Sentyment do akcji i ryzyka pozostaje dobry

Sentyment do akcji i ryzyka pozostaje dobry
Data dodania: 2007-10-15 (09:50) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Dobre, lub lepsze od oczekiwań dane makro z amerykańskiej gospodarki pomogły giełdzie, jednak na rynku walutowym efekty były mniej wyraźne. Dolar umocnił się, jednak nie był w stanie pokonać silnego technicznego wsparcia przy 1.4150.

Wzrost apetytu na ryzyko oraz oczekiwanie na posiedzenie G7 (19 października) utrudniają dolarowi aprecjację (szczególnie do euro), mimo że po posiedzeniu G7 można oczekiwać także komunikatu w sprawie siły europejskiej waluty. Wzrost apetytu na ryzyko przekłada się głównie na aprecjację walut i akcji z rynków wschodzących, walut wysokooprocentowanych, spadek jena oraz wzrost surowców. Pro-cykliczna polityka FED jest dużym sprzymierzeńcem tych trendów, gdyż w oczach inwestorów oddala ona ryzyko recesji (czyli także spadków zysków), utrzymuje szanse na solidny wzrost gospodarczy w innych krajach (dzięki temu popyt na surowce). Poboczne efekty tej polityki, jak np. potencjalny wzrost inflacji, są przez rynek wyceniane m.in. przez wzrost cen złota i wyższe rentowności obligacji. Do gorszej sytuacji na rynku obligacji przyczynia się także oczekiwany duży wzrost potrzeb pożyczkowych rządu USA, który jest m.in. wynikiem gorszej sytuacji gospodarczej. Słabsza kondycja USD (brak korekcyjnego umocnienia) może wynikać także z tego, że w tym tygodniu dane makro mogą być dość nieprzyjemne dla USD, jest to produkcja przemysłowa oraz dane z rynku nieruchomości. Pozytywnym aspektem może być inflacja CPI, lecz przy obecnym nastawieniu FOMC trudno oczekiwać, że zaskoczenie wzrostem będzie miało wyraźny wpływ na oczekiwania odnośnie stóp. Możliwe, że oczekiwania na obniżki nieco spadną, lecz raczej nie powinny się pojawić oczekiwania na ostrzejszą politykę monetarną.

EURPLN

Brak istotnej korekty siły rynków wschodzących, czy rynku akcji lub dolara sprawił, że na rynku złotego nie doczekaliśmy się na korektę po przełamaniu technicznego wsparcia przy 3.74. Wprawdzie złoty wrócił powyżej 3.73, tak jak się spodziewaliśmy, jednak pod koniec dnia ponownie zbliżył się i pozostał blisko maksimów siły. Ważnym wydarzeniem dzisiaj będzie publikacja danych na temat inflacji, wynagrodzeń i bilansu płatniczego. Są to najważniejsze dane makro każdego miesiąca i jedne z kluczowych danych dla prognozowania dalszych decyzji RPP. Fakty jednak są takie, że w zasadzie niezależnie od wyniku złoty w dłuższej perspektywie powinien być mocny. Nawet słabsze saldo bilansu płatniczego miało tylko chwilowo negatywny wpływ na wartość złotego. Osłabienie naszej waluty w reakcji na dane makro powinno być chwilowe, gdyż kluczowe znaczenie ma sentyment do rynków wschodzących. Miejsca na dalsze spadki EURPLN jest sporo. Celem wydaje się być dolna linia kanału spadkowego przy 3.68.

EURUSD

Dolar tylko nieznacznie odczuł pozytywne dane na temat sprzedaży detalicznej, kluczowe znaczenie miały ogólne trendu na innych rynkach (wzrosty cen akcji, słaby jen, silne rynki wschodzące) i słaby sentyment. Negatywny wpływ miały także obawy o możliwość inwazji armii tureckiej na północny Irak, co popchnęło i tak już wysokie ceny ropy naftowej do góry. Sytuacja ta stanowi także nowe ryzyko geopolityczne, które jest kolejnym negatywnym dla USD czynnikiem. Wsparcie techniczne znajduje się przy 1.4150 i może to być dobry poziom do otwarcia długich pozycji w oczekiwaniu na dane makro z rynku nieruchomości. Nie rekomendujemy jednak otwierania i trzymania długich pozycji przed posiedzeniem G7, gdyż potencjalny komunikat w sprawie euro może wywołać silny ruch spadkowy na otwarciu w poniedziałek.

