Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?

Czy RPP obniży stopy? Co zrobi Bank Kanady?
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-09-06 (12:41)

Podczas dzisiejszej sesji poznamy dwie decyzje banków centralnych w sprawie poziomu stóp procentowych. Jeśli chodzi o nasze krajowe podwórko, w centrum uwagi znajduje się Rada Polityki Pieniężnej. Rynek jest podzielony, jeśli chodzi o to, czy zobaczymy dziś obniżkę, czy utrzymanie dotychczasowego poziomu stóp. Spadek dynamiki inflacji jest zauważalny, niemniej w dalszym ciągu wzrost cen utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie.

Biorąc pod uwagę cel inflacyjny w naszym kraju, który jest wyznaczony na poziomie 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc., nie powinno być mowy o obniżce stóp procentowych. Niemniej biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, a także ostatnie głosy płynące z Rady, cięcie jest możliwe, a nawet dość prawdopodobne. Mimo że w sierpniu inflacja spadła jedynie do poziomu 10,1%, tak widać wyraźny trend zniżkujący, a w kolejnych miesiącach powinniśmy obserwować dalsze spadki. Oczekuje się, że w przyszłym roku inflacja ma spaść nawet do poziomu 6%. Wydaje się więc, że ciężko liczyć na większe cięcie niż 25 punktów bazowych. 21 z 36 ankietowych przez Bloomberga ekonomistów opowiada się za obniżką, z kolei 15 oczekuje utryzmania stóp procentowych na obecnym poziomie. Jeżeli RPP faktycznie obniży dziś stopy procentowe, będzie to negatywna wiadomość dla złotego. Biorąc pod uwagę utrzymanie jastrzębiego stanowiska przez inne banki centralne, PLN może znaleźć się pod presją.

Poza RPP dziś w kalendarzu znajdziemy również decyzję BoC (16:00). Tutaj nie powinniśmy raczej spodziewać się zaskoczenia. Oczekuje się, że Bank Kanady (BoC) pozostawił główną stopę procentową na poziomie 5,00% - najwyższym od pierwszej połowy 2001 roku po podwyżkach stóp o 25 pb w czerwcu i lipcu. Poza tym w kalendarzu na popołudnie znajdziemy również indeksy PMI i ISM z USA dla sektora usługowego, odczyty zostaną zaprezentowane odpowiednio o 15:45 i 16:00.

Patrząc technicznie na główną parę walutową, notowania spadły wczoraj poniżej poziomu 1,0750. Miejsce to znowu kluczowe wsparcie z perspektywy długoterminowej. Trwałe przebicie się poniżej 1,0750 zgodnie z metodologią Overbalance będzie oznaczać, że doszło do złamania trendu wzrostowego, trwającego do października 2022 roku. W przypadku realizacji takiego scenariusza celami dla sprzedających staną się odpowiednio, dołki z maja przy 1,0640, a następnie minima z marca przy 1,0540. Z drugiej strony, gdyby kurs EURUSD wrócił dziś powyżej 1,0770 i dodatkowo na interwale D1 pojawiłaby się formacja wzrostowa np., objęcie hossy, byłoby to świetne miejsce do zakończenia korekty trwającej od lipca i w konsekwencji powrotu do głównego długoterminowego trendu-wzrostowego.

Jeśli chodzi o polskiego złotego, w ostatnim czasie nie radzi sobie on najlepiej. Ma to oczywiście związek z kontynuacją spadków na EURUSD. Ponadto potencjalne obniżki stóp procentowych w naszym kraju nie będą wspierać PLNa. Obcięcie poziomu stóp procentowych przez RPP będzie kolejnym czynnikiem przemawiającym za osłabieniem złotego. Spoglądając na parę walutową USDPLN, wczoraj doszło do dynamicznego przebicia się ceny powyżej oporu przy 4,15 zł, co otwiera drogę na wyższe poziomy. W przypadku utrzymania się negatywnego dla złotego sentymentu, niewykluczony jest nawet ruch w kierunku oporu przy 4,25 zł. Wydaje się, że dopóki cena nie spadnie poniżej 4,15 zł, bazowymi scenariuszem jest umocnienie dolara. EURPLN także przekroczył kluczową strefę oporu 4,48-4,49 zł, co otwiera drogę na wyższe poziomy. W przypadku utrzymania obecnego sentymentu, możliwy jest ruch nawet w kierunku 4,57 zł. CHFPLN również kontynuuje ruch w górę, a wczoraj na tej parze doszło do poprawienia szczytów z końcówki sierpnia, co potwierdza sentyment wzrostowy. GBPPLN zmaga się z kolei z oporem 5,26-5,27 zł. Przekroczenie tej bariery może doprowadzić do dalszego umocnienia funta względem złotego. W środę o poranku za dolara trzeba zapłacić 4,1950 zł, za euro 4,5034 zł, za franka 4,7145, a za funta 4,2680 zł.

