Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Sytuacja po informacjach z OPEC
2017-05-25 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutUstalenia po dzisiejszym szczycie OPEC są zgodne z tym, o czym mówiono wcześniej – zgodzono się na przedłużenie ograniczeń w wydobyciu surowca o 9 miesięcy. To może prowokować do realizacji zysków, chociaż w ostatnim czasie pojawiały się też obawy, że konsensus będzie jedynie na 6-miesięcy.
FOMC nie spełnił oczekiwań, teraz kolej na OPEC
2017-05-25 Komentarz poranny TMS BrokersDolar nie znalazł wsparcia w protokole FOMC i jego atrakcyjność dla inwestorów pozostaje niska. Dziś w centrum uwagi jest decyzja OPEC o wydłużeniu cięcia wydobycia, wokół której rynek zbudował wysokie oczekiwania. Złoty pozostaje silny, choć przychodzi to z trudem i przy niskiej aktywności uczestników rynku.
Gospodarka w rozkwicie, złoty na fali
2017-05-25 Poranny Szkic walutowy AFSPozytywny sentyment globalny, wzmocniona gospodarka i świetna kondycja finansowa państwa to czynniki wspierające złotego, który pozostaje najmocniejszą walutą świata w 2017 r. Nie ma sygnałów wskazujących na zmianę nastawienia. Coraz więcej wskazuje na możliwość wejścia w trwały, długoterminowy trend aprecjacji.
Co dziś w programie?
2017-05-25 Raport poranny FMCMEurodolar – w gruncie rzeczy zgodnie z naszymi ogólnymi przewidywaniami – wrócił na północ, już nie jest przy 1,1180, ale raczej przy 1,1240. Rynek zapewne odebrał zapiski z posiedzenia FOMC jako relatywnie gołębie. To znaczy: jako przemawiające co do zasady za czerwcową podwyżką stóp, ale bez pewności w temacie tego, co będzie dalej.
Silny popyt na rynku ropy naftowej przed spotkaniem OPEC
2017-05-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej pozostają pod wyraźną presją kupujących. Cena amerykańskiego surowca gatunku WTI dotarły wczoraj zanotowała delikatną zniżkę, ale już dzisiaj rano powraca do wzrostów i oscyluje w okolicach 51,70 USD za baryłkę.
W zawieszeniu
2017-05-24 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zaczęły się od kolejnego spotkania WIG20 z rejonem 2300 pkt. Próba zepchnięcia indeksu pod poziom, który wcześniej łamał apetytu podaży zmusiła rynek do policzenia sił.
Schaeuble chce, Draghi nie
2017-05-24 Raport wieczorny FMCMRzut oka na główną parę: Wolfgang Schaeuble, minister finansów Niemiec, stwierdził wczoraj, że zbyt niska stopa procentowa EBC jest problemem dla Niemiec. Angela Merkel wprost ogłosiła, że euro jest zbyt słabe – i zaraz po tym się umocniło, dzięki czemu wykres wczoraj i przedwczoraj przebijał 1,1260.
Oficjele ECB nadal konserwatywni
2017-05-24 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutMimo obserwowanego ożywienia w strefie euro, wzrost inflacji pozostaje jednak ograniczony, stąd też ECB zanim wycofa swoje wsparcie, to będzie chciał mieć mocne dowody na jej wyraźniejsze odbicie – taki przekaz popłynął dzisiaj ze strony wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego Vitora Constancio, a także głównego ekonomisty Petera Praeta.
Rynek pewny podwyżki, a gospodarka słabnie
2017-05-24 Poranny Szkic walutowy AFSDolar zahamował spadki notując we wtorek najlepszą sesję od 2 tygodni. Walucie USA nie zaszkodziła kolejna seria słabszych odczytów z gospodarki, zaś euro nie wsparły pozytywne odczyty ze Starego Kontynentu. Na rynkach wciąż stabilizacja. W centrum uwagi dziś wystąpienie M. Draghiego oraz publikacja minutes Fed.
PLN bez większych zmian, rynek czeka na M. Draghiego oraz FED
2017-05-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie słabszego PLN na bazie podbicia wyceny dolara amerykańskiego oraz spadków na chińskim juanie. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2036 PLN za euro, 3,7593 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8521 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8781 PLN w relacji do funta szterlinga.
