Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Początek kłopotów walut EM
2017-06-21 Komentarz poranny TMS BrokersW czerwcu z kilkunastu głównych towarów podrożała tylko pszenica, soja i pallad, czyli surowce o neutralnym wpływie na waluty gospodarek wschodzących. Jakby tego było mało z Polski, Rosji i RPA napływają informacje dodatkowo studzące popyt na waluty tych państw.
Odwrót od ryzyka
2017-06-21 Poranny Szkic walutowy AFSIndeksy walut gospodarek wschodzących (EM) spadły do najniższego poziomu od 4 tygodni na bazie słabości rynku ropy naftowej oraz głównie rosyjskiego rubla, kolumbijskiego peso i brazylijskiego reala. Słabną jednak także waluty naszego regionu. Złoty na przestrzeni czerwca jest jedną z najsłabszych walut EM (po 3 wymienionych). To nie koniec wyprzedaży.
PLN najsłabszy od kwietnia
2017-06-21 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podbicie presji podażowej na złotego i spadek wyceny PLN do najniższego poziomu od końca kwietnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2460 PLN za euro, 3,8155 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9105 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8160 PLN w relacji do funta szterlinga.
PLN w stanie osłabienia
2017-06-21 Raport poranny FMCMGłówna para Eurodolar rezyduje dziś rano przy 1,1130-35. A zatem nadal to dolar przeważa i w dodatku ma on jeszcze szansę zyskać. Nie wszystkie komentarze z kręgu decydentów Fed są jastrzębie, ale niektóre – owszem. Charles Evans nie zaskoczył swoją powściągliwością, tak więc to nie powinno zaburzyć kierunku zmian w wycenie dolara.
Na wykresie głównej pary
2017-06-20 Raport wieczorny FMCMByło dziś parę wypowiedzi z kręgu decydentów Rezerwy Federalnej. Rozłożyły się one, jeśli chodzi o ich kierunek (jastrzębi lub gołębi) dość rozmaicie. Wystąpił np. Charles Evans, który przedstawił swe obiekcje pod adresem zaostrzania polityki monetarnej.
Powrót na 2300 pkt.
2017-06-20 Komentarz giełdowy DM BOŚPo wczorajszych historycznych rekordach na Wall Street dziś przyszedł czas na odreagowanie. Indeksy amerykańskie wystrzeliły wczoraj bez wyraźnej przyczyny, już na starcie pękły maksima i do końca sesji utrzymały trend. Jednak dziś na parkietach europejskich, po dobrym początku w związku nastrojami w USA, ceny zaczęły się osuwać i większość parkietów zakończyła handel pod kreską.
Dolar coraz silniejszy
2017-06-20 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutDzisiejsze wystąpienia członków FED wsparły dzisiaj amerykańską walutę – przemawiający rano Stanley Fischer (wiceprezes) wprawdzie nie odniósł się bezpośrednio do bieżącej sytuacji, ale dał do zrozumienia, że utrzymywanie zbyt długo niskich względem możliwości gospodarki stóp procentowych, ...
Słowa na razie wystarczą
2017-06-20 Komentarz poranny TMS BrokersRynkowa wycena przyszłego tempa zacieśniania przez Fed jest cały czas niewystarczająca. pomimo jastrzębiego wydźwięku ostatniego posiedzenia, w perspektywie końca 2018 roku rynek wycenia o dwie podwyżki mniej niż sugerują to decydenci a na 2019 nie dyskontuje w zasadzie nic.
Waluty EM już nie tak atrakcyjne
2017-06-20 Poranny Szkic walutowy AFSPomimo nowych rekordów na amerykańskich giełdach waluty krajów wschodzących nie cieszą się już takim powodzeniem, jak to miało miejsce przez większą część II kw. Geopolityczna zawierucha na Bliskim Wschodzie nie służy utrzymaniu popytu na nie. Złoty także lekko słabszy i taka tendencja utrzyma się co najmniej do końca miesiąca. Dolar pozostanie na ścieżce umocnienia.
Kolejne wystąpienia członków FED mogą wesprzeć dolara
2017-06-20 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: Charles Evans z oddziału FED w Chicago mający opinię „gołębia” przyznał, że jest za stopniowym zacieśnianiem polityki monetarnej, chociaż dodał, że być może warto byłoby zaczekać z kolejną podwyżką stóp do grudnia. Zwrócił uwagę na wpływ kluczowego aspektu płac na inflację.
