Dolar przed korektą

Dolar przed korektą
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-05-18 (12:03)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane Philly FED wskazały na wzrost wskaźnika w maju do najwyższego poziomu od roku (34,4 pkt. wobec szacowanych 21,0 pkt.). Subwskaźnik nowych zamówień przyspieszył do 40,6 pkt. z 18,4 pkt. Dane nt. cotygodniowego bezrobocia, oraz wskaźników wyprzedzających LEI w kwietniu wypadły zgodnie z oczekiwaniami.

EUROSTREFA / WŁOCHY: Liderzy Ruchu 5 Gwiazd, oraz Ligi Północnej porozumieli się, co do ram programowych nowego rządu – nie znalazły się w nim zapisy dotyczące umorzenia długu przez ECB, czy też opuszczenia strefy euro. Nadal nie jest jednak jasne, kto zostanie premierem. Najbliższy weekend ma upłynąć pod znakiem wewnętrznych referendów wśród członków tych ugrupowań.

USA / CHINY: Chiński wicepremier Liu He po spotkaniu w USA powiedział, że jest optymistą, co do szans na osiągniecie porozumienia ws. umów handlowych, chociaż jak zaznaczył rozmowy będą długie. Spekuluje się, że Chiny zaoferowały pakiet działań mogących ograniczyć deficyt USA o 200 mld USD do 2020 r., co żądali Amerykanie. Z kolei prezydent Trump przyznał, że oba kraje powinny rozwinąć współpracę w obszarze rolnictwa.

USA / NAFTA: Robert Lighthizer z Białego Domu stwierdził, że rozmowy ws. NAFTA będą nadal kontynuowane – deadline wypada 31 maja – chociaż strony nie zbliżyły się do porozumienia i wciąż pozostaje wiele spornych kwestii.

EUROSTREFA: Ewald Nowotny z Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że cześć członków tego gremium jest zgodna, że nie należy nadmiernie czekać z normalizacją polityki pieniężnej.

JAPONIA: Inflacja CPI w kwietniu wypadła na poziomie 0,6 proc. r/r (szacowano 0,7 proc. r/r), a bez żywności wzrost wyniósł 0,7 proc. r/r przy szacunkach 0,8 proc. r/r (najniżej od września ub.r.).

Opinia: Rentowności amerykańskich obligacji nieco odbiły od ustanowionych wczoraj około południa szczytów, a opublikowane wczoraj dane (poza świetnym indeksem Philly FED) były neutralne. Dzisiaj głównymi informacjami są optymistyczne wieści po spotkaniu chińskich i amerykańskich oficjeli – można odnieść wrażenie, że Chiny starają się być elastyczne w negocjacjach, co daje szanse na znalezienie kompromisu, chociaż nie od razu. Tak czy inaczej ryzyko eskalacji wojen handlowych, które jeszcze 2-3 miesiące temu było na „tapecie” rynków finansowych, zdaje się być „zamierzchłą przeszłością”.

Dolar dzisiaj nieco słabnie w głównych układach. Wyjątkiem są CAD (traci przez opóźnienia, co do ratyfikacji nowego traktatu NAFTA), JPY (niska inflacja CPI może opóźnić wyjście BOJ z luźnej polityki, zwłaszcza, że w ostatnich dniach poznaliśmy też słabszy odczyt PKB), oraz GBP (obciążenia spekulacjami dotyczącymi Brexitu). Niemniej są to minimalne ruchy.

Układ techniczny na USD/CAD pokazuje jednak, że tutaj trend wzrostowy USD już jakiś czas temu został zmieniony. Teraz kluczowe będzie to, czy w przyszłym tygodniu dojdzie do złamania obszaru wsparcia przy 1,2730-1,2750. Dzisiaj po południu napłyną ważne dane makro – sprzedaż detaliczna za marzec, oraz inflacja CPI za kwiecień – oba odczyty o godz. 14:30. Będą mieć one wpływ na oczekiwania związane z tym, co może zrobić Bank Kanady podczas posiedzenia zaplanowanego na 30 maja.

