Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2008-01-07 (09:38)

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy przestraszył inwestorów na Wall Street – przyrost nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych amerykańskiej gospodarki był najniższy od ponad 4 lat. Martin Feldstein, dyrektor amerykańskiego Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (NBER) powiedział, że w jego ocenie prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA przewyższa 50%.

Bezrobocie w USA wzrosło do poziomu 5% - najwyższego od 2 lat i, cytując Feldsteina, „obecnie należy mówić, że to raczej się stanie, a nie – czy w ogóle”. Wśród ekonomistów znajdują się i tacy, którzy twierdzą, że obniżka stóp procentowych w USA aż o 50 punktów bazowych jest obecnie konieczna. Zatem, należałoby oczekiwać osłabienia dolara w stosunku do euro. Tymczasem pośród rekomendacji wydawanych przez duże banki inwestycyjne są również sugestie sprzedaży EURUSD, oparte głównie na przesłankach wynikających z analizy technicznej – chodzi tu o formację „podwójnego szczytu”, która, o ile będzie potwierdzona w najbliższych dniach, mogłaby sugerować spadki aż do strefy 1,35 – 1,38. Osobiście skłaniam się raczej ku przesłankom fundamentalnym, ponieważ najbliższe posiedzenie FOMC już pod koniec stycznia. Do tego czasu jednak to „technika” może rządzić na rynku i trzeba liczyć się z próbami schodzenia niżej.

Na rynku lokalnym kontynuacja stabilizacji na głównych parach, jedynie funt jest obecnie „chłopcem do bicia” co wynika z osłabienia tej waluty do euro i do dolara, spowodowanego przez kilka czyników: spowolnienie tempa wzrostu cen domów – istotnej składowej brytyjskiej inflacji, spadku wskaźników nastrojów konsumenckich i w biznesie, a rynek zaczyna spekulować na kolejne obniżki stóp procentowych w Wlk. Brytanii, co powinno pomóc procesom wzrostowym przy niewymagającej dalszego poskramiania inflacji. Przy jenie zyskującym do EUR, USD i GBP złoty mógłby odczuwać pewne trudności wraz z wycofywaniem krótkoterminowych inwestycji w naszą walutę. Tak się jednak nie dzieje, co potwierdza nasze wcześniejsze opinie o sile krajowej waluty. Najmocniejszym argumentem, który wspiera złotego, jest ustawianie się rynku pod wydłużenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce – coraz częściej w komentarzach widać, że ekonomiści skłaniają się ku scenariuszowi 5,75% - 6% na stopie referencyjnej na koniec tego roku.

W kalendarzu danych makroekonomicznych w tym tygodniu za najważniejsze raporty bez wątpienia należy uznać: tempo wzrostu PKB w strefie euro (wtorek), informacje o decyzjach ws. stóp procentowych EBC i Bank of England (czwartek, oczekiwania rynkowe – pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie, oraz „wording” komunikatu sugerujący możliwość obniżek w Wlk. Brytanii i utrzymywanie status quo w Eurolandzie) i wystąpienie Bena Bernanke w Waszyngtonie (również czwartek), który będzie mówił o rynkach finansowych; organizatorzy przewidzieli możliwość zadawania pytań. Zatem, czwartek jest głównym kandydatem na dzień wyjątkowo zmiennego handlu, ponieważ inwestorzy będą uważnie analizować zarówno teksty komentarzy do decyzji banków centralnych, ale także słów szefa Fed, który może zasygnalizować (albo i nie) gotowość do dalszych, większych cięć.

Źródło: Piotr Denderski, Analityk rynków finansowych AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).