Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Dzisiaj giełdy, jutro (może) dolar
2018-01-04 Komentarz wieczorny TMS BrokersŚwieżo opublikowany raport ADP w zakresie kondycji amerykańskiego rynku pracy wyraźnie napawa optymizmem przed piątkowymi szacunkami zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za grudzień. Szansę na napływ bardziej satysfakcjonujących danych dodatkowo podbijają silne subkomponenty indeksu ISM dla przemysłu, którym wtórują wykorzystywane prognostycznie wysokie wartości Chicago PMI.
Świetny dzień dla rynków akcji
2018-01-04 Komentarz giełdowy XTBGlobalne rynki akcji mają szansę świetnie rozpocząć nowy rok dodając dzisiaj do wzrostów z początku tygodnia kolejne solidne punkty procentowe. Pozytywnie wyróżniają się europejskie giełdy, którym nie przeszkadza nawet umacniające się dzisiaj euro. Niemniej świetne nastroje panują jednak na wszystkich kontynentach.
Lepszy ADP nie wsparł nadmiernie dolara
2018-01-04 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPublikacja szacunków dotyczących zatrudnienia w sektorze prywatnym w grudniu – wyliczenia niezależnej firmy ADP – jaką poznaliśmy o godz. 14:15 nie ma na razie większego przełożenia na dolara mimo, że odczyt zaskoczył mocno „na plus”.
Dolar nie ma siły na większe odbicie
2018-01-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Opublikowany wczoraj po południu indeks ISM dla przemysłu wypadł w grudniu lepiej od prognozy na poziomie 58,2 pkt. rosnąc do 59,7 pkt. To zasługa wzrostu subindeksu nowych zamówień do 69,4 pkt. z 64,0 pkt., oraz cen płaconych do 69,0 pkt. i 64,5 pkt.
Ceny ropy naftowej na szczytach z 2015 roku
2018-01-04 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej kontynuują rajd w górę. Początek 2018 roku jest pokazem siły strony popytowej na tym rynku – wczoraj cena amerykańskiej ropy naftowej WTI wzrosła o ponad 2%, zbliżając się już do poziomu 62 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania tego surowca poruszają się w okolicach środowego zamknięcia, balansując przy poziomie 62 USD za baryłkę.
Na rozdrożu
2018-01-04 Komentarz poranny TMS BrokersInwestorzy z Japonii powrócili po świątecznej przerwie i widać, że są bardziej skłonni do sprzedaży dolara, tym samym stopując środowe odreagowanie z powodu krótkoterminowej realizacji zysków. To zatrzymało korektę EUR/USD przed 1,20, ale też zbiło USD/JPY spod 112,75 pomimo imponującej sesji na tokijskiej giełdzie (Nikkei 225 +3,3 proc.).
Euforyczny początek roku
2018-01-04 Poranny Szkic walutowy AFSRynki w euforii na początku roku, który na bazie wskaźników o bieżącym i wyprzedzającym w stosunku do koniunktury charakterze sugerują kolejny dobry okres w światowej gospodarce. Oczekujemy dynamicznego wzrostu PKB w Polsce i na świecie. We wczorajszej publikacji Fed podniósł prognozę dla USA do 2,5 proc. spodziewając się pozytywnego wpływu obniżki podatków.
Frank szwajcarski tańszy niż przed czarnym czwartkiem
2018-01-04 Komentarz walutowy XTBDane o grudniowej inflacji w Polsce nie zatrzymały złotego. Nie pomogły też minutes Rezerwy Federalnej, które zatrzymały na razie globalną przecenę dolara. Ale nie wobec złotego, który notuje kilkuletnie maksima wobec najważniejszych walut.
Czwartek – czekamy na raport ADP
2018-01-04 Raport poranny FMCMPozycja eurodolara: Eurodolar jest teraz – po ósmej rano w czwartek – na poziomie 1,2030. Wczoraj wieczorem i w nocy notowano 1,20 – co było rodzajem lekkiej korekty po wcześniejszych maksimach. Z tego powodu pisaliśmy o pewnego rodzaju impasie. Eurodolar przyhamował, ale cofnął się tylko nieznacznie.
Złoty najmocniejszy do franka od grudnia 2014r.
2018-01-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚCzwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocnego PLN na wszystkich zestawieniach. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1470 PLN za euro, 3,4498 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5283 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6656 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,312% w przypadku papierów 10-letnich.