Z kolei na USD/JPY naruszyliśmy poziom 111,00. Niemniej, same słabsze dane z Japonii to może być zbyt mało, aby pociągnąć rynek wyżej. Z kolei popyt może stracić wsparcie w postaci rosnących rentowności amerykańskich treasuries. Dodatkowo przy 110,90 można wskazać 61,8 proc. zniesienia Fibo dla spadków od listopada ub.r. do marca b.r. Najbliższe dni pokażą, czy będziemy testować dolne ograniczenie kanału rysowanego od ostatniej dekady marca.

Na koszyku BOSSA USD widać, że naruszenie szczytu z zeszłego tygodnia nie skutkuje przyspieszeniem zwyżek. To zawahanie popytu może stwarzać preteksty do korekty w najbliższych dniach.

W przypadku EUR/USD mamy konsolidację wokół 1,18. Rynek jest obciążony informacjami z Włoch, chociaż nie wiadomo jeszcze do końca, czy nowy rząd M5S i LN powstanie i na ile rzeczywiście zrezygnuje ze skrajnego populizmu (chociaż ostatnie doniesienia pokazują, że najbardziej radykalne pomysły odpadły). Pozytywne są natomiast opinie Ewalda Nowotnego mogące sugerować, że członkowie ECB mogą nie być chętni do przeciągania w czasie terminu podwyżki stóp zaplanowanej na połowę 2019 r. Technicznie uwagę zwraca dywergencja na RSI 9 dla dziennego układu EUR/USD. Jeżeli uda się zamknąć dzienną świecę powyżej 1,1822, to będzie to sygnał do rozwinięcia korekty w stronę 1,20.

Źródło: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Problemy europejskich walut

Problemy europejskich walut

09:06 Poranny komentarz walutowy XTB
Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy. Idealnym streszczeniem obecnej sytuacji fundamentalnej były publikowane w piątek wstępne indeksy PMI za listopad.
Eurodolar na drodze do parytetu?

Eurodolar na drodze do parytetu?

2024-11-19 Komentarz walutowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi kolejne istotne osłabienie eurodolara, a europejska waluta w relacji do amerykańskiej w chwili publikacji traci ponad 0.5%. Rynek buduje scenariusze obserwując komunikaty Donalda Trumpa. Do niedawna inwestorzy mieli nadzieję, że 60% cła na towary z Chin były raczej trudną do wdrożenia, częścią kampanii wyborczej, ale ostatnie komentarze Trumpa sugerują, że bynajmniej nie był to żart, a twarda polityka celna może krępować ręce Rezerwie Federalnej.
W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

W krótkim okresie zdecyduje EURUSD

2024-11-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień polska waluta zaczyna od delikatnego osłabienia - EURPLN podbija do 4,3350, a USDPLN do 4,11. Na rynku globalnym para EURUSD pozostaje wokół 1,0545, co pokazuje, że tutaj inwestorzy pozostają powściągliwi, co do szans na osłabienie dolara. Technicznie rosną szanse na złamanie dołka przy 1,0495 z ubiegłego tygodnia i test kluczowych okolic 1,0450.
Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

Konflikt ukraińsko-rosyjski w cieniu zmiennych cen ropy

2024-11-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Trwający konflikt między Ukrainą, a Rosją nieustannie wpływa na globalną sytuację polityczną i rynki surowcowe - w tym rynek ropy naftowej. Zmieniająca się dynamika w regionie oraz zaangażowanie międzynarodowych graczy kształtują nie tylko przyszłość konfliktu, ale i perspektywy gospodarcze. Konflikt osiągnął kluczowy moment. Presja sojuszników Ukrainy na prezydenta Wołodymyra Zeleńskiego, aby rozważył ustępstwa - rośnie.
Złoty pozostaje stabilny

