnie przekreśli szanse na czerwcową obniżkę stóp w USA i przerzuci oczekiwania na wrzesień. Tego samego dnia wieczorem dostaniemy też zapiski z ostatniego posiedzenia FED, które mogą pokazać, że decydenci czują się komfortowo z podejściem "higher for longer" w temacie stóp procentowych. To może podbić pojawiający się już trend w dyskusji na rynku, czy w tym roku FED w ogóle obniży stopy procentowe. Zachowanie się rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji zdaje się pokazywać, że inwestorzy nastawiają się na "jastrzębi" FED. Pozostaje, zatem kwestią czasu, kiedy to wszystko przełoży się mocniej na dolara.

Technicznie okolice 1,0790-1.0800 z piątku są w zasięgu najbliższych dni. Środa i czwartek mogą jednak przynieść mocniejsze wybicie kierunkowe.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy uderzy risk-off?

Czy uderzy risk-off?

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj zaskakująco dobre szacunki PMI dla USA - w maju silnie w górę poszedł wskaźnik dla usług - nasiliły obawy, że w sytuacji, kiedy gospodarka wcale nie jest słaba, to inflacja może nazbyt wolno (zdaniem FED) opadać w stronę celu i tym samym decydenci będą mieć jeszcze więcej argumentów do tego, aby podtrzymać scenariusz 'higher for longer' dla stóp procentowych. A to za chwilę może rodzić spekulacje, czy rzeczywiście jest tak, że tzw. łagodne lądowanie (soft landing) jest scenariuszem bazowym dla globalnej gospodarki w 2025 r. i nie może być inaczej.
SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

11:32 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny ważny kamień milowy dla rynku kryptowalut za nami. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i giełd zatwierdziła możliwość utworzenia takich funduszy, choć do ostatecznego wprowadzenia ich na giełdę mogą minąć tygodnie lub nawet miesiące. Czy czeka nas powtórka z mocnych wzrostów na Bitcoinie? Czy jednak mocny amerykański dolar zaszkodzi kryptowalutom? SEC zatwierdził możliwość utworzenia 8 funduszy typu ETF na spot Ethereum w Stanach Zjednoczonych. To kolejne ważne przełomowe wydarzenie na rynku kryptowalut, choć oczywiście do ostatecznej oceny tej sytuacji będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.
Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

2024-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

2024-05-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).