Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA
2019-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajszy dzień przyniósł kontynuację zwyżek notowań ropy naftowej. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy gatunku WTI dotarła do psychologicznej bariery na poziomie 60 USD za baryłkę. Z kolei notowania europejskiego surowca rodzaju Brent wzbiły się na tegoroczne maksima cenowe, pokonując poziom 68 USD za baryłkę.
Niespójny jak Powell
2019-03-21 Komentarz poranny TMS BrokersBrak prognozy podwyżki w tym roku plus jeszcze tylko jedna w 2020 r. Wygaszanie programu redukcji sumy bilansowej do końca III kw. Niższe prognozy gospodarcze, choć z podtrzymaniem optymistycznych perspektyw solidnego wzrostu do końca roku. Brak rewizji ścieżki inflacji. Słowem: Fed wypadł zdecydowanie bardziej gołębio niż rynek zakładał.
Fed wywiesza białą flagę
2019-03-21 Poranny komentarz walutowy XTBWczorajsze posiedzenie Fed może mieć daleko idące skutki dla rynków finansowych. Amerykański bank centralny oficjalnie skapitulował, przyznając, że najprawdopodobniej nie będzie już w stanie podnieść stóp procentowych. To zaś może zakończyć erę mocnego dolara.
Dolarowe przetasowania na fali konferencji FOMC
2019-03-21 Raport poranny FMCMAtmosfera na eurodolarze: Eurodolar klaruje się teraz przy ok. 1,1415. Był wczoraj znacznie wyżej, prawie przy 1,1450. Ale był i znacznie niżej, bo środowy poranek zaczął się w pobliżu 1,1335-40. W każdym razie istotne jest to, że dolar się osłabił, a zyskało euro.
Uważaj, czego oczekujesz
2019-03-20 Komentarz poranny TMS BrokersUczestnicy rynku w tym tygodniu poświęcili wiele uwagi dyskusji co przyniesie dzisiejsza decyzja Fed. Kto ma silne przekonanie, zajął już pozycję, a zachowanie dolara w ostatnich dniach sugeruje, że oczekiwania przeważają po gołębiej stronie. Stąd teraz ryzyko reakcji tradycyjnie wzrosło po stronie niespełnienia wszystkich oczekiwań, co pozwoliłoby dolarowi odrobić straty.
Fed zaskoczy rynki
2019-03-20 Poranny komentarz walutowy XTBPoprzeczka przed dzisiejszą decyzją Rezerwy Federalnej nie jest zawieszona wysoko. Rynek w ostatnim czasie całkowicie skapitulował jeśli chodzi o dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, a to oznacza potencjał wzrostowy dla dolara, przynajmniej w krótkim okresie. Z kraju wczoraj poznaliśmy solidne dane z rynku pracy za luty, które jednak nie wpłynęły na notowania polskiej waluty.
PLN bez większych zmian, rynek czeka na krajowe dane oraz FED
2019-03-20 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2874 PLN za euro, 3,7794 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7796 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0063PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,915% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wieczór z Rezerwą i polski przemysł
2019-03-20 Raport poranny FMCMEurodolar w trendzie bocznym: No tak: nic się nie zmieniło. Wczoraj rano główna para walutowa wzniosła się delikatnie na północ, mianowicie z okolic 1,1335 przeszła w wąski rejon 1,1340 - 1,1360. I nadal tam jest, mamy aktualnie ok. 1,1345-50.
Umiarkowanie w górę
2019-03-19 Komentarz giełdowy DM BOŚPoranek zapowiadał się lekko pozytywnie po wzrostach w USA, które w Azji nie znalazły specjalnie potwierdzenia. Za nami kolejna sesja próby podejścia pod lokalne szczyty z końcówki lutego na poziomie 2370-2375 pkt. Dzisiejsze wzniesienie śródsesyjne wypadło kapkę wyżej niż w piątek, a zamknięcie znalazło się nieco powyżej 2350 pkt.
Oczywiście, że coś musiało pójść nie tak!
2019-03-19 Komentarz poranny TMS BrokersJuż chyba nikogo nie powinno dziwić, jeśli sprawy związane z brexitem przybierają niespodziewany zwrot i to chyba najlepiej tłumaczy, dlaczego rynek funta zachowuje spokój. Strategia premier May trafiła na kolejną przeszkodę, gdyż zablokowane zostały jej plany ponownego poddania pod głosowanie jej własnej wersji umowy brexitu.
