Odbicie dolara

Odbicie dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-06-14 (12:17)

Kluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT / PARTIA KONSERWATYWNA: Pierwszy etap wyboru nowego szefa Partii Konserwatywnej za nami. Wczoraj w wewnętrznym głosowaniu z dużą przewagą wygrał Boris Johnson osiągając 114 głosów, Jeremy Hunt dostał ich 43, a Michael Goove 37. Za nimi uplasowali się jeszcze Raab (27) i Javid (23), oraz Hancock (20), a także Stewart, Harper, McVey i Leadsom – trzy ostatnie osoby automatycznie odpadły z wyścigu. Spekuluje się o tym, kto połączy swoje siły przeciwko Johnsonowi…

NOWA ZELANDIA / DANE: Indeks PMI dla przemysłu nieoczekiwanie spadł w maju do 50,2 pkt. z 52,7 pkt. w kwietniu – jest to najniższy poziom od ponad 6 lat. Rynek zwyczajowo jednak nie przywiązywał do tych danych większej uwagi.

USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Rzecznik chińskiego MOFCOM’u (resortu handlu) przyznał wczoraj, że Chiny będą walczyć do końca, jeżeli USA będą eskalować konflikt i zapowiedział się władze nie wycofają się z zasadniczych kwestii w negocjacjach handlowych. Tymczasem były szef Ludowego Banku Chin stwierdził, że wojna handlowa może prowadzić do globalnych tendencji osłabienia kursów walut…

CHINY/ DANE: Sprzedaż detaliczna w maju przyspieszyła do 8,6 proc. r/r z 7,2 proc. r/r (szacowano 8,1 proc. r/r), ale produkcja przemysłowa wyhamowała do 5,0 proc. r/r z 5,4 proc. r/r (oczekiwano 5,5 proc. r/r). Inwestycje w aglomeracjach rosły w tempie 5,6 proc. r/r (spadek z 6,1 proc. r/r).

USA / IRAN: Amerykańska administracja oskarża irańskie władze o odpowiedzialność za atak na dwa tankowce (japoński i norweski), a prasa donosi jakoby Amerykanie byli w posiadaniu nagrania video. Iran stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Opinia: Ostatnie podbicie ryzyka na rynkach (kwestia wzrostu ryzyka geopolitycznego w regonie Bliskiego Wschodu) wpisało się w korektę wzrostową na dolarze, mimo faktu, że czekamy na przyszłotygodniowy komunikat FED, który zdaniem rynku „może wskazać” na potencjalne cięcie stóp już w lipcu. Ale może dlatego, że oczekiwania wokół tego ruchu są tak duże (ponad 80 proc. prawdopodobieństwa obniżki), co nie daje już nowego paliwa rynkom. Pozycję dolara podbija dodatkowo silna hossa na amerykańskim rynku długu.

Technicznie, zerknijmy na koszyk dolara BOSSA USD. Ten tydzień przyniósł odbicie od linii wzrostowej trendu. Wskaźniki zdają się sugerować, że to tylko korekta wzrostowa, ale nie zmienia to faktu, że jest jeszcze przestrzeń do ruchu – pierwszy mocniejszy opór to okolice 82,4 pkt.

Dzisiaj w kalendarzu mamy ważne dane z USA – godz. 14:30 to sprzedaż detaliczna, a o godz. 15:15 dynamika produkcji przemysłowej i godz. 16:00 nastroje konsumenckie. Niemniej raczej nie wpłyną one znacząco na oczekiwania związane z przyszłotygodniowym posiedzeniem FED-u.

Na EURUSD jeszcze wczoraj doszło do złamania przyspieszonej linii trendu wzrostowego, co potwierdza scenariusz wytracania impetu wzrostowego z pierwszej dekady czerwca. Teraz ważna może okazać się strefa wsparcia 1,1214-1,1232.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.
Ulga, ale na jak długo?

Ulga, ale na jak długo?

2024-04-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Z dużej chmury mały deszcz? W piątek na rynku czuć było wyraźny strach wobec zapowiadanego ataku odwetowego na Izrael ze strony Iranu. Choć do ataku doszło, sytuacja nie wygląda dramatycznie. Rynki odetchnęły, jednak ryzyka geopolityczne będą dawać o sobie znać. Sytuacja na Bliskim Wschodzie nigdy nie była spokojna, ale od 7 października kiedy Hamas nieoczekiwanie zaatakował izraelskich obywateli napięcie jest znacznie większe.
Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

Europejski Bank Centralny gotowy do cięcia

2024-04-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego wypadła zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Stopy procentowe oraz plany dotyczące redukcji bilansu pozostały bez zmian. Bank jednak wyraźnie zmiękczył swoją komunikację. Chociaż jasno nie wybrzmiał sygnał cięcia stóp procentowych w czerwcu, to jednak Christine Lagarde przygotowała rynki na taką ewentualność, czego wynikiem było znaczne osłabienie euro. Co dalej z perspektywami dla tej waluty?
EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

EURUSD zniżkuje i przełamuje poziom 1,07

2024-04-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła znaczne wzrosty technologicznego indeksu Nasdaq Composite, który zyskał 1,7 proc. Dzień na plusie zakończył również SP500. Z kolei notowania Dow Jones kształtowały się płasko. Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych stała się bardziej stroma do czego przyczyniła się zwyżka na długim jej końcu.