Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Spóźniona decyzja
2017-05-15 Komentarz poranny TMS BrokersDecyzja Moody’s w sprawie Polski potwierdza to, co rynek uświadomił sobie dawno temu. Nie jest to silny impuls dla złotego, ale przy pozytywnym klimacie zewnętrznym waluta pozostaje silna. Deklaracje OPEC i Rosji rozbudzają rajd ropy, co dyktuje tryb risk-on dla innych klas aktywów.
Moody’s bez wpływu na złotego
2017-05-15 Poranny Szkic walutowy AFSMoody’s ostrożnie pozytywnie o Polsce. Podwyżka perspektywy ratingu uwzględniona w cenach aktywów i złotym. Dominują czynniki o charakterze globalnym. A tam zaskoczenie w danych o CPI z USA. Hamowanie inflacji redukuje oczekiwania w kwestii tempa podwyżek stóp Fed i osłabia dolara. Naszym zdaniem przejściowo.
Mocniejsze otwarcie tygodnia po Moody’s
2017-05-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nam mocniejszego PLN w reakcji na piątkową decyzję agencji ratingowego Moody’s. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,2128 PLN za euro, 3,8532 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8456 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9613 PLN w relacji do funta szterlinga.
Ruszamy z nowymi zmaganiami
2017-05-15 Raport poranny FMCMCo na rynku? Nad ranem pojawiły się dość ważne dane z Chin. Z trzech kluczowych odczytów dwa wypadły poniżej prognoz, a jeden tylko nieznacznie przebił założenia. Spójrzmy: produkcja przemysłowa wzrosła o 6,5 proc. r/r (prognozowano 7,1 proc.), sprzedaż detaliczna o 10,7 proc. r/r (zakładano 10,6 proc.), inwestycje w aglomeracjach o 8,9 proc. r/r (oczekiwano 9,1 proc).
Rynek flirtuje z korektą
2017-05-12 Komentarz giełdowy DM BOŚPiątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przebiegły w atmosferze uspokojenia po wcześniejszych sesjach tygodnia. Właściwie jedynym elementem, który wzbudzał większe emocje w koszyku spółek o największej kapitalizacji był spadek akcji PGE o przeszło 8 procent.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-05-12 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW tym tygodniu publikacje danych o inflacji z kilku gospodarek mają potencjał do rozbudzenia dyskusji o kolejnych ruchach banków centralnych, podczas gdy raporty z rynku pracy Wielkiej Brytanii i Australii wystawią GBP i AUD na próbę.
To się liczy – Dane z USA oraz wyniki szczytu G-7
2017-05-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Dolar amerykański: Należy unikać protekcjonistycznych praktyk w handlu zagranicznym, gdyż będą one negatywne dla amerykańskiej gospodarki na wielu obszarach: niższa dynamika eksportu, wydajność, oraz płace – przestrzegł przemawiając wczoraj w Indiach, William Dudley z nowojorskiego oddziału FED.
Wzrost zapasów gazu ziemnego w USA mniejszy od oczekiwań
2017-05-12 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku gazu ziemnego upływa pod znakiem przewagi kupujących. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj wzrosła o 2,6%, po dwuprocentowej zwyżce podczas środowej sesji. Tym samym, wczoraj notowania gazu ziemnego przekroczyły poziom oporu w okolicach 3,30 USD za mln BTU i dzisiaj rano poruszają się w rejonie 3,37 USD za mln BTU.
Dane z USA za podwyżkami. Moody’s podniesie perspektywę?
2017-05-12 Poranny Szkic walutowy AFSDoniesienia z amerykańskiej gospodarki wręcz „krzyczą” za podwyżką stóp procentowych. Czerwiec przesądzony. Dziś odczyty CPI i sprzedaży detalicznej. Złoty stabilny. EUR/PLN przyklejony do ceny 4,2350. Wieczorem decyzja Moody’s. Czy podniesie perspektywę ratingu? Są ku temu mocne argumenty.
PLN bez zmian, rynek czeka na decyzję Moody’s
2017-05-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku PLN nie przynosi większych zmian na wycenie wobec większości dewiz. Umocnienie względem CHF zostało wyhamowane. Polska waluta kwotowana jest przez inwestorów następująco: 4,2242 PLN za euro, 3,8870 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8589 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0104 PLN w relacji do funta szterlinga.
