Mocny ruch na USD/JPY

Mocny ruch na USD/JPY
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2016-04-07 (12:18)

Chiny: Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs USD/CNY na poziomie 6,4707 wobec 6,4754 wczoraj. Opublikowane zostały dane nt. stanu rezerw walutowych w marcu, które wyniosły 3,21 bln CNY wobec 3,20 bln CNY w lutym.

Japonia: Dane na temat rezerw walutowych w marcu pokazały ich wzrost do 1,26 bln JPY z 1,25 bln JPY. Szef gabinetu premiera Abe (Suga) stwierdził, że rynek jena stał się „jednokierunkowy” i powtórzył, że władze uważnie przyglądają się sytuacji i mogą być gotowe do działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Były przedstawiciel resortu finansów Shinohara stwierdził, że Japonia nie będzie w stanie interweniować na rynku jena, gdyż działanie w pojedynkę nie będzie efektywne. Władzom trudno będzie też znaleźć mocne argumenty do takiego działania, aby nie zostać później „skarconym” podczas majowego szczytu G-7. Agencje poinformowały też dzisiaj o spotkaniu szefa BOJ, który jednak nie odniósł się do kursu JPY skupiając się jedynie na tym, że bank centralny będzie gotowy do dalszego luzowania, jeżeli będzie to konieczne dla realizacji celu inflacyjnego.

USA: Opublikowane wczoraj wieczorem zapiski z marcowego posiedzenia FED pokazały, że dyskutowano nt. możliwości podwyższenia stóp w kwietniu, ale ostatecznie zgodzono się co do tego, że ryzyka zewnętrzne uzasadniają ostrożność przy kolejnych ruchach - o tym wspominało wielu członków FED. Kilku z nich zwróciło wręcz uwagę, że kwietniowy ruch świadczyłby „o pośpiechu, który nie wydaje im się właściwy”. Było jednak kilka głosów wskazujących, że taki ruch w kwietniu byłby uzasadniony, a nawet opowiadali się oni za podwyżką stóp w marcu. Odnosząc się do stanu gospodarki członkowie FED raczej zgadzali się z tym, że ożywienie jest zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami i to niezależnie od zawirowań na świecie. Później agencje zacytowały też wypowiedzi kilku członków FED. Robert Kaplan z Dallas zwrócił uwagę, że wprawdzie widać pewne postępy w inflacji, ale FED powinien pozostać na stopniowej i ostrożnej ścieżce podwyżek stóp. Z kolei James Bullard z St.Louis (z prawem głosu w FOMC w tym roku) przyznał, że marcowe dane makro były dwuznaczne i nie uzasadniałyby kwietniowego ruchu na stopach. Pojawiła się też opinia Loretty Mester z Cleveland, która podobnie jak Bullard głosuje w tym roku w FOMC. Zwróciła ona uwagę, że sceptyczne podejście rynków finansowych do kwestii podwyżek stóp w tym roku nie będzie ograniczać możliwych, rzeczywistych działań FED, chociaż dodała, że „nie chcemy zaskakiwać rynku i zwykle tego nie robimy”.

Eurostrefa: Dzisiaj rano głos zabrali dwaj członkowie ECB. Peter Praet i Vitor Constancio byli zgodni, co do tego, że tzw. scenariusz „helicopter money”, czyli rozdawnictwa pieniędzy przez bank centralny bezpośrednio obywatelom w ramach nowej formy QE nie jest rozpatrywany. Zdaniem Praeta, który pełni rolę głównego ekonomisty ECB utrzymywanie się ujemnych stóp procentowych przez 2-3 lata może być szkodliwe dla modelu biznesowego sektora bankowego. Z kolei Constancio, który przemawiał dzisiaj w Parlamencie Europejskim zwrócił uwagę, że ECB pozostaje gotowy do dalszych działań, ale wiele zależy teraz od działań poszczególnych rządów, które powinny działać dla wsparcia wzrostu gospodarczego. Dzisiaj opublikowany został też roczny raport ECB, w którym jego prezes, Mario Draghi zwraca uwagę, że perspektywy dla globalnej gospodarki pozostają niepewne, choć jak dodaje ECB zakłada, że gospodarka obszaru walutowego będzie rozwijać się w średnim tempie 1,5 proc. w latach 2015-18.


