Wzrost obaw o stan gospodarki USA

Wzrost obaw o stan gospodarki USA
Data dodania: 2007-07-27 (09:52) Raport poranny FMCM

Najważniejszym czynnikiem, który w obecnym tygodniu wpływa na zachowanie się inwestorów jest wzrost obaw o stan gospodarki USA oraz o możliwy negatywny wpływ, znajdujących się w kłopotach, tamtejszych rynków: nieruchomości oraz kredytów hipotecznych na pozostałe części gospodarki, oraz o perturbacje, jakie mogą one wywołać na światowych rynkach finansowych.

W efekcie inwestorzy przed poznaniem twardych danych w postaci wstępnego szacunku dynamiki PKB w USA w II kwartale postanowili zrealizować zyski ze środków zaangażowanych do tej pory w ryzykowne aktywa, a okres niepewności przeczekać inwestując w bezpieczne papiery wartościowe. W efekcie obserwujemy zwijanie pozycji opartych na „carry trade”, co negatywnie odbija się na rynkach akcji oraz na wartości walut krajów wschodzących, a także widoczny jest przepływ kapitału z rynków akcji na rynek długu.

Wzmożona niepewność i awersja do ryzyka sprzyjają jenowi, gdyż mamy do czynienia z powrotem kapitału do miejsca pochodzenia, gdyż znaczna część pozycji opartych na strategii carry trade sfinansowana była właśnie w japońskiej walucie. W efekcie jen mocno zyskał na wartości względem głównych walut, a wygenerowany w ostatnich dniach sygnał kupna jena ze euro, w postaci przełamania 4-miesięcznej linii trendu wzrostowego oraz spadku poniżej 55-cio okresowej średniej kroczącej na wykresie dziennym. Wydaje się więc, że spadki kursu EURJPY jeszcze się nie zakończyły, przy czym rynek po silnych spadkach, z jakimi mieliśmy do czynienia w ciągu dwóch ostatnich dni może wymagać lekkiego odreagowania, choć o tym, w którą stronę ruszy rynek zadecydują zapewne dane makro z USA.

Jeśli chodzi o rynek złotego to żadne informacje z Polskie obecnie nie mają wpływu na zachowanie się złotego, a już na pewno nie zawirowania na scenie politycznej. Silne osłabienie złotego w ostatnich dniach było wynikiem międzynarodowych przepływów kapitałów wynikających z redukcji pozycji opartych na carry trade oraz było pochodną umocnienia dolara względem euro. Dlatego w dniu dzisiejszym inwestorzy krajowi, zarówno zaangażowani na rynku walutowym, jak i akcyjnych z uwagą i napięciem śledzić będą wyniki gospodarki USA, gdyż ta publikacja rzuci inwestorom trochę światła na wpływ kłopotów z rynkiem nieruchomości oraz kredytów hipotecznych na amerykańską gospodarkę. Wpływ tego raportu na wartość złotówki będzie raczej negatywna, gdyż wynik słabszy od oczekiwanych 3,2% rozbudzi zapewne obawy o stan gospodarki USA i przyspieszy redukcję ryzykownych pozycji, natomiast wynik wyższy będzie sygnałem do dalszego umocnienia dolara, co w efekcie będzie również osłabiać złotówkę.

Jeśli chodzi o rynek amerykański to procesy tam zachodzące są zbieżne z wydarzeniami na innych światowych rynkach finansowych, gdyż obserwujemy przesunięcie środków z rynku akcji na rynek długu, co w efekcie przyniosło spadek rentowności amerykańskich dziesięciolatek do poziomu 4,77%. Oprócz restrukturyzacji portfeli w stronę bezpieczniejszych aktywów obserwujemy również powrót kapitału do USA, czego najlepszym dowodem jest brak negatywnej reakcji dolara na opublikowane ostatnio słabe wyniki z rynku nieruchomości.

O obrazie rynku zadecyduje dziś godzina 14:30 kiedy to rynek pozna dane z USA na temat dynamiki PKB w II kwartale, a także towarzyszący im wskaźnik inflacji bazowej PCE. Jeszcze jakiś czas temu rynek skupiałby się na danych na temat inflacji, jednak w dniu dzisiejszym kluczowe będzie jednak tempo wzrostu gospodarczego, gdyż zależnie od wyniku rynek może się uspokoić (wynik wyższy od oczekiwanych 3,2%) lub wpaść w większą panikę (słaba dynamika wzrostu). Oczywiście poziom inflacji bazowej będzie miał wpływ na postrzeganie szans na zmiany stóp procentowych jeszcze w tym roku, a więc warto zwrócić uwagę, czy odczyt ten okaże się niższy, czy też może wyższy od prognozy rynkowej na poziomie 2%. Na zakończenie dnia poznamy jeszcze nastroje konsumentów (16:30) wyrażone poprzez wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wskaźnik ten będzie miał ograniczony wpływ na zachowanie się rynku, niemniej jednak wartości wyższe od oczekiwanych 91,2 będą działać na korzyść amerykańskiej waluty.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje

Recesyjne nastroje

2022-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Pierwszy dzień nowego miesiąca zaczynamy z silniejszym dolarem na szerokim rynku. Kolejny dzień z rzędu wyłamuje się z tego jen, którego zwyżka jest wyraźniejsza - USDJPY zaczyna oddalać się od okolic 137,00, które nie zostały naruszone. To efekt dalszych spadków rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie zeszły poniżej bariery 3,00 proc., podczas kiedy jeszcze w połowie czerwca testowały okolice 3,50 proc.), ale nie tylko.
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%, a to jeszcze nie koniec jej wzrostów

2022-07-01 Komentarz rynkowy eToro
Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc., w kolejnych miesiącach będzie dalej rosnąć. W związku z tym7 lipca RPP ponownie podniesie stopy procentowe, choć nie tak mocno jak zrobiły to banki centralne w Czechach i na Węgrzech. Polacy na lokatach stracili rekordowe 13,4 proc. rocznie. Czerwiec przyniósł kolejny mocny wzrost inflacji w Polsce. Według wstępnego szacunku GUS inflacja w czerwcu wyniosła 15,6 proc. wobec 13,9 proc. w maju.
Rekordowa inflacja od 25 lat!

