Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Giełdy zielenią się
2019-04-16 Komentarz giełdowy DM BOŚDziś przed sesją zobaczyliśmy minimalne przeceny z wczorajszego wieczoru w USA, oraz zwyżkową Azję, gdzie głównie zazielenił się Szanghaj. Na ten pozytywny nastrój WIG20 zareagował kilka punktów wyższym otwarciem. Lekkie wzrosty utrzymały się w Europie do końca sesji i podobnie zachował się indeks naszych blue-chipów.
Wyniki spółek wspierają indeksy z Wall Street
2019-04-16 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała całkiem spokojnie. Podobnie jak wczoraj obserwowaliśmy umiarkowane wzrosty na większości głównych indeksów. Dziś bardzo dobrze radził sobie europejski sektor finansowy. Zarówno subindeks banków jak i subindeks dostawców usług finansowych znajdowały się w czołówce indeksów sektorowych Euro Stoxx 600.
Produkcja ropy naftowej z łupków w USA na drodze do rekordów
2019-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚOstatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły nieco gorsze nastroje, jednak dalekie od pesymizmu. Cena ropy naftowej Brent wyhamowała zwyżkę i porusza się od paru dni w konsolidacji w okolicach 71-72 USD za baryłkę. Z kolei notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI delikatnie osuwają się w dół, oscylując w okolicach 63,30-63,40 USD za baryłkę.
Zapomnijmy na chwilę o słowie na literę B
2019-04-16 Komentarz poranny TMS BrokersZmierzając ku Wielkanocy rynki finansowe pozostają w wąskich zakresach wahań. Na rynku walutowym widać lekkie umocnienie dolara, a także presję na AUD po gołębich minutkach RBA. Złoty jest stabilny blisko 3-miesięcznych szczytów względem euro. Po ubogim poniedziałku rozkręca się kalendarz publikacji makro.
Rynek nie reaguje na plan likwidacji OFE
2019-04-16 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek na globalnych rynkach upłynął dość spokojnie. Nienajlepszy start sezonu wyników w USA nie zdołał popsuć rynkowych nastrojów, a amerykańskie indeksy są już o krok od historycznych szczytów. W Polsce tematem numer jeden jest likwidacja OFE. Pierwsza reakcja rynków nie jest specjalnie entuzjastyczna.
W środku konsolidacji
2019-04-16 Raport poranny FMCMNa rynku eurodolarowym: O godzinie 11:00 poznamy indeks ZEW z Niemiec. To syntetyczny miernik sentymentu niemieckich analityków i menedżerów, wskaźnik w konstrukcji trochę podobny do indeksu instytutu Ifo. Prognozuje się 0,8 pkt. Niby niewiele, ale byłby to całkiem niezły wynik w porównaniu z marcowym -3,6 pkt. W dodatku w lutym notowano -13,4 pkt.
Złoty najmocniejszy od 3-tygodni
2019-04-16 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN wraz z sygnałami globalnego spadku awersji do ryzyka. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2738 PLN za euro, 3,7808 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7649 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9272 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,898% w przypadku obligacji 10-letnich.
S&P 500 na historycznych szczytach
2019-04-15 Komentarz giełdowy XTBPoprzedni tydzień obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń na rynkach finansowych, natomiast początek nowego tygodnia daje nieco wytchnienia dla inwestorów. Dzisiejsza sesja na większości rynkach wydaje się kontynuować dobre nastroje z ubiegłego tygodnia, choć wzrosty są raczej ograniczone.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2019-04-13 Komentarz tygodniowy TMS BrokersObniżona zmienność na rynkach finansowych może uśpić czujność i zwiększa wrażliwość walut na nieprzywdziane wydarzenia. Przy wyciszeniu ryzyk politycznych (rozmowy USA-Chiny, brexit), na ważności mogą zyskać dane makro. PKB z Chin i indeksy PMI z Eurolandu będą najistotniejsze pod kątem oceny siły globalnej gospodarki.
Silna pozycja finansów publicznych
2019-04-12 Poranny komentarz walutowy XTBWedług najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku Polska zdołała osiągnąć tzw. średnioterminowy cel deficytu budżetowego (MTO) ustalany przez Komisję Europejską. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii, co z jednej strony cieszy, niemniej z drugiej strony można zakładać, że taka sytuacja nie powtórzy się w tym roku.
