Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rosja za zwiększeniem produkcji ropy naftowej
2019-04-09 Komentarz surowcowy DM BOŚ SADobra passa strony popytowej na rynku ropy naftowej trwa. Wczoraj notowania tego surowca kontynuowały dynamiczną zwyżkę, w wyniku czego cena ropy WTI przekroczyła poziom 64 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent dotarły do okolic 71 USD za baryłkę.
Zastój
2019-04-09 Komentarz poranny TMS BrokersStart tygodnia upływa sennie z niewieloma punktami zaczepienia. W tematach rozmów USA-Chiny i brexitu mamy przestój, który przestał pobudzać inwestorów do aktywnego handlu. Rajd ropy stał się tematem zastępczym (też dla walut surowcowych), ale poza tym rynek czeka na duże wydarzenia w środę: posiedzenie EBC, CPI z USA, minutki FOMC, szczyt UE ws. brexitu. Dziś raczej dalszy ciągu dryfu.
Cóż nowego można rzec?
2019-04-09 Raport poranny FMCMAno, niewiele... Taka prawda: eurodolar porusza się w starej konsolidacji, tak więc jeśli nie interesuje nas szybkie rozgrywanie miniaturowych zmian, jeżeli patrzymy na to wszystko z szerszej perspektywy - to mamy marazm. Oto bowiem kurs klaruje się w granicach 1,1265-70. To znaczy, że po kilku dniach szusowania po bardzo niskich poziomach, rzędu nawet 1,1180-85, wracamy w głąb trendu bocznego. Dolar trochę traci, euro nieco zyskało, ale długoterminowa retrospektywa pokazuje nam, że wszystko jest po staremu.
Dalsza eskalacja wojny handlowej
2019-04-09 Poranny komentarz walutowy XTBZ jednej strony Stany Zjednoczone starają się ugasić spór handlowy z Chinami, zaś z drugiej strony dostajemy informacje sygnalizujące dalszą eskalację napięć z Unią Europejską. Choć jak na razie reakcja na rynkach finansowych jest niewielka, ciężka atmosfera w tej kwestii może dalej ciążyć światowej gospodarce poprzez słabnącą aktywność w handlu. Tymczasem poranek na rynku walutowym jest niezwykle spokojny, co tyczy się również złotego.
Boeing ciągnie Wall Street w dół
2019-04-08 Komentarz giełdowy XTBZeszły tydzień przyniósł wyraźne wzrosty na światowych rynkach. Ożywienie było widać praktycznie od Azji, przed Europę do Stanów Zjednoczonych, ale to właśnie na tym ostatnim największym rynku, główne indeksy znalazły się ponownie blisko historycznych szczytów. Powodem były dobre nastroje związane z toczącymi się negocjacjami handlowymi między dwoma głównymi gospodarkami na świecie. W tym tygodniu brak również konkretów, a na pierwszy plan wychodzi Boeing z negatywnymi informacjami.
Czy dolar zaliczy kolejny dobry tydzień?
2019-04-08 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Premier May dała do zrozumienia w weekend, że wybór jest tylko pomiędzy Brexitem z umową, lub odwołaniem Brexitu – dając do zrozumienia, że rząd będzie dążył do uniknięcia bezumownego wariantu (dodając, że przeciwko tej opcji opowiedział się też parlament). Sprzeciwiła się natomiast scenariuszowi przeprowadzenia drugiego referendum.
Dane z USA wyrocznią dla dolara?
2019-04-05 Poranny Raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Wczorajsze rozmowy pomiędzy torysami, a laburzystami mające na celu wypracowanie ponadpartyjnego kompromisu w temacie Brexitu nie przyniosły konkretów, choć obie strony oceniły je jako dobre – negocjacje będą kontynuowane dzisiaj.
Gra o wysoką stawkę
2019-04-05 Komentarz poranny TMS BrokersPierwszy raz od dłuższego czasu po raporcie z rynku pracy USA oczekuje się mocnego wpływu na sytuację rynkową. Dolar amerykański utknął w ciasnym zakresie wahań osłabiony zaskakującym zwrotem Fed, ale przy jednoczesnym wsparciu niepewności inwestorów, którzy widzą w nim bezpieczeństwo. Dziś gra będzie się toczyć o wysoką stawkę nie tylko dla USD, ale dla sentymentu na szerokim rynku.
Rynki w oczekiwaniu na raport z rynku pracy
2019-04-04 Komentarz giełdowy XTBOstatnie dni na rynkach akcji to zdecydowana przewaga popytu, która napędzana była optymistycznymi danymi z poszczególnych gospodarek, które sugerują możliwy wzrost aktywności gospodarczej na świecie w drugiej połowie roku. Czy z kolei raport z rynku pracy przyniesie potwierdzenie, że amerykańska gospodarka wciąż znajduje się na dobrym torze?
CCC hitem dnia
2019-04-02 Komentarz giełdowy DM BOŚW reakcji na dobre dane z Chin i USA wyjątkowo mocno zaczął się wczoraj kwartał. DJIA i S&P500 urosły o 1,3 i 1,2 proc. tym szybkim ruchem przeskoczyły niedawne maksima. Nowe lokalne szczyty nie są jednak wyraźnie przekroczone, a dzisiejszy początek notowań za oceanem nie przynosi na razie kontynuacji, a korektę. Azja też się w nicy zazieleniła, choć już nie tak mocno. W tych nastojach zaczął się dziś handel w Europie.