Główna para walutowa bez klarownego rozstrzygnięcia
2017-05-12 Raport poranny FMCMWątek globalny: Niewiele można powiedzieć nowego o sytuacji na eurodolarze – w porównaniu np. z dniem wczorajszym czy w ogóle z kilkoma poprzednimi sesjami. Dolar jest umocniony, ale napotkał pewne ograniczenia i para rezyduje teraz przy 1,0870, a wczorajsze zejście w kierunku 1,0840 było raczej efemeryczne, chwilowe.
Czwartek – było kilka tematów
2017-05-11 Raport wieczorny FMCMTrump, Dudley i brytyjski przemysł: Po pierwsze, rozczarowały dziś dane z Wielkiej Brytanii o marcowej produkcji przemysłowej. Oto np. zanotowano -0,5 proc. m/m i +1,4 proc. r/r przy prognozach ustawionych na -0,2 proc. m/m oraz +2,1 proc. r/r. W dodatku obniżono w ramach rewizji wyniki z lutego.
Fed, EBC, eurodolar
2017-05-11 Raport poranny FMCMKwestia głównej pary: Mario Draghi wystąpił wczoraj w holenderskim parlamencie i zaprezentował tam swoje typowe stanowisko. To znaczy: owszem, zapewnił, że sytuacja gospodarcza Eurolandu się poprawia, a także, że polityka EBC była przez całe lata sluszna i pomogła w osiągnięciu owego 'recovery', ale jednocześnie podkreślił, iż za wcześnie na mówienie o sukcesie.
CHF/PLN najniżej od września 2015r.
2017-05-11 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek kursu CHF/PLN do najniższego poziomu od września 2015. Polska waluta kwotowana jest na rynku następująco: 4,2093 PLN za euro, 3,8731 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8384 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0160 PLN w relacji do funta szterlinga.
Draghi w Holandii
2017-05-10 Raport wieczorny FMCMCóż on rzekł? Mario Draghi pojawił się w parlamencie holenderskim, gdzie wygłosił przemowę na temat sytuacji gospodarczej Strefy Euro, ogólnej kondycji UE, polityki monetarnej EBC i pokrewnych spraw. Jak zwykle warstwa zewnętrzna to gruby płaszcz frazeologii typowej dla unijnych oficjeli. A czy był w tym bardziej klarowny przekaz?
Zadyszka w rejonie 2400 pkt.
2017-05-10 Komentarz giełdowy DM BOŚŚrodowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych skończyły się spadkiem WIG20 o blisko 1,4 procent przy niespełna 840 mln złotych obrotu. Słabość największych spółek położyła się cieniem na szerokim rynku, który mierzony kondycją indeksu WIG stracił 0,8 procent przy blisko 960 mln złotych obrotu.
GBPUSD technicznie przed jutrzejszymi informacjami z BoE
2017-05-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutCzwartek może okazać się istotnym dniem dla notowań funta ze względu na ważne informacje, jakie napłyną ze strony Banku Anglii – o godz. 13:00 poznamy Raport nt. inflacji, a także wyniki (w tym zapiski) z zakończonego posiedzenia.
EURUSD czeka na wystąpienie Draghiego
2017-05-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutZdaniem przemawiającej we wtorek wieczorem Esther George z FED w Kansas (bez prawa głosu w FOMC w tym roku) warto rozważyć stopniową redukcję bilansu FED jeszcze w tym roku. W temacie podwyżek stóp procentowych jest za kontynuacją procesu ich stopniowego podnoszenia.
Ograniczony potencjał wzrostowy cen ropy naftowej
2017-05-10 Komentarz surowcowy DM BOŚPo zwyżkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej nie zdołały utrzymać wzrostów, a cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj zanotowała zniżkę, po raz kolejny testując okolice 46 USD za baryłkę jako techniczne wsparcie. Dzisiaj rano notowania tego surowca znajdują się właśnie tuż powyżej tej bariery.
Dolar na znanym szlaku
2017-05-10 Komentarz poranny TMS BrokersMaj historycznie sprzyjał sile dolara. Tak jest i tym razem. Od końca kwietnia rentowność amerykańskich dziesięciolatek podniosła się o 10 pb a na giełdach gospodarek rozwiniętych panowały dobre nastroje: historyczne maksima osiągał najpierw frankfurcki DAX a wczoraj również amerykański S&P500.