Rynek czeka na dzisiejsze decyzje ECB i BoA

Rynek czeka na dzisiejsze decyzje ECB i BoA
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-01-10 (09:56)

Wczoraj w godzinach popołudniowych złoty nieznacznie stracił wobec euro i dolara. USD/PLN wzrósł do poziomu 2,4600 a EUR/PLN powyżej 3,6000. Spadek wartości złotego mógł być związany z przeceną na warszawskiej giełdzie. Dzisiaj na otwarciu nasza waluta zyskuje, odzwierciedlając w notowaniach EUR/PLN poziom 3,5930 i 2,4490 w stosunku do dolara.

Pierwsze wsparcie dla pary EUR/PLN zlokalizowane jest na poziomie 3,5850, kolejne wyznacza grudniowy dołek na 3,5600. Oporem pozostaje 3,6050. Od paru tygodni zakres wahań USD/PLN ograniczony jest poziomami 2,4300 oraz 2,4600. Funt nieprzerwanie traci do wszystkich walut, wyznaczając kolejne minima na parze GBP/PLN w rejonie 4,7900. Pomimo mocno wyprzedanych wskaźników na wykresach dziennych, wciąż nie widać chętnych do kupowania waluty brytyjskiej. Być może dzisiejsze decyzje monetarne Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii oraz komentarze po nich, pozwolą funtowi na odrobienie części start z ostatnich miesięcy. Analitycy są zgodni, co do tego, że stopy procentowe w strefie euro pozostaną bez zmian na obecnym poziomie 4 proc. Jak zwykle, z dużą uwagą analizowana będzie retoryka wypowiedzi prezesa ECB. Większa niepewność związana jest z decyzją Banku Anglii. Po szeregu słabych danych makro pokazujących spowolnienie gospodarki brytyjskiej, wzrasta szansa na kolejną redukcję głównej stopy procentowej. Ze względu na brak istotnych informacji z Polski, złoty reagować będzie na wydarzenia międzynarodowe. A tutaj widać pewną zmianę sentymentu do waluty amerykańskiej. Mimo negatywnych danych makro z amerykańskiego rynku, dolar umacnia się do waluty europejskiej, pozostając poniżej ubiegłotygodniowych szczytów. Sygnalizować to może w niedługim czasie odwrót od rynków wschodzących.

W czwartkowy poranek sytuacja na rynku zagranicznym w dalszym ciągu pozostaje nierozstrzygnięta. Kurs EUR/USD od kilku sesji przebywa w okolicy 1,47 i inwestorzy wstrzymują się cały czas z większymi decyzjami czekając na nowy impuls, który wskaże kierunek na najbliższe tygodnie. Takim wydarzeniem, które może doprowadzić do większych zmian na rynku mogą być dzisiejsze decyzje ECB oraz Banku Anglii. Co prawda prognozy zakładają, że obie instytucje pozostawią stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednakże pojawia się sporo spekulacji, że Bank Anglii obniży koszt pieniądza. Doprowadziły one już do znacznego spadku wartości funta w ostatnich dniach. W przypadku ECB bardzo ważny będzie komunikat, jaki zostanie wygłoszony po decyzji. Gdyby słowa J.C. Tricheta nie były jednoznacznie „jastrzębie” może to doprowadzić do spadku kursu EUR/USD w okolice 1,46. Wielu inwestorów oczekiwać będzie także na wieczorne wystąpienie szefa FED. Na rynku istnieją plotki, że Ben Bernanke wyrazi opinie, że gospodarka USA może jeszcze uniknąć recesji. Podobną opinię już wczoraj wygłosił jeden z ważniejszych członków FED, który powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, że recesja już się rozpoczęła. Pomimo takich doniesień wciąż rosną nadzieje na dalsze obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie szanse na obniżkę o 50 punktów są już wyceniane na 76 %. Bardziej stanowczy w swoich prognozach jest Goldman Sachs. W opublikowanym wczoraj raporcie znalazły się prognozy spadku kosztu pieniądza w USA w tym roku do poziomu 2,5%. Instytucja ta prognozuje również, że najbliższe miesiące przyniosą recesje, a bezrobocie do 2009 roku wzrośnie do 6,5%. Widać więc, że obecnie istnieje duża różnica zdań pomiędzy instytucjami finansowymi w USA na temat przyszłości tamtejszej gospodarki.

Źródło: Andrzej Gondek, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.