Dobre nastroje przeważają
2019-04-02 Komentarz giełdowy XTBDrugi dzień kwietnia na rynkach finansowych rozpoczyna się bardzo dobrze dla byków. Praktycznie z każdej strony czuć powiew optymizmu, który udziela się na większości rynków. Podczas, gdy sytuacja w Europie oraz w Azji prezentowała się bardzo dobrze, to w przypadku USA można mieć już mieszane odczucia. Jest to prawdopodobnie powiązane z publikacją słabszych danych makroekonomicznych.
Dolar powraca do wzrostów, RBA wypadł gołębio
2019-04-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: WIELKA BRYTANIA / BREXIT / DANE: Wczoraj wieczorem w Izbie Gmin odbyły się tzw. głosowania orientacyjne nad scenariuszami Brexitu – marszałek John Berclow dopuścił cztery scenariusze. Żaden z nich nie uzyskał większości, chociaż najbliższa uzyskaniu większości była ponownie propozycja unii celnej (273-276), a na drugim miejscu (podobnie jak wcześniej) znalazła się sugestia zorganizowania referendum ratyfikacyjnego z 12 głosami różnicy (280-292).
Nie ma zwycięzców
2019-04-02 Komentarz poranny TMS BrokersMocne odczyty ISM z USA i PMI z Chin dały podbudowały nadzieje na odbicie globalnego ożywienia, co na rynku przyniosło wyższe wyceny indeksów i odchodzenie od inwestycji w obligacje po rajdzie sprzed dwóch tygodni. Na rynku walutowym USD/JPY reaguje na korelację z rentownościami, ale na pozostałych crossach siła dolara nie jest tak wyraźna, kiedy pozbawiony został wsparcia Fed.
Możliwe zaostrzenie amerykańskich sankcji na Iran
2019-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się mocnym, wzrostowym akcentem. Ceny tego surowca, zarówno gatunku Brent, jak i WTI, wczoraj dynamicznie wzrosły, docierając na nowe tegoroczne maksima. Dzisiaj rano notowania ropy poruszają się blisko wczorajszych maksimów, czyli w okolicach 61,70-61,80 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI oraz nieco ponad 69 USD za baryłkę w przypadku ropy Brent.
Czy to już ożywienie?
2019-04-02 Poranny komentarz walutowy XTBPoniedziałek przyniósł wyraźne wzrosty giełdowych indeksów po serii lepszych danych makroekonomicznych. Czy zatem obawy o spowolnienie gospodarcze przestały być aktualne? Jednocześnie nadal nie jesteśmy bliżej rozwiązania ws. Brexitu, gdzie parlamentowi ponownie nie udało się przeforsować żadnego z rozwiązań.
Seria PMI, funt, dolar i euro
2019-04-01 Raport wieczorny FMCMPo odczytach PMI: Dziś kluczowe w kalendarium makro były odczyty indeksów PMI dla przemysłu. Otóż we Francji uzyskano wynik nieznacznie tylko odbiegający od prognozy: czekano na 49,8 pkt, było 49,7 pkt. Ważniejsze dla eurodolara są jednak Niemcy: tam odnotowano rozczarowanie. Prognozowano 44,7 pkt, przy czym faktycznie uzyskano 44,1 pkt. W Strefie Euro przewidywano 47,6 pkt, a było 47,5 pkt.
Chiny zachęciły byki do ataku
2019-04-01 Komentarz giełdowy XTBPublikacja indeksów PMI z chińskiej gospodarki nastroiła dzisiaj inwestorów bardzo pozytywnie. Lepsze od oczekiwań odczyty wskazały, że to jeszcze nie czas spowolnienia gospodarczego w Państwie Środka. Nie dziwi więc, że sesja azjatycka zakończyła się dzisiaj wyraźną zielenią. Wysokie wzrosty zanotowały giełdy w Tokio i Hong Kongu, jednak niekwestionowanym liderem wśród ważniejszych azjatyckich indeksów był dzisiaj Shanghai Composite Index, który zwyżkował na zamknięciu o 2,58%.
Dane z USA (teoretycznie) bez większego wpływu na dolara
2019-04-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutDane nt. sprzedaży detalicznej za luty wypadły mieszanie – dynamika nieoczekiwanie okazała się ujemna (-0,2 proc. m/m), a bez samochodów spadek wyniósł (-0,4 proc. m/m) – ale mocno w górę zrewidowano dane za styczeń (odpowiednio do 0,7 proc. m/m z 0,2 proc. m/m i 1,4 proc. m/m z 0,9 proc. m/m dla danych z wyłączeniem aut).
Nowe otwarcie
2019-04-01 Komentarz poranny TMS BrokersZaczynamy nowy kwartał i rynki na początek są w dobrych nastrojach dzięki lepszym danym o aktywności gospodarczej z Chin. Jednak, czy pozytywny klimat uda się podtrzymać, będzie zależeć od potwierdzenia poprawy w danych z Europy i USA. Poza tym brexitowy szum nie daje o sobie zapomnieć.
Lepsze nastroje na początek kwartału
2019-04-01 Poranny komentarz walutowy XTBPierwszy kwartał tego roku okazał się dla wielu rynków najlepszy od dekady. Do tej grupy należą amerykańskie akcje czy ropa. Dziś, po lepszych danych z chińskiej gospodarki, inwestorzy rozpoczynają kolejny kwartał w równie dobrych nastrojach. Bieżący tydzień przyniesie długą listę ważnych raportów ekonomicznych.