Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Trzęsienie ziemi na parkietach giełdowych
2016-01-04 Komentarz giełdowyPoczątek 2016 roku przyniósł zdecydowane ochłodzenie i spadki temperatur w Europie nawet poniżej -10 stopniu Celsjusza. Ujemna temperatura panuje dzisiaj również na giełdach na całym świecie. Pierwsza sesja giełdowa w tym roku nie nastraja pozytywnie inwestorów, którzy powrócili na rynek po przedłużonym weekendzie.
Emocje już na samym początku roku
2016-01-04 Rynki po południuNowy rok nie rozpoczął się dobrze dla inwestorów giełdowych na całym świecie, którzy liczą, że powiedzenie „jaki pierwszy dzień taki cały rok” tym razem się nie sprawdzi. Solidna przecena dotknęła parkiety giełdowe w każdej części finansowego świata, a wszystko rozpoczęło się, tradycyjnie już, od Chin.
Od czego zależeć może siła dolara
2016-01-04 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutO godz. 16:00 opublikowane zostały długo wyczekiwane dane z USA. Tak jak się obawialiśmy wskazując na słabość indeksów regionalnych (m.in. gorszy odczyt Chicago PMI sprzed kilku dni) dane nt. ISM dla przemysłu były słabsze od oczekiwań na poziomie 49 pkt.
Chiński początek, światowe wstrząsy
2016-01-04 Raport popołudniowy FMCMDuże wahania: Trzeba przyznać, że eurodolar na samym początku nowego roku (w każdym razie jeśli mowa o dniach roboczych) przeżył niemałe wstrząsy. Były one wywołane w dużej mierze panicznym spadkiem na chińskiej giełdzie, około siedmioprocentowym, którego finałem było zresztą zatrzymanie handlu.
Nerwowy początek roku
2016-01-04 Komentarz walutowy XTBPo spokojnej końcówce roku, pierwszy dzień handlu w 2016 przyniósł dużą przecenę na rynkach finansowych, spowodowaną przede wszystkim słabymi danymi z Chin. Odczyt indeksu PMI za grudzień na poziomie 48,2 pkt. (prognoza 49 pkt.) przyczynił się m.in. do blisko 7% spadku indeksu Shanghai Composite.
EURUSD: Niższa inflacja vs spadki na giełdach i dane z USA
2016-01-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutEurostrefa: Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w grudniu do 53,2 pkt. wobec 53,1 pkt. szacowanych w pierwszym odczycie (lepsze odczyty nadeszły z Niemiec). Naszym zdaniem: Ostateczne odczyty PMI niewiele różnią się od wstępnych szacunków i w obecnym kontekście rynkowym nie mają większego znaczenia.
Będzie trudniej o kredyt hipoteczny
2016-01-04 Komentarz Lions BankW grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
Fatalny początek roku
2016-01-04 Rynki o poranku2016 rok nie mógł rozpocząć się gorzej dla posiadaczy akcji. Kolejna panika rynkowa w Chinach doprowadziła do wstrzymania sesji na parkiecie w Szanghaju, co wymiernie przekłada się na nastroje w Azji i Europie. Zapowiada się gorący początek roku.
Nerwowy start roku
2016-01-04 Komentarz poranny TMS BrokersDobrze, że obchody Nowego Roku w Chinach nie wypadają na początek stycznia, gdyż chińskim inwestorom trudno by było się radować, kiedy rodzime indeksy giełdowe pikują o 7 proc. Mamy nerwowy start tygodnia przy jeszcze niepełnej płynności. Słabe dane z Chin i wzrost napięć geopolitycznych wspiera JPY oraz ropę naftową. Złoty jest słabszy.
PLN nieco słabszy na początku 2016r., CPI i PMI w kalendarzu
2016-01-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego roku na rynku walutowym przynosi lokalne próby osłabienia złotego przy niskiej aktywności inwestorów. Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2835 PLN za euro, 3,9348 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9489 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7925 PLN w relacji do funta szterlinga.