Naszym zdaniem: Od dwóch dni piszemy, że japońskie władze nie będą skłonne do przeprowadzenia rzeczywistej interwencji na rynku jena, co widać, że jest dość cynicznie wykorzystywane przez rynki finansowe. Te zdają się mówić „sprawdzam!” testując cierpliwość decydentów. Ci zdają się być „zblokowani” zbliżającym się szczytem G-7 na którym chcieliby zainteresować innych szerszą współpracą nt. ożywienia globalnego wzrostu gospodarczego, dlatego teraz nie mogą zbytnio działać solo (interwencją mogłyby być też ostre słowa szefa BOJ nt. możliwych cięć stóp – tylko, że i ku temu brakuje mocnych argumentów, bo rząd premiera Abe też zdaje się przygotowuje własny pakiet fiskalny wart w tym roku około 10 bln JPY).

Efekty widać jak na dłoni. Notowania USD/JPY po złamaniu bariery 110,00 przypominają teraz „wodospad”. Minimum wypadło przy 108,34 i wygląda na to, że na tym się nie skończy. Przytaczany przez nas wczoraj wykres miesięczny tej pary wskazuje na zasięg z RGR na 106,80, a przy 106,50 dodaje 38,2 proc. zniesienia Fibo dla wzrostów z lat 2011-15.

Co ciekawe aprecjacji jena w zestawieniach z innymi walutami nie ograniczyły opublikowane wczoraj zapiski z posiedzenia FED, których „gołębia” wymowa powinna wspierać rynki akcji (podobnie jak odbijająca po spadkach cena ropy naftowej). Tymczasem zmienność rośnie, a inwestorzy zdaja się już wychodzić bardziej w przyszłość – jednym z coraz częściej wymienianych zagrożeń jest Brexit, chociaż do terminu referendum (23.VI) zostało jeszcze 10 tygodni.

Zerknijmy na wykres koszyka dolara, czyli BOSSA USD. Tak jak oczekiwaliśmy po teście oporu przy 80,26 pkt. ruszyliśmy w dół wybijając nowe tegoroczne minimum. Pretekstem były wczorajsze zapiski z posiedzenia FED w marcu, które wskazały na utrzymujące się „gołębie” nastawienie, a także to, że opinie kilku „jastrzębi” są tonowane przez większość, która zwyczajnie woli się nie spieszyć z podwyżkami. Dzisiaj ciekawe słowa padły ze strony Jamesa Bullarda, który wcześniej nie wykluczał ruchu na stopach już w kwietniu. Teraz twierdzi, ze marcowe dane były niejednoznaczne. To wszystko sprawia, że rynek wciąż wycenia zaledwie jeden ruch na stopach w tym roku i to w grudniu (model CME Fed Watch przypisuje temu prawdopodobieństwo zaledwie 57 proc.) i choć jak próbowała dać do zrozumienia dzisiaj Loretta Mester, może być nieco w błędzie, to nic sobie z tego nie robi. I wydaje się, że słusznie. Wydaje się, że do poważnej dyskusji będzie można powrócić wtedy, kiedy będziemy już po wynikach brytyjskiego referendum 23 czerwca, a także będziemy więcej wiedzieć na temat głównych kandydatów w wyborach prezydenckich w USA (to czynnik, który może być brany pod uwagę na jesieni, jeżeli nominację uzyskałby Donald Trump, albo wystartował jako kandydat niezależny).

Analiza techniczna BOSSA USD sugeruje, że trend spadkowy powinien być kontynuowany. Ważne wsparcia to rejon 79 pkt. (dołek z czerwca ub.r.) i kluczowe 78,29 pkt. jakim są minima z maja tego samego roku.

Ciekawa sytuacja ma miejsce przy EUR/USD, gdzie dzisiaj byliśmy świadkami mocnego cofnięcia w dół po tym, jak ustanowiliśmy nowy szczyt w tym roku przy 1,1453. Zwróćmy uwagę, że wypadł on w środku przedziału 1,1435-1,1466. Nie jest to jeszcze sygnał możliwej zmiany trendu, ale raczej „ostrzeżenie” o możliwym wzroście zmienności w kolejnych dniach. Może to też sugerować, że potencjalne naruszenie 1,1466 może nie być trwałe i inwestorzy powinni poszukać innych walut pod scenariusz dalszego osłabiania się dolara. Powód? Skoro rynek zaczyna coraz bardziej bać się możliwego Brexitu, to trudno zakładać, aby ten fakt był pozytywny dla euro. W dłuższym terminie to euro na tym bardziej straci niż funt, chociaż w pierwszych tygodniach reakcja na negatywny wynik referendum będzie najbardziej widoczna właśnie na brytyjskiej walucie.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

09:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

09:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).