Dzień wczorajszy nie przyniósł większych zmian

Dzień wczorajszy nie przyniósł większych zmian
Data dodania: 2007-08-21 (09:18) Raport poranny FMCM

Dzień wczorajszy nie przyniósł większych zmian na rynku, nawet pomimo względnego uspokojenia nastrojów inwestorów w wyniku piątkowej interwencji FED. Duża niepewność, która w dalszym ciągu wisi nad rynkiem nie pozwala inwestorom na odważniejsze posunięcia, co z jednej strony skutkuje niemrawym popytem na rynkach akcyjnych, a z drugiej presją na waluty krajów wschodzących, w tym złotówki.

Giełdy co prawda zaliczyły wczoraj kolejną wzrostową sesję, jednak wzrosty indeksów rynkowych głównych giełd świata miały umiarkowany zakres, a na dodatek wpływ piątkowego zabiegu FED wydaje się zanikać, gdyż sesja na NYSA nie wyglądała już tak optymistycznie, gdyż główne indeksy wzrosły tam o nie więcej niż 0,3%. Większym zainteresowaniem cieszyły się za to wczoraj obligacje skarbowe, których rosnące ceny spychały w dół rentowność, co w przypadku obligacji 10 letnich przełożyło się na spadek rentowności w okolice 4,62%. Jak widać bezpieczne aktywa w dalszym ciągu przyciągają uwagę inwestorów.

Warto zwrócić uwagę na zachowanie się w dniu wczorajszym rynków dolar/jen i euro/jen oraz eurodolara, na których wczorajsza sesja miała zbliżony przebieg. Eurodolar w godzinach porannych próbował atakować 1,35, jednak rynkowi zabrakło na ten wyczyn siły, co doprowadziło do spadku kursu EURUSD w okolice 1,3470. Jeśli chodzi o rynek jena to chwilowe uspokojenie nastrojów wyhamowało nieco zwijanie carry trade, co zepchnęło japońską walutę pod presję sprzedających. Jednak również na tym rynku popyt na pary USDJPY i EURJPY był w stanie tylko w niewielkim stopniu doprowadzić do wzrostów kursów. EURJPY po zbliżeniu się w okolice 156 skorygował w dół i obecnie znajduje się w rejonie 154,70. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku USDJPY przy czym tu barierą dla wzrostów okazały się okolice 115,50. Wczorajsza sesja nie przekreśla co prawda szans na dalsze osłabienie jena i wzrosty kursów EURJPY i USDJPY w okolice odpowiednio 157 oraz 117, jednak wydaje się pokazywać, że rynek wciąż jest niechętny ryzyku, a to oznacza, że w dłuższej perspektywie na rynek zapewne powrócą obawy, które doprowadzą do dalszej ucieczki inwestorów od ryzyka.

Dzisiejszy dzień, podobnie jak wczorajszy pozbawiony jest istotnych danych makro, choć dzisiejsza publikacja indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej może wywołać pewne zawirowania. Niemniej jednak brak informacji mogących zmienić obraz sytuacji na rynku nieruchomości USA oraz na rynku kredytów hipotecznych powinny sprzyjać spokojnemu przebiegowi sesji, jednak pamiętajmy, że na rynku dominuje awersja do ryzyka a ostatnie wzrosty na giełdach są jedynie odreagowaniem, co oznacza, że w każdej chwili może rozpocząć się wyprzedaż walorów i ucieczka kapitału z rynków wschodzących w stronę bezpieczniejszych aktywów. Warto więc śledzić zachowanie się inwestorów na rynkach jena oraz na rynku długu w USA, gdyż wzmożony popyt na japońską walutę lub gwałtowne spadki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych będą potwierdzeniem nasilenia się redukcji przez inwestorów ryzyka. Warunki, które obecnie panują na rynku nie sprzyjają złotówce, jednak uspokojenie nastrojów powstrzymało nieco jej deprecjacje, co oznacza, że o ile nie rozpocznie się masowa ucieczka od ryzyka kursy par EURPLN i USDPLN nie powinny pokonać dziś poziomów ostatnich lokalnych szczytów, czyli okolic odpowiednio 3,85 oraz 2,87. Wsparciem dla tych kursów powinny być z kolei rejony 3,8150 (EURPLN) oraz 2,82.

Kalendarz wydarzeń na dzień dzisiejszy nie jest zbyt obfity i zawiera jedynie publikacje ze Strefy Euro. O godzinie 11:00 poznamy dziś wartość indeksu ZEW dla gospodarki niemieckiej oraz saldo bilansu handlowego dla Strefy Euro. Rynek oczekuje znacznego spadku indeksu ZEW (z 10,4 przed miesiącem do -1 obecnie) oraz wzrostu nadwyżki handlowej z 1,7 do 3,5 mld EUR. Większe szanse na wywołanie reakcji rynku ma oczywiście indeks ZEW, jednak wpływ obu tych informacji będzie raczej niewielki. Niemniej jednak wyższe od oczekiwań wartości indeksu oraz wyższa nadwyżka powinny umacniać wspólną walutę, a niższe ją osłabiać.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie na impuls

Wyczekiwanie na impuls

2022-08-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy handel na rynkach przebiega przy niższej zmienności, co pokazuje, że inwestorzy zaczynają pozycjonować się pod jutrzejsze dane o lipcowej inflacji CPI. Jeżeli pokażą one jej spadek, to rynki nie będą pewne tego, czy FED zdecyduje się we wrześniu podnieść stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych. Zwłaszcza, że nie brak opinii, że posunięcia Rezerwy Federalnej mogą doprowadzić do wyraźnej recesji w gospodarce, tym samym o tzw. "miękkim lądowaniu" będzie można zapomnieć.
Siła USD na wyczerpaniu?

Siła USD na wyczerpaniu?

2022-08-09 Komentarz poranny TMS Brokers
Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Nie było ono jednak spektakularne. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację. Aktualnie kurs znajduje się w środku szerokiego przedziału wahań przy 1,02. Bardzo dobry odczyt NFP wskazuje, że rynek pracy jest nadal w dobrej kondycji. To jasna wskazówka dla Fed, że podwyżki powinny być kontynuowane.
Dolar oddaje pola innym walutom

Dolar oddaje pola innym walutom

2022-08-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy trawili jeszcze piątkowe dane z rynku pracy w USA. Przypomnijmy, że w związku z zaskakującym i świetnym odczytem NFP, pod koniec minionego tygodnia doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Z kolei wczoraj optymizm związany z nadziejami na kolejne podwyżki stóp procentowych w USA wyraźnie osłabł i obserwowaliśmy korektę na dolarze. Pomimo widocznej reakcji po danych w piątek, ruch nie był na tyle silny, aby na głównej parze walutowej doszło do opuszczenia konsolidacji.
Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

2022-08-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

2022-08-08 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

2022-08-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.