Nowe spojrzenie na sytuację
2016-01-04 Raport poranny FMCMSiła dolara – a jednak? Niemal cały końcowy okres minionego (już) roku 2015 upływał spokojnie na trzech omawianych przez nas parach walutowych – ale jednak ostatni dzień, czy nawet ostatnie godziny, okazały się czasem większych ruchów.
Karuzela rozkręca się na nowo
2015-12-31 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu wychodzimy z okołoświątecznego marazmu, a kalendarz publikacji makro spowoduje, że emocje i zmienność będą nam towarzyszyć od samego początku. Wskaźniki aktywności biznesowej mogą łatwo ustawić nastroje do poszukiwania tanich okazji na rynku akcji, za czym powinny podążyć surowce i waluty.
Chiny i USA: oni zaczną Nowy Rok
2015-12-31 Komentarz ekonomiczny Saxo BankDziś dzieje się oczywiście niewiele, bo rynki albo nie pracują w ogóle, albo działają krótko. Wydarzeniami wartymi uwagi są dwie popołudniowe publikacje z USA: jedna to wnioski o zasiłki dla bezrobotnych, a druga - indeks Chicago PMI. Gdyby mocno odbiegały od konsensusu, mogłyby pogorszyć nastroje na rynkach.
Ostatnia sesja w tym roku
2015-12-31 Rynki o porankuWielkimi krokami zbliżamy się do końca roku, który przyniósł wiele ciekawych wydarzeń poruszających rynkami przez ostanie dwanaście miesięcy. Zaczęliśmy od uwolnienia kursu franka szwajcarskiego w styczniu, następnie w okresie wakacyjnym w centrum uwagi znajdowała się Grecja balansująca na granicy wypłacalności oraz Chiny, ...
Rok pełen wrażeń
2015-12-31 Poranny komentarz walutowy XTBMijający rok był bardzo ciekawy z punktu widzenia rynku walutowego. Po raz pierwszy od prawie dekady amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się podnieść stopy procentowe, co z połączeniu z ekspansywną polityką pieniężną pozostałych banków centralnych na świece zaowocowało aprecjacją dolara.
Słaba końcówka roku na GPW i złotym
2015-12-31 Poranny Szkic walutowy AFSKońcówka roku na warszawskiej giełdzie wyglądała tak, jak jego większa część. Podobnie na złotym. Sprzedający mocniej zaakcentowali swoją obecność. Korekty mogą się przedłużyć na początek nowego otwarcia, jednak w perspektywie całego stycznia zakładamy wzrosty podstawowych indeksów i umocnienie złotego.
2015 trudnym rokiem dla PLN, 2016 pod znakiem wyzwań
2015-12-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego który, po wczorajszej zniżce, stabilizuje się wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2533 PLN za euro, 3,8933 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9310 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,7686 PLN w relacji do funta szterlinga.
Ostatni dzień
2015-12-31 Raport poranny FMCMNa wykresie głównej pary: Rozpoczyna się, licząc według naszego czasu, ostatni dzień roku 2015 – roku, w którym Rezerwa Federalna zdecydowała się w końcu podwyższyć stopy procentowe, zaś EBC dla odmiany wszczął operację QE, dokonując tym samym poważnego luzowania.
Koniec roku z czerwienią w tle
2015-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj na wielu europejskich parkietach mamy do czynienia z ostatnią w tym roku sesją giełdową - w przypadku tych, które będą funkcjonować jutro handel na giełdzie zostanie zakończony wcześniej niż normalnie. Jednak końcówka roku nie wygląda tak obiecująco jak mogliby mieć na to nadzieję uczestnicy rynku.
Ropa naftowa ciąży nad notowaniami indeksów giełdowych
2015-12-30 Rynki po południuDzisiejsza sesja to kolejny etap przeceny ropy naftowej na rynku, a jej cena spada już o ponad 1%. Do kolejnej wyprzedaży przyczynił się wczorajszy raport agencji API, który dostarcza aktualne informacje na temat poziomu zapasów amerykańskiej ropy naftowej, benzyny oraz destylatów, tym samym przedstawiając rozkład sił popytu i podaży na tym rynku w Stanach Zjednoczonych.