Dynamika korekty na PLN pozostaje ograniczona
2017-06-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, wtorkowy handel na rynku złotego nie przynosi większych zmian na wycenach, jednak widoczne jest utrzymanie lekkiej presji podażowej. Polska waluta kwotowana jest przez inwestorów następująco: 4,2194 PLN za euro, 3,7829 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8790 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8160 PLN w relacji do funta szterlinga.
Polski przemysł, polska sprzedaż
2017-06-20 Raport poranny FMCMNa świecie: Ostatnio klimat zrobił się prodolarowy i nawet dziś rano mamy ok. 1,1150-55 na wykresie. To – jak na minione dni czy nawet tygodnie – zupełnie niezły kurs, oczywiście z perspektywy tych, których cieszy silny dolar.
W politycznym kotle
2017-06-19 Komentarz poranny TMS BrokersNowy tydzień startuje w relatywnie pogodnych nastrojach przy wzrostach rynku akcji w Azji. Pomaga wynik wyborów parlamentarnych we Francji ze zdecydowanym zwycięstwem partii prezydenta Macrona. Kalendarz w poniedziałek tradycyjnie bez fajerwerków, choć dzisiejsza data przejdzie do historii jako oficjalny start negocjacji Brexitu.
(Na razie) nietrwała reakcja na jastrzębi Fed
2017-06-19 Poranny Szkic walutowy AFSWaluty gospodarek wschodzących (także złoty) odrobiły część strat po ubiegłotygodniowej przecenie wywołanej jastrzębią retoryką Fed, ale naszym zdaniem w najbliższych dniach powrócą do spadków. Dolar będzie mocniejszy, a nastroje ulegną pogorszeniu. W horyzoncie kilku tygodni spodziewamy się odwrócenia dominujących wiosną tendencji.
Impuls korekcyjny na PLN chwilowo zanegowany
2017-06-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. PLN kwotowany jest przez inwestorów następująco: 4,2050 PLN za euro, 3,7576 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8598 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8051 PLN w relacji do funta szterlinga.
Po francuskich wyborach dziś niewiele w kalendarium
2017-06-19 Raport poranny FMCMCo widzimy? Jeśli chodzi o wiadomości spoza ściśle pojętej gospodarki, to media żyją dziś rano informacją o ataku na meczet w Londynie, a w każdym razie – na wiernych wychodzących z modlitwy. Najprawdopodobniej był to rodzaj uderzenia odwetowego o charakterze antyislamskim.
19 czerwca startują oficjalne negocjacje ws. Brexitu
2017-06-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutCzwartkowe posiedzenie Banku Anglii wprowadziło nieco zamieszania – 3 głosy za podwyżką stóp o 25 p.b., oraz większa koncentracja na temacie wzrostu inflacji, sprawiły, że szacunki dotyczące możliwego wzrostu stóp o 25 p.b. w perspektywie do maja 2018 r. wzrosły do 50 proc. z 12 proc. przed spotkaniem.
FED wsparł dolara, ale co dalej?
2017-06-16 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutUSA: W środę wieczorem FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 p.b. do przedziału 1,00-1,25 proc. W komunikacie podkreślono, że wcześniejsze spowolnienie w gospodarce powinno być przejściowe, a aktywność powinna nadal wzrastać w umiarkowanym tempie.
Dolar wstaje z kolan
2017-06-16 Komentarz poranny TMS BrokersWynik posiedzenia Fed, czyli konsekwentne utrzymanie poprzednich prognoz optymalnego poziomu stóp procentowych, przedstawienie szczegółów planowanego rozpoczęcia procesu ograniczania sumy bilansowej oraz bagatelizowanie przez Yellen słabości inflacji podczas konferencji prasowej umocnił dolara.
Dolar po FOMC: tam i z powrotem
2017-06-14 Komentarz wieczorny TMS BrokersAmerykańska waluta w wieczór decyzji FED wchodziła potężnie przeceniona do pozostałych walut G-10 po fatalnych odczytach inflacji i sprzedaży detalicznej. Podwyżka kosztu pieniądza do przedziału 1-1,25 proc. a (przede wszystkim) konsekwentne utrzymanie poprzednich prognoz optymalnego poziomu stóp procentowych i przedstawienie szczegółów planowanego rozpoczęcia procesu ograniczania sumy bilansowej pozwoliły na kompletne odrobienie strat do euro.