Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Tydzień zmienności i niepewności
2016-01-15 Komentarz giełdowy DM BOŚPo trudnym, pierwszym tygodniu roku, w którym indeks WIG20 stracił 7,2 procent, zakończony tydzień był próbą odreagowania wcześniejszej słabości. Mocna zwyżka na sesji wtorkowej i otwarcie luką w górę na sesji środowej spowodowały, iż słaba sesja piątkowa nie odebrała rynkowi wcześniejszego zysku, ale też nie pozostawiła wątpliwości, co do elementów, które kształtują dziś nastroje i wyceny w Warszawie.
Tydzień na głównej parze – kontynuacja konsolidacji
2016-01-15 Raport tygodniowy FMCMPółtora miesiąca: Jak dobrze pamiętamy, 3 grudnia eurodolar – za sprawą słów Mario Draghiego – wywindował się w szybkim tempie z okolic 1,06 do poziomów wyższych niż 1,08. W zasadzie od tego czasu wykres porusza się w pasie 1,08 – 1,10, jakkolwiek jeśli chcielibyśmy być precyzyjni, to w grudniu momentami notowania sięgały 1,1060, zaś u progu tego roku spadały do 1,0715.
Rynki na rozdrożu
2016-01-15 Komentarz giełdowyPatrząc na dzisiejsze notowania indeksów giełdowych na całym świecie widać, że pesymizm na dobre zagościł wśród inwestorów. Na minusie zamknęły się azjatyckie parkiety. Również nic dobrego nie można powiedzieć o notowaniach akcji na rynkach w Europie, a po rozczarowujących danych z amerykańskiej gospodarki, Wall Street otworzyło się z ponad 2-procentową stratą.
Kolejna przecena na giełdach
2016-01-15 Rynki po południuEuropejskie parkiety spadają do najniższych poziomów od ponad roku. Przecena jest m.in. powodowana przez wzrost obaw o światowy wzrost gospodarczy, które to zostały podsycone przez dzisiejsze rozczarowujące dane ze Stanów Zjednoczonych.
Amerykański koniec tygodnia
2016-01-15 Komentarz ekonomiczny Saxo BankKoniec tygodnia należy do USA. Dziś pojawi się pokaźny pakiet danych, m.in. o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Amerykański blok zamknie indeks Uniwersytetu Michigan. Wszystkie wskaźniki z USA zostaną opublikowane w czasie, gdy Europa jeszcze pracuje, więc giełdy będą mogły na nie zareagować.
Zniesienie sankcji wobec Iranu: gdzie te baryłki?
2016-01-15 Komentarz surowcowy Saxo BankCeny ropy stabilizują się; obecnie największe starcie pomiędzy niedźwiedziami i bykami ma miejsce w okolicach 30 USD. Teoretycznie niedźwiedzie powinny mieć przewagę, biorąc pod uwagę doniesienia, że w najbliższych dniach mogą zostać zniesione sankcje wobec Iranu. Jednak w miarę upływu dni rynek coraz częściej zadaje sobie pytanie, czy Iran jest w stanie zapewnić dostawy.
Waluty surowcowe w defensywie
2016-01-15 Komentarz walutowy XTBWczorajsze dobre nastroje w Stanach Zjednoczonych (S&P500 wzrósł o 1.67%) nie udzieliły się inwestorom ze wschodu, gdzie giełdy po raz kolejny spadały. Chińczycy zmagają się z olbrzymim odpływem kapitału, który powoduje dalszą presję na spadek wartości juana.
Rocznica pamiętnych wydarzeń na franku
2016-01-15 Rynki o poranku15 styczeń – dokładnie rok temu Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na uwolnienie kursu franka wobec euro, tym samym doprowadzając do ogromnego zamieszania na rynkach finansowych, gdyż decyzja była całkowicie niespodziewana przez inwestorów.
Wciąż bez przekonania, że to już koniec
2016-01-15 Komentarz poranny TMS BrokersCzwartkowe odbicie na Wall Street nie wystarczyło, by wesprzeć sentyment w Azji, gdyż indeks giełdy w Szanghaju dołuje ponad 3 proc. Wtóruje mu ropa naftowa, która traci 1 USD i wraca na 12-letnie dołki. Na FX USD ponownie cofa się względem JPY i EUR, ale dominuje nad walutami surowcowymi. Złoty pozostaje pod presją z EUR/PLN ponad 4,39.