W programie protokół FOMC
2017-05-24 Raport poranny FMCMO 20:00 naszego czasu poznamy protokół z posiedzenia FOMC – Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, tj. instytucji, która odpowiada za politykę monetarną Rezerwy Federalnej. Miejmy nadzieję, że pozwoli nam to przekonać się, w którą stronę zmierzają obecnie działania Fed.
Słabość Warszawy
2017-05-23 Komentarz giełdowy DM BOŚWczorajsze sesje za oceanem przyniosły spokojny wzrost o ok. 0,5 proc. ale te dobre nastroje nie przełożyły się na początek dzisiejszej sesji. W Azji doszło do spadków, szczególnie na giełdzie w Szanghaju (-1,8 proc.), która po złamaniu niedawnych dołków ustanowiła nowe kilkuletnie minimum.
Proponowana wyprzedaż części rezerw ropy naftowej w USA
2017-05-23 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia strona popytowa pozostawała silna na rynku ropy naftowej. Wczoraj cena amerykańskiej ropy WTI rozpoczęła dzień luką wzrostową i poruszała się w okolicach 51 USD za baryłkę. Niemniej, dzisiaj rano notowania ropy w USA zniżkują, a cały tydzień może cechować się dużą zmiennością.
Tak mało potrzeba do wzrostów EUR/USD
2017-05-23 Komentarz poranny TMS BrokersAtak terrorystyczny w Manchesterze odciska piętno na sentymencie, choć historia ostatnich miesięcy uczy, że wpływ takich wydarzeń na rynki pozostaje umiarkowany. USD musi zmierzyć się z kolejnymi rewelacji dotyczącymi skandalu w Waszyngtonie. EUR/USD pozostaje wysoko po ostatnich komentarzach Merkel.
PLN bez zmian, inwestorzy czekają na FED i OPEC
2017-05-23 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest na rynku następująco: 4,1991 PLN za euro, 3,7321 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8386 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8492 PLN w relacji do funta szterlinga.
Indeksy PMI, a w tle kolejny zamach
2017-05-23 Raport poranny FMCMZaczynamy dzień... W nocy świat obiegły informacje o zamachu bombowym na koncercie w Manchesterze. Policja nie wyklucza przyczyn czy też motywacji terrorystycznych – ale to truizm, niepodobna wszak sądzić, by mogło chodzić o coś innego. Wspomina się o ok. 20 ofiarach śmiertelnych i licznych rannych.
Merkel poprawiła kurs euro
2017-05-22 Raport wieczorny FMCMKolejne szczeble: Wykres głównej pary walutowej, czyli tej, która łączy euro z dolarem, nie ustaje w zakreślaniu kolejnych poziomów. Dziś w szczycie notowano 1,1265. To pozwala podejrzewać, że osiągnięcie wartości rzędu 1,15 – 1,16 (a więc przetestowanie górnego ograniczenia konsolidacji rozpoczętej 2,5 roku temu) – nie jest rzeczą nieprawdopodobną.
Szkodliwa korelacja
2017-05-22 Komentarz giełdowy DM BOŚPoniedziałkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbywały się po dobrej końcówce sesji piątkowej, która wskazywała, iż rynek polski szuka swojej szansy w zerwaniu korelacji z rynkami bazowymi.
PLN bez większych zmian na początku tygodnia
2017-05-22 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, gdzie inwestorzy czekają na rozwój sytuacji na notowaniach bazowych. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,1925 PLN za euro, 3,7481 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8419 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8721 PLN w relacji do funta szterlinga.
Eurodolar – na co czekamy?
2017-05-22 Raport poranny FMCMW tym tygodniu: Eurodolar naruszał już poziom 1,12 – a teraz jest tylko nieznacznie niżej, w rejonie 1,1185-90. Teoretycznie, jeśli odnosić sytuację do ogólnej konsolidacji trwającej 2,5 roku, euro ma jeszcze spore pole do popisu, tzn. można myśleć o rejonie 1,15 – 1,17. Ostatni raz tak wysoko byliśmy w maju 2016.