Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2019-05-24 (17:46)

Spór handlowy USA-Chiny i jego konsekwencje dla globalnego ożywienia zaczynają szkodzić ryzykownym aktywom. Rośnie wrażliwość inwestorów na zaskoczenia w publikacjach makro z większą uwagą przypisywaną tym negatywnym. W przyszłym tygodniu szczególnie analizowane będą indeksy nastrojów konsumentów w strefie euro i USA oraz PMI z Chin.

Przyszły tydzień: nastroje konsumentów/PCE Core z USA, polityka w Eurolandzie/Wlk. Brytanii, PMI z Chin, CAPEX z Australii, Bank Kanady.

W USA tydzień startuje od wtorku. Indeks nastrojów konsumentów (wt) dostarczy informacji o odporności gospodarstw domowych na ożywienie sporu handlowego. Regionalne wskaźniki koniunktury (m.in. Chicago PMI – pt) pomogą ocenić kondycję przemysłu, szczególnie po sygnałach alarmowych wysłanych przez krajowe indeksy PMI. Po drugim odczycie PKB za I kw. (czw) oczekuje się rewizji w dół. Rynek będzie też śledził odczyt PCE Core (pt), biorąc pod uwagę dyskusję Fed o przejściowym charakterze osłabienia ścieżki inflacji. Dane stanowią ryzyko dla USD, który w przeciwnym razie pozostanie bezpieczną przystanią.

W strefie euro indeksy nastrojów biznesu (wt) powinny wskazać na negatywną reakcję na napięcia w globalnej polityce handlowej. Wstępne szacunki inflacji z Niemiec (pt) prawdopodobnie przyniosą spadek rocznej dynamiki cen po odjęciu sezonowego skoku cen w kwietniu (świąteczne podwyżki). Jedynym pozytywnym impulsem mogącym wesprzeć EUR może być rozczarowujący wynik eurosceptyków w wyborach do europarlamentu.

Spokojny i skrócony (święto w poniedziałek) tydzień w Wielkiej Brytanii pozwoli na ocenę sytuacji po ogłoszonej rezygnacji Theresy May ze stanowiska premier i lidera Partii Konserwatywnej. Rynek będzie śledził informacje o zgłaszanych kandydaturach do konkursu na przewodnictwo w partii z największymi szansami przyznawanymi Borisowi Johnsonowi. Z perspektywy GBP drogą po linii najmniejszego oporu jest dalsze osłabienie, gdyż wzrasta ryzyko bezumownego brexitu jako opcji wybranej przez rząd lub wymuszonej w październiku przez UE na koniec okresu negocjacyjnego.

Z Polski otrzymamy dane o kwietniowej stopie bezrobocia (pon) oraz szczegółowe dane o PKB za I kw. (pt), ale w obu przypadkach jest mało prawdopodobne, abyśmy zobaczyli reakcję złotego. Rozliczenia na koniec miesiąca mogą mieć większe znaczenie dla zmienności i jeśli sentyment rynkowy nie ulegnie istotnemu pogorszeniu, możemy zobaczyć umocnienie złotego po bezowocnych próbach jego osłabienia w połowie maja.

W Chinach PMI dla przemysłu i usług (pt) rzucą więcej światła na siłę odbicia aktywności biznesowej, gdyż kwietniowe dane nie potwierdziły kontynuacji odbicia ożywienia po marcu. Zaognienie sporu handlowego z USA zapewne zaszkodzi nowym zamówieniom i przyszłym oczekiwaniom firm. Ryzykiem jest, że wskaźnik dla przemysłu powróci pod 50 pkt., świadczą co kurczeniu się sektora, ale paradoksalnie rynek może to odczytać jako dobrą wiadomość implikującą reakcję władz w Pekinie.
W Australii czeka nas spokojny tydzień z drugorzędnymi danymi o pozwoleniach na budowę i planowanymi wydatkami inwestycyjnymi przedsiębiorstw (czw). Rynek nieruchomości pozostaje w trajektorii spadkowej, a dane o CAPEX będą ważnym barometrem nastrojów przedsiębiorstw. Dane nie pomogą wiele AUD, który pozostaje pod presją oczekiwań obniżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu RBA.

W Kanadzie posiedzenie banku centralnego (śr) oraz dane o PKB (pt) będą w centrum uwagi. Gospodarka Kanady nie jest niewrażliwa na wpływ czynników zewnętrznych, jednak imponująco silna postawa rynku pracy oferuje tarczę ochronną. Pierwszy kwartał powinien przynieść przyspieszenie wzrostu gospodarczego, po części przez niski punkt odniesienia w postaci słabego IV kw. ub.r. Bank Kanady ostatnim razem w kwietniu przeszedł do neutralnego nastawienia i na najbliższym posiedzeniu powinien utrzymać stanowisko wait-nad-see. Szczególnie, że w ostatnich miesiącach inflacja zakotwiczyła się blisko środka przedziału celu 1-3 proc. Rynek nie oczekuje niczego przełomowego po decyzji BoC i CAD powinien kontynuować ruch w trendzie bocznym.

Źródło: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.