Po słowach Fed-eralnych prominentów
2019-04-12 Raport poranny FMCMKondycja eurodolara: Eurodolar tkwi nadal w starej, dobrej konsolidacji - z grubsza od 1,1180 do 1,1515, choć oczywiście w ostatnich dniach wahania nie były tak duże, w żadnym razie. Mamy zatem 1,1280. Wczoraj nie było za wiele danych makro, ale za to pojawiło się kilka dość gołębich wypowiedzi z ust przedstawicieli Fed: Claridy, Brainard i Bullarda. W podobnym tonie mówił p. Kudlow, doradca prezydenta Trumpa.
Powolne umocnienie złotego
2019-04-12 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, piątkowy handel na rynku FX przynosi podbicie wycen walut EM, w tym PLN, wraz z dynamiczną zwyżką eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2820 PLN za euro, 3,7931 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7822 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9570 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,906% w przypadku obligacji 10-letnich.
Dpokój w oczekiwaniu na dane z Chin
2019-04-11 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja w Europie nie należała do szalenie ciekawych, a stonowane nastroje obserwujemy również na Wall Street. Wczorajsze minutki FOMC oraz posiedzenie EBC nie przyniosły sugestii, które nie były znane inwestorom już wcześniej, a obecnie rynki zdają się wyczekiwać na jutrzejsze dane o handlu z Chin, które mogą ponownie zwiększyć zmienność na rynkach akcji.
Nadal brak pomysłu na Brexit, chociaż 12 kwietnia już nie straszy
2019-04-11 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Wczoraj późnym wieczorem unijni przywódcy doszli do porozumienia w kwestii wydłużenia Brexitu – nowa data to 31 października, chociaż istnieje możliwość wyjścia wcześniej w przypadku zatwierdzenia przez parlament umowy rozwodowej (wtedy opuszczenie UE nastąpiłoby pierwszego dnia kolejnego miesiąca).
Kolejny duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA
2019-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚPo mocnym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, wzrosty notowań ropy naftowej wyhamowały. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (ropa WTI) porusza się w konsolidacji w okolicach 64 USD za uncję, natomiast cena europejskiej ropy Brent niewiele przekracza poziom 71 USD za baryłkę. Wciąż nie można mówić o pesymizmie inwestorów na rynku ropy naftowej, ale coraz częściej słychać opinię, ...
May gwiazdą Halloween 2019
2019-04-11 Komentarz poranny TMS BrokersBrexit to proces iście koszmarny i po unijnym szczycie wszystko wskazuje, że może mieć on finał 31 października, czyli w Halloween. May chciała krótszego odroczenia, strona unijna (z wyjątkiem Francji) dążyła do dłuższego, więc można mówić o pewnym kompromisie. Funt ledwo zareagował na taki rozwój wypadków, co świadczy o liczbie wątpliwości uczestników rynku i braku wiary w przełom.
Brytyjski chaos trwa w najlepsze
2019-04-11 Poranny komentarz walutowy XTBPodczas nadzwyczajnego szczytu UE przedstawiciele krajów członkowskich wraz z Wielką Brytanią doszli do porozumienia w kwestii kolejnego przedłużenia terminu, do kiedy Brytyjczycy będą musieli opuścić wspólnotę europejską. Niemniej jednak nowy termin jest znacznie bardziej elastyczny i w teorii daje możliwość wyjścia z UE w każdym czasie aż do 31 października.
Złoty bez większych zmian przed wydarzeniami super-środy
2019-04-10 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych ruchów gdyż inwestorzy czekają na szczyt dot. Brexit'u oraz zakończenie posiedzenia EBC. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2834 PLN za euro, 3,8053 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8031 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9679 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,922% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fed, FOMC i waluty
2019-04-10 Raport poranny FMCMCo z główną parą? W zasadzie - nic nowego. Mamy obecnie kurs 1,1260. Oczywiście w relacji do wczorajszych maksimów to objaw wzmocnienia dolara, jako że wczoraj notowania podchodziły do 1,1285, ale zarazem jesteśmy w rejonie wczorajszych początków dnia czy też doby.
Dziwne spekulacje wstrząsają funtem
2019-04-09 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutWIELKA BRYTANIA / BREXIT: We wtorek odbędzie się kolejna runda ponadpartyjnych rozmów pomiędzy torysami, a laburzystami. Wczoraj lider Partii Pracy stwierdził, że Partia Konserwatywna nie chce wyjść poza swoje „czerwone linie”. Z kolei ze środowiska premier napłynęły sygnały, że May miała złożyć konkretne propozycje, ale nie było tam unii celnej, o której spekulowano wcześniej. Miałaby się jednak ona skłaniać w stronę możliwości przeprowadzenia tzw. referendum ratyfikacyjnego.