Tak jakby impas
2018-01-03 Raport wieczorny FMCMGraniczna sytuacja? Na razie sprawdza się to, co sugerowaliśmy np. w ostatnich godzinach minionego roku. Innymi słowy, wykres dotarł do maksimów z września, tj. w obszary nieodległe już od 1,21 – a jednocześnie obszarów tych nie przebił. Ba, rozegrano nawet wstępną, lekką korektę, o której też pisaliśmy – i np. dziś notowano 1,20.
Warszawski roller coaster
2018-01-03 Komentarz wieczorny TMS BrokersŚrodowe przebudzenie na warszawskiej giełdzie finalnie przełożyło się na skromną zwyżkę indeksu WIG 20 (0,1 proc.), który przez znaczną część trwania notowań znajdował się pod presją sprzedających. Do 3,4 proc. wzrostów Jastrzębskiej Spółki Węglowej (3,4 proc.) zbliżył się mBank (3,2 proc.) pomimo nałożenia przez Komisję Nadzoru Finansowego bufora właściwego dla instytucji o znaczeniu systemowym.
Europa będzie mierzyć się z MiFID II
2018-01-03 Komentarz giełdowy DM BOŚMamy początek 2018 roku, co zawsze wiąże się z rewizjami perspektyw dla poszczególnych rynków przez zarządzających na całym świecie. W Europie inwestorów, zwłaszcza tych instytucjonalnych, czeka jednak nieco cięższa przeprawa przez to zadanie, gdyż od dzisiaj w życie wchodzi długo wyczekiwana dyrektywa ws. rynków finansowych, MiFID II.
Dolar próbuje nieśmiało odbijać, ale…
2018-01-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Indeks PMI wzrósł w grudniu do 55,1 pkt. (oczekiwano 55,0 pkt.) – dane ostateczne. KOREA PÓŁNOCNA: Kim Dzong Un wydal polecenie ponownego otwarcia tzw. gorącej linii komunikacyjnej na granicy pomiędzy obiema Koreami, po tym jak została ona zamknięta w 2016 r.
Cena pszenicy w górę na skutek obaw o pogodę w USA
2018-01-03 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania pszenicy spadały w pierwszej połowie grudnia ub.r., jednak druga połowa minionego miesiąca upływała pod znakiem odrabiania strat. W rezultacie, cały rok na rynku tego zboża w Stanach Zjednoczonych zakończył się na niewielkim, wręcz symbolicznym plusie.
Nie tak prędko
2018-01-03 Komentarz poranny TMS BrokersSkok rentowności obligacji USA uratował dolara, ale dalej dominuje generalna niechęć do waluty. W ciągu dnia ISM i protokół z FOMC mogą podreperować tło fundamentalne. Złoty pozostaje mocny, choć prasowe doniesienia wskazują, że w ostatnich wzrostach pomagał BGK.
Czy jest szansa na euro po 4 złote?
2018-01-03 Poranny komentarz walutowy XTBKiedy jeszcze w Polsce toczyła się poważna debata o przyjęciu euro często na właściwy kurs wskazywano 4 złote. W ostatnich latach europejska waluta była jednak zazwyczaj droższa i dopiero ubiegłoroczne umocnienie przybliżyło nas do tego poziomu. Czy jest szansa na euro po 4 złote w tym roku?
Mocna końcówka roku w przemyśle
2018-01-03 Poranny Szkic walutowy AFSPoczątek roku pod dyktando kupujących ryzykowne aktywa w reakcji na solidne wyniki aktywności przemysłu w skali globu (indeksy PMI). Dolar pozostaje słaby. Złoty zyskuje, ale kursy weszły w strefę silnego wyprzedania, co sugeruje przynajmniej 5-10-groszowe odbicie w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Dobry początek roku na PLN, CPI w kalendarzu
2018-01-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku przynosi podtrzymanie mocnego PLN, pomimo wyhamowania trendu deprecjacyjnego na USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1613 PLN za euro, 3,4528 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5522 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6962 PLN w relacji do funta szterlinga.
Początek roku zgodnie z prognozą
2018-01-03 Raport poranny FMCMGraniczna kwestia: Pod sam koniec ubiegłego już roku 2017 pisaliśmy, że eurodolar zmierza ku maksimom z września, a nawet, że już przy nich balansuje. Chodziło o rejon 1,21. Równocześnie stawialiśmy dwie (hipo)tezy. Pierwsza była taka, że w krótkim terminie powinno dojść do korekty, innymi słowy: że bariera wytrzyma. Druga: że mimo wszystko nie można wykluczać, iż długofalowo zostanie ona przebita.