Produkcja ropy z łupków w USA na drodze do kolejnych rekordów
2019-03-19 Komentarz surowcowy DM BOŚPoczątek wczorajszej sesji na rynku ropy nie był szczególnie mocny, jednak wzrostowe zakończenie poniedziałkowej sesji pokazało, że strona popytowa nadal ma dużo siły na rynku tego surowca. W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI przekroczyły poziom 59 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje tuż poniżej poziomu 68 USD za baryłkę.
Polskie pensje, polskie zatrudnienie
2019-03-19 Raport poranny FMCMGłówna para i dane ze świata: Eurodolar lokuje się w pobliżu 1,1350. Tak więc zmiany wyhamowały, sytuacja jest niejako patowa: notowania są w połowie konsolidacji, do której wróciły po krótkotrwałym zejściu do 1,1180. O 10:00 poznamy bilans handlu zagranicznego Włoch, o 10:30 natomiast dane z Wielkiej Brytanii o bezrobociu, wnioskach o zasiłek i średnim wynagrodzeniu.
Brexit coraz bardziej odległy
2019-03-19 Poranny komentarz walutowy XTBDo wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostało teoretycznie 10 dni, ale wiele wskazuje na to, że opóźni się ono o wiele miesięcy. Zaplanowane na dziś głosownie niemal na pewno nie dojdzie do skutku. Czeka nas za to sporo raportów makroekonomicznych.
Nowe maksima na rynkach giełdowych
2019-03-18 Komentarz giełdowy XTBRynki giełdowe ponownie znajdują się w natarciu. Wzrosty może nie są spektakularne, ale tydzień rozpoczyna się tak jak zakończył – wzrostami. Co w tym momencie napędza rynkowe byki? Czego można spodziewać się w najbliższych tygodniach oraz miesiącach?
Dolar pozostaje słaby przed FED, ale nie wobec funta
2019-03-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: BREXIT: Spekuluje się, że premier May zdecyduje się na poddanie po raz trzeci pod głosowanie porozumienia ws. Brexitu, jeżeli będzie bardziej pewna wygranej (Izba Gmin mogłaby się tym zająć jutro, lub najpóźniej w środę – na razie data nie została ogłoszona).
Możliwe przedłużenie cięć produkcji ropy w OPEC do końca tego roku
2019-03-18 Komentarz surowcowy DM BOŚNowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w wąskiej konsolidacji w okolicach 58,50 USD za baryłkę. Notowania ropy Brent delikatnie osuwają się w dół, nie oddalając się za bardzo od poziomu 67 USD za baryłkę.
Myślami już przy środzie
2019-03-18 Komentarz poranny TMS BrokersSpokojny optymizm w odniesieniu do ryzyka panuje na rynkach na początku tygodnia. Myślą przewodnią są oczekiwania gołębiego przekazu Fed w środę, co już teraz osłabia dolara, ale daje pole do wzrostów ryzykownych walut i indeksów akcji. Równocześnie inwestorzy wyczekują nowych wieści na froncie bitwy o brexit.
Tydzień polskich danych
2019-03-18 Raport poranny FMCMEuro i dolar: Istotnie, sporo będzie w tym tygodniu ciekawych danych z Polski, ale o tym powiemy trochę później. Jeśli chodzi o sprawy zagraniczne, to np. o 11:00 poznamy bilans handlowy Strefy Euro, zaś o 15:00 indeks rynku nieruchomości NAHB (to w USA).
Złoty bez większych zmian, rynek liczy na gołębi FED
2019-03-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian wokół PLN – widoczne jest jednak lekkie podbicie popytu wynikające najpewniej ze słabszego dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2977 PLN za euro, 3,7909 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7863 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0404 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,902% (15/30) w przypadku obligacji 10-letnich.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-03-15 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW przyszłym tygodniu pod lupą znajdą się komunikatu banków centralnych: Fed, Banku Anglii i SNB, w szczególności jak instytucje oceniają globalne ryzyka dla wzrostu gospodarczego. Ponieważ łagodzenie nastawienia stało się nową normą, zachowawczość bankierów może być niespodzianką. Z danych najbardziej interesujące będą PKB z Nowej Zelandii, rynek pracy z Australii i PMI z Eurolandu. Pod koniec tygodnia UE będzie decydować o odroczeniu brexitu.