Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance

Fed podnosi stopy o 25 pb ale zmienia forward guidance
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-03-23 (08:55)

Dwudniowe posiedzenie FOMC przyniosło podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. To tyle ile zakładał rynek. Amerykańska instytucja zdecydowała się dalej zacieśniać warunki monetarne mimo ostatnich zawirowań na rynku. To co najbardziej wpłynęło na wczorajszą zmienność rynkową to informacja, że koniec cyklu jest bliski. Dolar stracił na wartości co spowodowało, że para EURUSD znajduje się obecnie powyżej poziomu 1,09.

Fed „dowiózł” podwyżkę o ćwierć punktu procentowego – co oznacza, że zrealizował się scenariusz najbardziej prawdopodobny. Aktualnie przedział głównej stopy procentowej plasuje się na poziomie 4,75 – 5 proc. Decyzja była jednogłośna.

Tak jak przypuszczano Rezerwa Federalna odniosła się w swoim oficjalnym oświadczeniu po posiedzeniu do sytuacji w sektorze bankowym. Podkreślono, że jest on zdrowy i odporny oraz przyznano, że upadłość banków oraz wycofywanie depozytów prawdopodobnie zaostrzą warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, co tym samym obciąży gospodarkę i wpłynie na inflację.

Kluczową zmianą okazała się nieco inna retoryka Fed. Instytucja oczekuje obecnie jedynie, że "niektóre" dodatkowe podwyżki stóp „mogą” być konieczne. W poprzednich wypowiedziach Fed nadal wyrażał zdecydowane oczekiwanie, że "ciągłe" podwyżki stóp będą odpowiednie. Jest to wyraźna zmiana w forward guidance. W tym samym kierunku zmierza również opublikowana wczoraj aktualizacja „dot plot” – czyli wykres przedstawiający medianę oczekiwań członków FOMC dotyczącą przyszłej ścieżki stóp procentowych w najbliższych latach. Jest ona bardzo zbliżona do tej grudniowej, ale to co najważniejsze to fakt, że koniec cyklu (5,1 proc.) wypada na tym samym poziomie jak wskazywały założenia pod koniec ubiegłego roku. Rozkład głosów został jedynie nieco bardziej rozproszony. Wnioski z wykresu płyną jedne: przed nami prawdopodobnie jeszcze tylko jeden ruch o 25 punktów bazowych. Powell dodatkowo przyznał, że Komitet rozważał pauzę w zacieśnianiu (ze względu na kryzys bankowy) ale jednak dane od ostatniego posiedzenia były silniejsze niż oczekiwano i faktycznie przemawiały za silniejszymi ruchami w górę.

Prognozy gospodarcze uległy niewielkim zmianom. Uczestnicy spotkania oczekują nieco niższego wzrostu w 2024 roku (+1,2 proc. zamiast +1,6 proc. w grudniowej projekcji), po oczekiwanym wzroście o 0,4 proc. w 2023 roku. Projekcja dla wskaźnika inflacji bazowej nieznacznie wzrasta, do 3,6 proc. w 2023 i 2,6 proc. w 2024.

Do kolejnej decyzji Fed-u jest jeszcze trochę czasu (3 maja). Wówczas sytuacja w sektorze bankowym powinna być już nieco bardziej klarowna. Pamiętajmy jednak, że presja inflacyjna w USA wciąż jest na wysokim poziomie a ostatnie spadki dynamiki są kosmetyczne. Presja cenowa w usługach jest nadal silna dlatego też nie możemy powiedzieć na 100 proc., że w maju cykl zostanie zakończony, choć po wczorajszej konferencji prawdopodobieństwo realizacji takiego scenariusza wzrosło. Rynek ponownie zakłada cięcia stóp w tym roku, czego Powell nie potwierdził a wręcz odrzucił taką opcję. Dlatego nadal dla dolara ważne będą kolejne publikacje z gospodarki amerykańskiej.

USD wczoraj stracił na wartości. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,09 i zmierza do szczytu na 1,10, którego osiągnięcie wydaje się być formalnością. Indeksy giełdowe w pierwszej reakcji rosły. Ostatecznie jednak sentyment okazała się negatywny i główne benchmarki z Wall Street odnotowały straty na środowej sesji.

Źródło: Łukasz Zembik, Kierownik dep. analiz TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.