Złoty pozostaje stabilny

2024-11-18 Poranny komentarz walutowy XTB
W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak. W amerykańskiej polityce dyskurs przesunął się w kierunku kluczowych nominacji Donalda Trumpa. Dość powiedzieć, że budzą one emocje i to po obydwu stronach sceny politycznej w USA.
Dolar dalej w grze

Dolar dalej w grze

2024-11-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chociaż dane o inflacji CPI, jakie zostały opublikowane wczoraj po południu były zgodne z rynkiem (inflacja w październiku odbiła do 2,6 proc. r/r, a bazowa pozostała przy 3,3 proc. r/r), a oczekiwania, co do skali cięć stóp przez FED nieco wzrosły po tym jak ostatnio się kurczyły - obecnie rynek daje 80 proc. szans na cięcie stóp w grudniu o 25 punktów baz., a do końca 2025 r. widzi spadek stóp o 75 punktów baz. (co jednak wciąż oznacza tylko dwie obniżki w przyszłym roku) - to jednak dolar pozostał silny.
Obniżka w grudniu a dalej pauza

Obniżka w grudniu a dalej pauza

2024-11-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja w USA okazała się zgodna z prognozami. Wynik wskazuje, że inflacja maleje bardzo powoli. Rezultat nie przemawia za tym, żeby Rezerwa Federalna wstrzymała się z decyzją obniżki w grudniu. Rentowności 2 letnie Stanów Zjednoczonych spadły, ale 10-latki w szybkim tempie zaczęły odrabiać straty i ostatecznie na koniec dnia okazały się wyższe. Dolar zyskał co sprowadziło kurs głównej pary walutowej do poziomów najniższych od ponad roku. Rynek zmienił lekko swoją wycenę dotyczącą grudniowej decyzji FOMC – zwiększył szanse na redukcję o 25 pb.
Złoty najsłabszy w tym roku

Złoty najsłabszy w tym roku

2024-11-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Szarża amerykańskiego dolara spowodowała, że para USDPLN dotarła dokładnie do szczytu z połowy kwietnia, który był jednocześnie najwyższym poziomem w tym roku. USDPLN nie był wyżej niż okolice poziomu 4,12, ale jednocześnie wydaje się, że nie jest to ostatni punkt na drodze osłabienia złotego. Co dalej motywuje amerykańskiego dolara i czy jest szansa na korektę? Amerykański dolar umacnia się praktycznie na każdej możliwej parze walutowej. Wspomniana para USDPLN sięgnęła maksymalnych poziomów z tego roku.
EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na

EURUSD przy 1,06 ale 1,0450 jest na "wyciągnięcie ręki"

2024-11-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD w szybkim tempie z poziomu bliskiego 1,12 obniżył się do 1,06. Trwało to niespełna półtora miesiąca. Mocny impuls zniżkowy spowodował, że wzrosty trwające od połowy kwietnia do końca września zostały w pełni zredukowane. Można wyróżnić trzy fazy, które odpowiadały za ten ruch. Pierwsza z nich to pierwsze trzy tygodnie października, kiedy dolar dynamicznie zyskiwał względem innych walut G10 na fali spekulacji, że Dolnad Trump może wygrać jesienne wybory.
Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

Czy raport CPI napędzi notowania dolara?

2024-11-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem przewodnim dzisiejszej sesji jest raport CPI z USA za październik. Wobec ogólnej siły dolara, którą obserwujemy od kilku ostatnich sesji, odczyt ten nabiera kluczowego znaczenia i może on zadecydować czy widoczne obecnie ruchy wzrostowe wobec euro oraz polskiego złotego będą przedłużane czy może jednak czeka nas techniczna korekta. Wobec napływających danych cząstkowych przewidujemy, że nowy odczyt (publikacja o 14:30) wskaże wyższą presję cenową w gospodarce.