Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Trump zawiódł inwestorów, dolar znów traci
2018-01-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / TRUMP: W swoim przemówieniu, jakie miało miejsce w nocy szef Białego Domu wezwał Kongres do rozpoczęcia prac nad ustawami dotyczącymi nowych wydatków infrastrukturalnych na kwotę co najmniej 1,5 biliona dolarów. Nie przedstawił jednak szczegółów dotyczących tego projektu, zwłaszcza sposobu jego sfinansowania z funduszy federalnych.
Środa: FOMC raczej nie zaskoczy
2018-01-31 Raport poranny FMCMEuro kontra dolar: Mamy poranek, środę – i główna para walutowa lokuje się na poziomie 1,2440. Przełomu nie ma, wczoraj wykres chwilami był wyraźnie wyżej, ale i wyraźnie wyżej. Powiedzmy, że krążymy w rejonie 1,24, ujmując rzecz ogólnie i szeroko.
PKB na piątkę. Euro utrzymuje zyski.
2018-01-31 Poranny Szkic walutowy AFSW IV kw. polski PKB rósł w tempie powyżej 5 proc. i miał zdrową strukturę. Umacniający się od roku złoty zdążył wcześniej zdyskontować te dobre informacje. Modele sugerują krótkoterminowe przewartościowanie. Euro podtrzymuje wysoką wartość do dolara pomimo niskiego odczytu inflacji CPI z Niemiec oddalającego perspektywę skrócenia QE i podwyżek stóp. Dziś zmiana na stanowisku szefa FED. Oprocentowania wzrośnie jednak dopiero w marcu.
Trump nie porwał Kongresu
2018-01-31 Komentarz walutowy XTBZa nami polityczne wydarzenie numer jeden w USA – pierwsze roczne przemówienie prezydenta Trumpa. Oczekiwania były duże, ale rzeczywistość ponownie okazała się nieco rozczarowująca. Przed nami z kolei w pewnym sensie historyczne wydarzenie – ostatnie posiedzenie Fed pod wodzą Janet Yellen. Tymczasem w Polsce poznaliśmy bardzo dobre dane o PKB za 2017 rok.
PLN bez większych zmian, pomimo dobrych danych
2018-01-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1550 PLN za euro, 3,3420 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5817 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7403 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,472% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wyższe rentowności nie sprzyjają wzrostom
2018-01-30 Komentarz giełdowy XTBPoczątek tego tygodnia a zarazem ostatnie dni stycznia nie należą do najlepszych na rynkach giełdowych. Na wielu rynkach obserwujemy wyraźne spadki, choć w zasadzie brak jest jakichkolwiek konkretnych powodów takich ruchów. Część inwestorów nazywa to jedynie realizacją zysków, choć z drugiej strony widać pewien niepokojący trend, który może prowadzić do nawet dłuższej korekty.
Dolar złapał zadyszkę
2018-01-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowane w poniedziałek po południu grudniowe odczyty wskaźnika PCE wypadły zgodnie z szacunkami (0,2 proc. m/m i 1,7 proc. r/r), także dla wartości bazowej (0,2 proc. m/m i 1,5 proc. r/r). Nieco lepsze były dane nt. dochodów (0,4 proc. m/m), a wydatki zgodnie z prognozą (0,4 proc.). Stopa oszczędności spadła do 2,4 proc., co jest najniższym poziomem od 2005 r.
Czy przecena obligacji osłabi złotego?
2018-01-30 Poranny komentarz walutowy XTBStyczeń na amerykańskich parkietach przyniósł szaleńcze wzrosty po i tak bardzo mocnym 2017 roku. Wczoraj jednak nastroje nieco się popsuły, a wszystko za sprawą rynku obligacji, gdzie przecena przybiera tempa. Rosną obawy, że coraz wyższy koszt pieniądza zakończy 9 letni okres byka na Wall Street. Czy jest to zarazem zagrożenie dla złotego?
Więcej obaw, mniejszy popyt na ryzyko
2018-01-30 Poranny Szkic walutowy AFSNa rynkach odwrót od ryzyka i dalszy wzrost rynkowych stóp procentowych. Tracą obligacje. Amerykańskie 10-latkie na poziomach obniżających atrakcyjność akcji. W nocy orędzie D. Trumpa. Jutro decyzja FED. W ciągu dnia i do końca tygodnia dużo danych z gospodarek. Tydzień z potencjałem odwrócenia dominujących trendów.
Tydzień amerykański nabiera tempa
2018-01-30 Komentarz poranny TMS BrokersPo ubiegłotygodniowym posiedzeniu ECB rynek powinien z większym zainteresowaniem analizować sygnały ze sfery realnej: dynamikę PKB i dane o inflacji. Jednak przez większą część tygodnia oczy zwrócone będą na drugą stronę Atlantyku. Za nami szalone dni na rynku, lecz tempo wydarzeń wcale nie będzie zwalniać.
