I love dollar

I love dollar
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2007-12-14 (13:44)

Piątek przynosi bardzo silne umocnienie dolara na świecie, którego motorem napędowym jest oczekiwanie, a w przypadku niektórych par walutowych już strach, przed zaplanowaną na godzinę 14:30 publikacją listopadowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.

Rynek szacuje, że wskaźnik CPI wzrósł o 0,6 proc. w relacji miesięcznej i 4,1 proc. w relacji rocznej, po wzroście o odpowiednio 0,3 proc. i 3,5 proc. w październiku. Wzrost wskaźnika bazowego CPI szacuje się natomiast na poziomie 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku, wobec odpowiednio 0,2 proc. i 2,2 proc. miesiąc wcześniej. Realizacja tych prognoz oznaczałaby, że dynamika CPI będzie najwyższa od lipca 2006, a CPI core od kwietnia br.

Po wczorajszej publikacji inflacji PPI w USA, która wręcz „eksplodowała” w listopadzie, rosnąc o 3,2 proc. miesiąc do miesiąca i 7,2 proc. rok do roku, inwestorzy mogą obawiać się podobnej "eksplozji" CPI. To zaś postawi tamę rynkowym oczekiwaniom kontynuacji obniżek stóp procentowych przez Fed, co nie jest obecnie zawarte w cenach.

O godzinie 13:30 kurs EUR/USD testował poziom 1,4504 dolara, wobec dziennego maksimum na poziomie 1,4655 i minimum na 1,4481 (najniższy poziom od 6 listopada br.). Sytuacja techniczna na wykresie tej pary nie daje obecnie żadnych złudzeń popytowi. Wybicie kursu poniżej wsparcia na 1,4548 dolara, jakie na wykresie godzinowym tworzy dołek z 6 grudnia br., otwiera drogę przynajmniej do 1,4350 dolara. Tam wsparcie tworzy 38,2 proc. zniesienie wzrostów sierpień-listopada, będące potencjalnym punktem zwrotnym. I to jest dobra wiadomość. Na wykresie godzinowym EUR/USD została bowiem dziś utworzona, zapowiadająca spadki, formacja głowy z ramionami. Jej realizacja oznacza spadek nawet do 1,40 dolara w okresie najbliższych 3-4 tygodni.

To czy notowania EUR/USD w kolejnych dniach będą pozostawać pod presją podaży będzie przede wszystkim uzależnione od dzisiejszych danych o inflacji CPI w USA. To one wyznaczą kierunek zmian w kolejnych tygodniach, potwierdzając lub negując sygnały płynące z analizy technicznej.

Przed południem zostały opublikowane listopadowe dane o inflacji HICP w strefie euro. Wzrosła ona o 3,1 proc. w relacji rocznej, do najwyższego poziomu od maja 2001 roku. Jednak pomimo tego, że Klaus Liebscher z Europejskiego Banku Centralnego, komentując te dane, zapowiedział bardzo dokładne monitorowanie inflacji przez bank, wskazując jednocześnie na zagrożenie wystąpienia tzw. efektu drugiej rundy, to dane nie zdołały wzmocnić wspólnej waluty w relacji do dolara. Wręcz przeciwnie. Można było odnieść wrażenie, że dodatkowo zwiększyły one obawy przed publikacją raportu z USA.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.