Czekamy na inflację z USA

Czekamy na inflację z USA
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-02-14 (11:48)

We wtorek rano trudno było o jednoznaczny kierunek dla dolara. I może być trudno o jakieś większe ruchy przed godz. 14:30, kiedy to zostaną opublikowane styczniowe dane o inflacji CPI z USA. Co ciekawe nie brak opinii, że odczyt może być trudny do interpretacji ze względu na potencjalną rewizję koszyka inflacji i nie wykluczone, że odczyt wypadnie powyżej prognoz. To może powodować dzisiaj podwyższoną zmienność, gdyż teoretycznie pierwszą reakcją na wyższą inflację powinno być umocnienie dolara (automaty mają uproszczoną interpretację faktów).

Dzisiaj poza dolarem oczy będą zwrócone na jena. Na razie nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych nominacji na szefa Banku Japonii i jego zastępców, ale ostatnie komentarze rządowych oficjeli raczej potwierdzają spore szanse prof. Ueda, którego nazwisko pojawiło się w miniony piątek. Tym samym samo potwierdzenie plotek może nie mieć aż tak dużego znaczenia dla notowań JPY, jak pierwsze komentarze nominata dotyczące perspektyw polityki monetarnej. Na razie Ueda dostał od rynków łatkę "gołębia", chociaż znacznie bardziej umiarkowanego, niż Kuroda, czy Amamiya. Para USDJPY po tym, jak wczoraj nie zdołała wybić oporu przy 132,89 powróciła dzisiaj rano w okolice 132,00, a sam jen jest dzisiaj najsilniejszą walutą G-10 w relacji do dolara. Co ciekawe stało się tak mimo faktu, że opublikowane dane dotyczące PKB Japonii w IV kwartale wypadły słabo - zwyżka wyniosła zaledwie 0,2 proc. k/k, co wpłynęło na 0,6 proc. wzrostu w ujęciu zanualizowanym. Gorsze dane mogą rzutować na proces normalizacji polityki przez nowego szefa Banku Japonii.

Ciemne chmury zbierają się nad prezesem RBA, po tym jak ujawniono, że spotkał się na zamkniętej imprezie z przedstawicielami funduszy hedgingowych, gdzie miał wspomnieć o swoim dość "jastrzębim" podejściu - stopy w Australii mogą zrównać się z tymi w USA. Politycy (i nie tylko) zarzucają mu brak transparentności w komunikacji z rynkami, gdyż jednocześnie Philip Lowe nie znalazł czasu na publiczny briefing. Te i inne pytania, będą przedmiotem jego okresowego wystąpienia w parlamencie, jakie jest zaplanowane na środę, 15 lutego.
Dzisiaj poza wspomnianym JPY lekkie umocnienie notują SEK, GBP i CHF. Z kolei pośród G-10 najsłabsze do dolara są NZD, CAD i NOK. Dolarowi nowozelandzkiemu zaszkodziła publikacja oczekiwań inflacyjnych konsumentów, które nieoczekiwanie spadły do 3,3 proc. z 3,6 proc. (predykcja dwuletnia). To może wpływać na oczekiwania wobec RBNZ.

Dzisiaj poza danymi o inflacji z USA, poznamy też odczyt PKB dla strefy euro za IV kwartał (godz. 11:00). Zaplanowane są też wystąpienia przedstawicieli FED (Barkin, Logan, Harker, Williams).

EURUSD - PKB bez znaczenia, kluczowa inflacja

Dane o PKB za IV kwartał w strefie euro były zgodne z szacunkami (0,1 proc. k/k), co sprawia, że rynki czekają na inflację CPI z USA o godz. 14:30. Technicznie EURUSD powrócił dzisiaj w okolice oporu 1,0765, co może sugerować, że w kolejnych dniach wyjdziemy wyżej (powrót w rejony 1,09 lub nawet wyżej). To jednak będzie możliwe w sytuacji, kiedy dzisiejsze dane nie zostaną zinterpretowane, jako pro-dolarowe (chociaż w krótkim okresie takie mogą być, dając impuls intra-day do cofnięcia się w okolice 1,0715-20).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy uderzy risk-off?

Czy uderzy risk-off?

12:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj zaskakująco dobre szacunki PMI dla USA - w maju silnie w górę poszedł wskaźnik dla usług - nasiliły obawy, że w sytuacji, kiedy gospodarka wcale nie jest słaba, to inflacja może nazbyt wolno (zdaniem FED) opadać w stronę celu i tym samym decydenci będą mieć jeszcze więcej argumentów do tego, aby podtrzymać scenariusz 'higher for longer' dla stóp procentowych. A to za chwilę może rodzić spekulacje, czy rzeczywiście jest tak, że tzw. łagodne lądowanie (soft landing) jest scenariuszem bazowym dla globalnej gospodarki w 2025 r. i nie może być inaczej.
SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

SEC zatwierdza ETFy na Ethereum

11:32 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejny ważny kamień milowy dla rynku kryptowalut za nami. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i giełd zatwierdziła możliwość utworzenia takich funduszy, choć do ostatecznego wprowadzenia ich na giełdę mogą minąć tygodnie lub nawet miesiące. Czy czeka nas powtórka z mocnych wzrostów na Bitcoinie? Czy jednak mocny amerykański dolar zaszkodzi kryptowalutom? SEC zatwierdził możliwość utworzenia 8 funduszy typu ETF na spot Ethereum w Stanach Zjednoczonych. To kolejne ważne przełomowe wydarzenie na rynku kryptowalut, choć oczywiście do ostatecznej oceny tej sytuacji będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać.
Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

2024-05-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

2024-05-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).