Karuzela nazwisk w Japonii

Karuzela nazwisk w Japonii
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-02-10 (11:51)

Bilans z piątkowego ranka wskazuje na lekkie osłabienie dolara wobec walut G-10. Niemniej wczorajszy handel na Wall Street zakończył się lekkimi spadkami indeksów - można to wiązać z ostatnimi bardziej "jastrzębimi" komentarzami płynącymi ze strony przedstawicieli FED, które paradoksalnie zwiększają ryzyko poważniejszej recesji - stałoby się tak, gdyby ostatecznie polityka była znacznie bardziej restrykcyjna przed dłuższy czas.

W krótkim okresie kluczowe będą publikacje danych makro - w przyszłym tygodniu mamy m.in. styczniową inflację CPI we wtorek, oraz sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową w środę. Mogą one pomóc w ocenie, na ile ostatnie odreagowanie dolara może być dalej kontynuowane w perspektywie do posiedzenia FED 22 marca.

Dzisiaj nad ranem uwagę znów przyciąga jen. Po tym jak agencje podały, że wiceprezes Amamiya miał ostatecznie odrzucić ofertę premiera Kishidy, co do objęcia schedy po odchodzącym w kwietniu prezesie Kuroda, agencja Nikkei opublikowała, że taka oferta miała zostać złożona mało znanemu prof. Kazuo Ueda, chociaż zasiadał on już w organach BOJ w latach 1998-2005. Jen zareagował na te spekulacje umocnieniem, chociaż bardziej jest to reakcja na rezygnację "gołębiego" Amamiya. Trudno ocenić poglądy prof. Ueda, ale patrząc na ostatnie doniesienia ze środowiska premiera Kishida, raczej można się domyślać, że będzie on zwolennikiem "umiarkowanych i dobrze przemyślanych" zmian w polityce monetarnej. Datą, kiedy poznamy ostateczne nominacje na stanowiska w BOJ, jest 14 lutego.

Jen jest dzisiaj najbardziej zyskującą walutą, choć zwyżki po pierwszych reakcjach na doniesienia agencji Nikkei są już wytracane. W gronie nieco mocniejszych walut jest też funt, którego wsparły dzisiejsze odczyty makro. Dość silna jest też korona norweska po tym, jak inflacja CPI za styczeń przewyższyła oczekiwania. Po wczorajszej "jastrzębiej" niespodziance ze strony szwedzkiego Riksbanku, rynki zastanawiają się, czy podobnie nie zachowa się Norges Bank.

W dzisiejszym kalendarzu mamy jeszcze wystąpienie szefowej ECB (Lagarde), dane z rynku pracy w Kanadzie, oraz odczyt nastrojów konsumenckich w USA. Głos zabiorą też Waller i Harker z FED.

USDJPY - wahania po słowach Uedy...

Typowany od dzisiejszego ranka na nowego szefa Banku Japonii, prof. Kazuo Ueda został zapytany o to, co myśli o obecnej polityce monetarnej w wydaniu prezesa Kurody. Odpowiedź była dość zachowawcza (co jest jak najbardziej adekwatne w takiej sytuacji), ale dla rynków sugestia, że polityka jest odpowiednia, okazuje się być mocnym rozczarowaniem. Czy Ueda będzie miał poglądy jak Amamiya, który odrzucił propozycję premiera? Mamy rynkowy szum w tej kwestii i wiele nie dowiemy się do 14 lutego, kiedy to mają być opublikowane faktyczne nominacje. Po tym terminie, a przed oficjalnym przejęciem schedy po Kurodzie w pierwszej dekadzie kwietnia, nominat powinien być już bardziej rozmowny.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).