Pierwszy transport amerykańskiej ropy naftowej do Chin
2016-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Trwający przez cztery dekady zakaz eksportu ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych zakończył się w grudniu minionego roku. Nie wywołał on rewolucji na rynku tego surowca, ponieważ konkurencja na globalnym rynku ropy naftowej jest zacięta i amerykańska ropa walczy z surowcem m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Krajowe ryzyka ciążą złotemu
2016-01-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kwotowań PLN po wczorajszych dynamicznych spadkach. Polska waluta jest wyceniana następująco: 4,0138 PLN za franka szwajcarskiego, 4,3877 PLN w relacji do euro, 4,0319 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 5,8088 PLN względem funta szterlinga.
Złoty coraz słabszy, huśtawka nastrojów na giełdach
2016-01-14 Rynki po południuDramatycznie słaby początek roku na giełdach trwa. W nocy polskiego czasu parkiet w Szanghaju odrobił chociaż małą część z wcześniejszych strat, a początek sesji nie zapowiadał większej wyprzedaży w Europie, ale wraz z otwarciem sesji na Wall Street nastroje ponownie się pogorszyły.
Afera Renault trzęsie rynkiem
2016-01-14 Popołudniowy komentarz giełdowyCzwartkowa sesja na rynku giełdowym nie przyniosła oczekiwanego odbicia, a chwilowe uspokojenie na giełdzie w Chinach pozostało praktycznie niezauważone. Takie zachowanie światowych parkietów jest jednak niezwykle istotne, gdyż pokazuje, że to nie Chiny mogą być jedyną przyczyną ostatniej wyprzedaży.
Dzień pod znakiem dużej zmienności
2016-01-14 Komentarz walutowy XTBRynek po raz kolejny potwierdził swoją nieprzewidywalną naturę. Podczas gdy wszyscy z niepokojem wypatrywali kolejnych wieści z Chin, słabe otwarcie na Wall Street w połączeniu z kolejnym spadkiem cen ropy w reakcji na dane o zapasach, spowodował kolejną dużą przecenę. Indeks S&P500 zakończył dzień 2.5% na minusie.
Wielkie cięcie inwestycji przez firmy naftowe
2016-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia pozostają pesymistyczne. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się na wieloletnich minimach, tuż powyżej poziomu 30 USD za baryłkę, stanowiącego najbliższą techniczną i psychologiczną barierę dla cen amerykańskiego surowca.
Obawy o niską inflację
2016-01-14 Rynki o porankuPo ostatnich pięciu spadkowych sesjach z rzędu indeks Shanghai Composite dziś wychodzi na plus, zyskując +1,97%. Niemniej jednak strata tego indeksu od początku roku wynosi -14,96% i dzisiejsza zwyżka nieznacznie tę skalę przeceny koryguje.
Dolar może zacząć słabnąć
2016-01-14 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Beżowa Księga FED wskazuje, że sytuacja w gospodarce jest niejednoznaczna – rosną wydatki konsumentów (w tempie „nieznacznym do umiarkowanego”), poprawia się sytuacja na rynku pracy, ale obciążeniem jest tania ropa (to ciążyło okręgom z dużym obciążeniem wpływu tego sektora), a także mocny dolar (zdaniem kilku okręgów ogranicza on popyt).
Polska na afiszach, słabość złotego dobiega końca
2016-01-14 Poranny Szkic walutowy AFSPomimo silnych spadków cen akcji na giełdach w USA i Azji złoty zachowuje się stabilnie. Czyżby wyprzedaż dobiegała końca? Sugerować, kontrariańsko, może to także postawienie Polski w negatywnym świetle na arenie międzynarodowej w związku z decyzjami podjętymi przez Komisję Europejską. Konieczna poprawa nastrojów wokół Chin.
PLN mocniejszy wobec CHF
2016-01-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszej próbie umocnienia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3544 PLN za euro, 4,007 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9723 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,7662 PLN względem funta szterlinga.
Wzrosty na giełdach na pół gwizdka
2016-01-13 Komentarz giełdowy XTBPoczątek dnia wskazywał na spokojną sesję w Chinach, zachowując oczywiścię skalę w porównaniu do zamieszania z początku roku. Dobre dane zostały opublikowane w odniesieniu do chińskiego bilansu zagranicznego, ...