GBPUSD

Kurs pozostaje blisko oporu wyznaczonego przez 50% zniesienia fib ostatniej fali spadkowej z poziomu 2,0475 na 2,0245. Lepsze daneh na temat sprzedaży detalicznej z USA przełożyły się jedynie na chwilowe umocnienie dolara. W tym tygodniu zostanie opublikowanych wiele istotnych danych dla funta takich jak inflacja CPI, sprzedaż detaliczna, wstępne dane na temat PKB za III kwartał i notatki z posiedzenia Banku Anglii. Spodziewamy się w związku z tym większej zmienności na funcie. Sentyment do dolara pozostaje słabszy w związku z czym jest bardzo prawdopodobne że okolice 2,04 będą ponownie testowane. Wsparcie na poziomie 2,0320 powinno być utrzymane jeśli wzrosty na funtdolarze powinny być kontynuowane.

USDJPY

Dziś w nocy poznaliśmy dane z Japonii na temat wykorzystania mocy produkcyjnej i produkcji za sierpień. Dane były lepsze od oczekiwań, ale nie miały większego wpływu na kurs USDJPY. Podczas kwartalnego posiedzenia Banku Anglii Fukui powiedział, że Japonia będzie się rozwijała i jest bardzo prawdopodobne iż osiągnie długoterminowy wzrost gospodarczy. W dalszym ciągu będą monitorowane nadchodzące dane makroekonomiczne, jednak lepsze dane nie wpłyną na szybką zmianę obecnej polityki monetarnej. Jen pozostaje słaby na skutek utrzymującego się apetytu na ryzyko. Poziom 118,08 wyznacza istotny opór wynikający z 161,8% projekcji ostatniego ruchu korekcyjnego. Spodziewamy się, że jen pozostanie słabszy i będzie kontynuował powolny ruch spadkowy. Umocnienie jena mógłby spowodować nagły wzrost awersji do ryzyka i redukowanie długich pozycji przed szczytem G7. Najbliższe wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 117,30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

10:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.
Inflacja niższa, ale to nie koniec

Inflacja niższa, ale to nie koniec

2022-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Według wstępnych szacunków w listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 17,4% w skali roku i była niższa niż w październiku, kiedy to wynosiła 17,9%. To dobre dane, jednak górka inflacyjna nie jest jeszcze za nami. Spadek cen paliw, zatrzymanie wzrostu cen energii oraz częściowe wyhamowanie wzrostu cen żywności stały w listopadzie za spadkiem inflacji. Okazała się ona niższa nie tylko względem października, ale także oczekiwań rynku. Czy to oznacza, że szczyt inflacji w Polsce jest już za nami? Niestety nie.
Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

Jakie są szanse na przełamanie 1,05 na eurodolarze?

2022-11-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Eurodolar dwukrotnie przetestował w ostatnim czasie poziom 1,05 ale nie zdołał go pokonać. Od dwóch tygodni obserwujemy konsolidacje notowań, rynek czeka na jakiś przełom w danych, żeby wygenerować kolejny zdecydowany impuls i wyznaczyć kierunek na najbliższy czas. Do końca tygodnia będziemy otrzymywać dużo publikacji makro. Dziś w centrum uwagi inflacja w Europie ale także przemówienie Powella w Brookings Institution.
Rynki kontra FED

Rynki kontra FED

2022-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jeszcze wczoraj na rynkach pojawiły się spekulacje, że chińskie protesty społeczne mogą skłonić tamtejsze władze do zmiany podejścia w temacie polityki zero-COVID. W efekcie podczas handlu w Azji na rynkach widać było lepsze nastroje, ale konferencja prasowa zwołana dzisiaj rano nie wniosła wiele. Chińskie władze ograniczyły się do poinformowania o planach nasilenia akcji szczepień dla osób najstarszych, oraz dały też do zrozumienia, że wprowadzane obostrzenia mają być lepiej dopasowane (także w temacie lokalnym).