Rekordowa inflacja od 25 lat!

2022-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Niestety dzisiaj nie mamy się czym chwalić. Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat, a odczyty indeksu PMI dla przemysłu, który pokazuje nam nastroje w gospodarce spada do najniższego poziomu od pandemii. Widać, że sygnały recesji nadchodzą nie tylko zza Oceanu, ale jej widmo jest również obecne w naszym kraju. W odpowiedzi obserwujemy bardzo słabego złotego, w szczególności względem amerykańskiego dolara. Inflacja w Polsce za czerwiec sięgnęła poziomu 15,6% r/r, nieco wyżej od oczekiwań na poziomie 15,5%, ale znacznie powyżej poprzedniego poziomu 13,9% r/r.
Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

Za nami najsłabszy od I kw. 2020 kwartał na rynku akcji w USA

2022-07-01 Komentarz poranny TMS Brokers
W zakończonym właśnie II kwartale br. S&P 500 spadł o 16,45 proc. To najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020, kiedy to panika wywołana wybuchem pandemii COVID-19 sprowadziła S&P 500 o 20 proc. w dół. WIG spadł w II kwartale o 17,45 proc. To również był najsilniejszy kwartalny spadek tego indeksu od I kw. 2020 (-28,03 proc.). Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły wczoraj drugi kwartał spadkami (S&P 500 -0,88 proc., DJIA -0,82 proc., Nasdaq Composite -1,33 proc.), ale pozostawały powyżej poziomów czerwcowych minimów. Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy nadal spadały (S&P 500 -0,79 proc. ok. 9:30).
Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

2022-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich. Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów.
COVID powraca?

COVID powraca?

2022-06-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczorajszy handel na Wall Street przyniósł już umiarkowane zmiany indeksów (względem silnej przeceny z wtorku), o tyle nastroje w Azji nie były najlepsze (poza Chinami, gdzie wsparciem okazały się odczyty indeksów PMI, które powróciły w czerwcu ponad poziom 50 pkt., a w przypadku usług było to dość wyraźne). Pod presją znalazła się giełda w Japonii po tym, jak władze podniosły alert dotyczący COVID po odnotowaniu wyraźnego wzrostu przypadków (o 63 proc. w ciągu tygodnia).
EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

EURCHF poniżej parytetu, Szwecja podnosi stopy

2022-06-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowy poranek przebiega spokojnie. Na rynku walutowym widać nieznaczną słabość dolara amerykańskiego, który wczoraj radził sobie świetnie. Można więc powiedzieć, że dziś obserwujemy ruch korekcyjny. Amerykańska waluta osłabia się około 0,25% w ujęciu do funta brytyjskiego, jena japońskiego, czy dolara nowozelandzkiego. Korektę obserwujemy też na EURUSD, jednak nie przekracza ona 0,1%. Warto jednak zwrócić uwagę na parę walutową EURCHF, która ponownie spadła dziś poniżej psychologicznego poziomu 1,0000.
EUR/CHF poniżej parytetu

EUR/CHF poniżej parytetu

2022-06-30 Komentarz poranny TMS Brokers
Para walutowa EUR/CHF kwotowana jest poniżej parytetu. Silny frank to efekt zaskakującego zwrotu SNB w polityce monetarnej, który nastąpił 16 czerwca. Szwajcarski bank centralny to instytucja, która dołączyła do grupy banków centralnych reagujących na globalny szok inflacyjny poprzez podniesienie stóp procentowych. Swoją ostatnią decyzją SNB wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu.
Dolar znów na fali

Dolar znów na fali

2022-06-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyraźne pogorszenie się nastrojów na Wall Street jeszcze wczoraj wieczorem doprowadziło do podbicia dolara na szerokim rynku. Inwestorzy w USA zareagowali nerwowo na słabe dane dotyczące indeksu zaufania konsumentów Conference Board, odbierając go jako element potwierdzający scenariusz zbliżającej się recesji. Wydaje się jednak, że próby oceny, co do tego czy zobaczymy tzw. twarde lądowanie gospodarki, czy też bardziej łagodne, będzie można postawić dopiero za kilka miesięcy.
Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

Koniec korekty wzrostowej na rynku akcji, czy tylko przerwa?

2022-06-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Trwający przez miniony tydzień wzrost cen akcji w USA został wczoraj gwałtownie przerwany. W jednym ruchu amerykańskie indeksy skasowały prawie połowę ostatnich wzrostów. S&P 500 stracił 2,01 proc., średnia przemysłowa Dow Jonesa spadła o 1,56 proc., zaś Nasdaq Composite zniżkował o 2,98 proc. Giełdy Azji i Oceanii w większości podążyły dziś rano śladami amerykańskiego rynku akcji, chociaż skala spadków była tu bardziej umiarkowana. Najsilniej spadał dziś Hang Seng (2,08 proc.) i koreański Kospi (-1,6 proc.).