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

Schnabel osłabia euro. Rynek zakłada, że EBC pierwszy obniży stopy procentowe

2023-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Za niewiele ponad tydzień Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Od jutra rozpocznie się okres black-out, co oznaczać będzie brak komentarzy przedstawicieli EBC na temat polityki monetarnej. Euro osłabia się a kurs EUR/USD spada poniżej 1,08. Duża w tym zasługa słów Isabeli Schnabel, która wczoraj dała rynkom „gołębi przekaz”. Dolar na moment osłabił się po publikacji ankiety JOLTS, która pokazała, że na rynku pracy postępuje schłodzenie. Wskaźnik ISM wypadł lepiej od oczekiwań. Dziś w centrum uwagi ADP, który da kolejną wskazówkę przed piątkowym NFP.
Niepokojące dane z Niemiec

Niepokojące dane z Niemiec

2023-12-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu mieliśmy mieszane dane makro - lepszy ISM w usługach, ale znacznie słabsze odczyty JOLTS z rynku pracy - co w efekcie nie przełożyło się na zmianę obserwowanych trendów. Indeksy na Wall Street ostatecznie nieco się cofnęły, a dolar pozostał silny. Jedynie rentowności amerykańskich obligacji kontynuowały spadek - dzisiaj zeszliśmy do 4,18 proc. dla 10-letnich.
Rada nie zmieni stóp procentowych

Rada nie zmieni stóp procentowych

2023-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych i nie oczekuje się, aby doszło do jakiejkolwiek zmiany. Dzięki wstrzymaniu z obniżkami złoty dostał dodatkowy wiatr w żagle, dzięki czemu był jedną z najmocniejszych walut na świecie w listopadzie i cały czas pozostaje w czołówce walut z perspektywy całego roku. Choć w tym momencie obserwujemy mocniejszego dolara, co szkodzi złotemu, końcówka roku wciąż może być bardzo dobra.
Czekamy na dane

Czekamy na dane

2023-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad - to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków - zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).
Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

Dolar odrabia straty, kurs euro poniżej ważnego wsparcia

2023-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Od połowy minionego tygodnia możemy obserwować umocnienie dolara. Początek wtorkowej sesji także przyniósł kontynuację tego sentymentu, czyli umocnienie amerykańskiej waluty. Dynamika ruchu była jednak niewielka, a w momencie przygotowania tego komentarza dolar słabnie, oddając poranne zyski. Kurs euro do dolara zahaczył o wczorajsze minima, gdzie pojawili się kupujący i aktualnie wrócił do punktu wyjścia i jest notowany w rejonach poziomu odniesienia, czyli na wysokości wczorajszego zamknięcia dnia.
EUR/USD z szansą na większą korektę

EUR/USD z szansą na większą korektę

2023-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
EUR/USD wyznacza nowe lokalne dołki i spada w stronę 1,0810. Dziś rano wczorajsze minima są testowane. Notowania zniżkują jeszcze przed publikacją finalnych danych PMI dla usług dla Europy. Najbliższym wsparciem technicznych wydaje się być poziom 1,0750 – tam wypadają maksima z 6 listopada.
Zła passa amerykańskiego dolara

Zła passa amerykańskiego dolara

2023-12-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Listopad mijał rynkom pod znakiem spadających rentowności i rekordowego od 15 lat rajdu obligacji. Czy grudzień przyniesie przedłużenie trendu, wysysającego siłę z amerykańskiego dolara? Dolar w ostatnich dniach pozostaje jedną z najsłabszych, globalnych walut. Pomimo faktu, że gospodarka Stanów Zjednoczonych radzi sobie co najmniej dobrze i zdecydowanie lepiej niż przewidywało wielu. Spadająca inflacja przekonuje inwestorów, że w zasięgu ręki znajdują się pierwsze obniżki stóp Rezerwy Federalnej, a na piątkowym wystąpieniu ton Jerome'a Powella momentami można było odczytać jako lekko gołębi.
Rynek nie wierzy Powellowi

Rynek nie wierzy Powellowi

2023-12-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EUR/USD w piątek wyznaczył nowe lokalne minima i spadł w okolice 1,0830 po czym odbił do 1,0890, na skutek słów przewodniczącego Powella. Indeksy z Wall zakończyły dzień na plusach. Złoto w piątek wyrównało historyczne maksima a dziś w nocy z dużym impetem notowania „wystrzeliły” w stronę 2140 USD. Obecnie ten ostatni ruch wzrostowy jest redukowany. Na GPW mieliśmy wyśmienite otwarcie nowego miesiąca. WIG20 zyskał blisko 3,2 proc.
Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.