Optymizm inwestorów instytucjonalnych na rynku ropy naftowej
2018-01-30 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły obecny tydzień od zniżki. Po śmiałych wzrostach z poprzedniego tygodnia, w poniedziałek cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spadła do okolic 65,50 USD za baryłkę, a dzisiaj rano kontynuuje zniżkę i porusza się już poniżej poziomu 65 USD za baryłkę.
Dziś szacunki polskiego PKB
2018-01-30 Raport poranny FMCMGłówna para – gdzie jest? Eurodolar pozycjonuje się teraz – po siódmej rano 30 stycznia – na poziomie 1,2360. Wczoraj był momentami jeszcze niżej, potem wyżej, teraz znów osuwa się lekko na południe. W długoterminowym ujęciu można mówić o potwierdzaniu linii spadkowej, ciągnącej się od szczytów przy 1,60 – zakreślonych w roku 2008.
Słaby początek decydującego tygodnia
2018-01-29 Komentarz giełdowy XTBTydzień rozpoczyna się od nieco głębszych spadków azjatyckich indeksów, gdzie silniejszą przecenę odnotowały przede wszystkim chińskie akcje. Giełdy w Europie również wyhamowały swoje wzrosty z początku roku wkraczając w okres niepewności.
Dolar czeka na orędzie Trumpa i komunikat FED
2018-01-29 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutUSA / TRUMP/ DAVOS: Prezydent Donald Trump przemawiając w piątek w Davos dał do zrozumienia, że nadal będzie promował program „America First”, ale nie oznacza on „tylko Ameryki”, ponieważ gdy „Ameryka rośnie, rośnie też cały świat”. Dodał, że Waszyngton nie będzie już tolerował nieuczciwych praktyk handlowych.
Prognozy dalszego wzrostu produkcji ropy naftowej w AP
2018-01-29 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej relatywnie mocno zakończyły miniony tydzień i równie mocno rozpoczynają kolejny. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek rano porusza się powyżej poziomu 66 USD za baryłkę, oscylując w okolicach piątkowego zamknięcia.
Nic nie trwa wiecznie
2018-01-29 Komentarz poranny TMS BrokersRynek walutowy porządkuje sprawy na kilka dni przed końcem miesiąca, co przynosi moment odreagowania dla dolara, ale nie zmienia ogólnego obrazu. Konwergencja polityki monetarnej pozostaje motywem przewodnim handlu i w tym kontekście Fed (i dolar) jest wyczerpanym tematem. Nic nie trwa wiecznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by się jednocześnie zastanawiać i dalej sprzedawać USD.
Dolar szuka oparcia
2018-01-29 Poranny komentarz walutowy XTBDolar amerykański nie ma za sobą dobrego okresu. Cały 2017 rok zakończył się bardzo źle. Nie dość, że dolar był najgorszą walutą w G10 to jeszcze był to najsłabszy rok dla tej waluty od wielu lat, pomimo wyraźnego ożywienia gospodarki oraz procesu zacieśniania polityki monetarnej. Czy dolar może gdzieś jeszcze znaleźć oparcie?
Ciekawy tydzień na rynkach
2018-01-29 Poranny Szkic walutowy AFSJakkolwiek dotychczas w styczniu można było mówić o podążaniu rynków siłą inercji z ubiegłego roku, tak po wydarzeniach bieżącego tygodniach będziemy mieć nowe rozdanie. Zmiana sterów w FED, orędzie o stanie państwa D. Trumpa, publikacje wyników najważniejszych spółek i dane o kondycji gospodarki w pierwszym miesiącu 2018 r. Dobra okazja do wzrostu zmienności i zmiany dominujących średnioterminowych tendencji.
Siła złotego utrzymana
2018-01-29 Komentarz do rynku złotego DM BOŚStrona popytowa na rynku polskiego złotego pozostaje silna. Wartość rodzimej waluty utrzymuje się w trendzie wzrostowym już od wielu miesięcy, a w ostatnich dniach zwyżki wręcz przybrały na dynamice. Obrazuje to świetnie wykres indeksu BOSSAPLN, który porusza się już niewiele poniżej poziomu 98 pkt., ostatnio widzianego na tym rynku we wrześniu 2014 roku.
Po PKB czas na payrollsy
2018-01-29 Raport poranny FMCMOd piątku do piątku: Życie rynku forex to zaiste egzemplifikacja archaicznej koncepcji czasu kolistego. Naturalnie, detale się zmieniają, ale generalne wzorce pozostają te same, zaś ich realizacje – podobne. Trendy, formacje, reakcje rynku, acz przede wszystkim chodzi nam o kalendarium makroekonomiczne.