Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?

Czy pojawią się nowe sankcje na Rosję, dotyczące ropy naftowej?
Data dodania: 2022-04-05 (10:36) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczęła się spokojnie, jednak ostatecznie ceny tego surowca wyraźnie zwyżkowały, kończąc ją na ponad 3-procentowych plusach (w przypadku ropy WTI, nawet ponad 4-procentowych). Dzisiaj rano strona popytowa także nie odpuszcza, a cena ropy kontynuuje wzrosty. Zwyżka cen ropy to przede wszystkim efekt obaw związanych z możliwością pojawienia się kolejnych sankcji, uderzających w Rosję.

Na razie są to czysto teoretyczne rozważania, ponieważ konkretnych planów brak – jednak doniesienia o zbrodniach wojennych, dokonanych przez rosyjskie wojska w ukraińskich miejscowościach, odbiły się na świecie szerokim echem i niewątpliwie mogą one wpłynąć na przykręcenie śruby Rosji w kwestii sankcji.

Niewątpliwie taki ruch byłby z ekonomicznego punktu widzenia, gorzką pigułką zarówno dla samej Rosji, jak i dla wielu krajów UE (być może nawet bardziej dotkliwą dla tych ostatnich). Zaczęły pojawiać się głosy, że państwa takie jak Niemcy czy Francja, przypłaciłyby brak dostaw surowców energetycznych z Rosji znaczącym spadkiem dynamiki PKB. Niemniej, politycy tych krajów zaczęli w końcu oszacowywać konkretnie możliwość pojawienia się zastępczych dostaw, co z pewnością przyspieszyły także rosyjskie żądania płatności w rublach. Nawet Włochy, ociągające się z poparciem sankcji na Rosję, przyznały, że nie będą się im sprzeciwiać, gdyż mają zasoby pozwalające na pokrycie potrzeb energetycznych kraju na kilka miesięcy.

Jeśli narzucenie przez UE sankcji dotyczących importu rosyjskich surowców energetycznych nie pozostanie kwestią teoretycznych rozważań i stanie się realne, to z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do wzrostu cen ropy naftowej. W obliczu tak poważnej decyzji, na dalszy plan zejdą bowiem pozostałe czynniki, takie jak uwalnianie strategicznych rezerw ropy naftowej (m.in. przez USA) czy próby przywrócenia paktu nuklearnego z Iranem.

MIEDŹ

Obawy o podaż wsparciem dla cen miedzi.

Nowy tydzień na rynku miedzi rozpoczyna się od wyraźnej zwyżki. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych wczoraj dotarła do okolic 4,80 USD za funt, a dzisiaj porusza się już w rejonie 4,85 USD za funt.

Zwyżka notowań miedzi to efekt powrotu obaw o podaż tego metalu. Wczoraj w Chile pojawiła się informacja ze strony Cochilco (Chilijska Państwowa Komisja Miedzi) o tym, że w lutym w kraju tym produkcja miedzi spadła aż o 7,5% rdr do poziomu 394,7 tys. ton.

O ile państwowy gigant, spółka Codelco, zanotował wzrost o 0,7% rdr do poziomu 123,6 tys. ton, to kopalnie należące do pozostałych spółek odnotowały znaczące spadki wydobycia. Dla przykładu, w kopalni Escondida, należącej do koncernu BHP, produkcja spadła o 14,3% rdr do 69,9 tys. ton. Natomiast w kopalni Collahuasi, której właścicielami są m.in. Glencore i Anglo American, wydobycie zniżkowało o 11,2% rdr do 46,9 tys. ton.

Chile to największy producent miedzi na świecie, odpowiadający za około jedną trzecią globalnego wydobycia tego metalu. Zaburzenia w produkcji zdarzają się tam co prawda regularnie (m.in. ze względu na nawracające strajki w kopalniach), jednak na ogół dynamika zniżki nie jest tak duża.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.
Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

2022-06-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Rozpoczyna się nowy tydzień na rynku ropy naftowej, jednak problemy i wyzwania tego rynku pozostają takie same jak w tygodniach poprzednich. Nadal notowania ropy naftowej z jednej strony pozostają pod presją obaw o wzrost gospodarczy na świecie, jednak z drugiej strony są podtrzymywane przez obawy o podaż tego surowca, związane głównie z konsekwencjami wojny w Ukrainie.