Inwestorzy nic nie robią sobie z fatalnych danych

Inwestorzy nic nie robią sobie z fatalnych danych
Data dodania: 2020-05-05 (21:47) Komentarz giełdowy XTB

Kolejny dzień trwania epidemii i kolejny dzień zaskoczeń na rynkach finansowych. Pomimo mieszanych nastrojów związanych ze słabymi danymi i brakiem wyraźnego progresu pod względem walki z wirusem inwestorzy kontynuują zakupy akcji. Co więcej, orzeczenie niemieckiego sądu w sprawie programu skupu aktywów prowadzonego przez Europejski Bank Centralny, doprowadziło jedynie do chwilowej wyprzedaży.

Obecnie w trakcie trwania sesji amerykańskiej nastroje wydają się być wyśmienite.

Na początku należy stwierdzić, że dzień zaczął się naprawdę dobrze. Wszechobecna zieleń oraz silnie odbijające ceny ropy naftowej wywoływały ciągłą euforię wśród inwestorów. Ci mają nadzieje, że otwieranie poszczególnych gospodarek doprowadzi do szybkiego powrotu do normalności. Z drugiej strony napływające do nas dane nie wskazują na to, żeby szykować się na odbicie V-kształtne. Zanim jednak omówione zostaną dane makroekonomiczne warto zwrócić uwagę, że niemiecki sąd orzekł dzisiaj, iż QE prowadzone przez Europejski Bank Centralny nie jest zgodne z niemieckim prawem i może doprowadzić do zaprzestania działalności Bundesbanku w programie prowadzonym przez EBC. Środki pompowane na rynek przez bank centralny to kroplówka dla całego systemu finansowego w Europie oraz na świecie. Odcięcie się największej europejskiej gospodarki od tego systemu mogłoby doprowadzić do sporego zawirowania, nie tylko na giełdach, ale przede wszystkim na rynku dłużnym. Niemniej głosy płynące ze strony europejskich władz wskazują, że prawo europejskie stoi ponad prawem narodowym, więc inwestorzy nie powinni przejmować się decyzją niemieckiego wymiaru sprawiedliwości.

Powracając jednak do głównego tematu. Dane gospodarcze nie napawają optymizmem. Dane z Europy potwierdziły, że sektor usługowy ma się najgorzej w historii, a przynajmniej od momentu publikacji indeksów PMI. Odmienne sytuacja wyglądała w USA. Indeks PMI dla usług wypadł poniżej 30 punktów, natomiast ISM dla usług zaskoczył bardzo mocno, wypadając nieznacznie poniżej 42 punktów! To spore zaskoczenie, biorąc pod uwagę zamknięcie sporej części amerykańskiej gospodarki. Wgłębiając się jednak w szczegóły, sytuacja nie wygląda dobrze. Silny wzrost subindeksu zapasów, dostaw oraz cen skompensował w dużym stopniu spadek nowych zamówień czy oceny działalności gospodarczej. Same subindeksy dotyczące bieżącej działalności gospodarczej wskazują na to, że sytuacja jest naprawdę zła. Tak czy inaczej, indeks ISM spadł do najniższych poziomów od ostatniego kryzysu i sugeruje, że w II kwartale możemy mieć spadek PKB na poziomie 10%! Warto również wspomnieć o tym, że w piątek opublikowane zostaną dane z rynku pracy. Oczekuje się, że spadek zatrudnienia wyniesie ok. 26 milionów! Takie dane zostały już mniej więcej wcześniej pokazane przez wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei stopa bezrobocia ma podskoczyć do ok. 16%. Tym jednak indeksy się nie przejmują. Wzrosty w Europie przekraczały 2%, natomiast w USA dochodziły do takiego poziomu wzrostu.

Sesja na GPW nie zakończyła się pozytywnie. Dzisiaj traciły sporo takie spółki jak CCC czy CD Projekt. W stosunku do tej ostatniej spółki warto zauważyć, że dzisiaj po sesji na Wall Street opublikowane zostaną raporty finansowe spółek takich jak Electronic Arts oraz Activision Blizzard. Indeks WIG20 stracił dzisiaj 0,11% i zamknął się poniżej 1600 punktów. Z drugiej strony kontrakty nadrabiają straty wraz z trwającą sesją w USA.

Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

2022-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe cofają się w zasadzie od początku tego roku. Jak wiadomo rynek akcji jest wskaźnikiem tego, czego powinniśmy oczekiwać w przyszłości w gospodarce. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji prognozy recesji, rynek może zrealizować zyski. Z drugiej strony recesja jeszcze nie nadeszła, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe będą podnoszone przez banki jeszcze przynajmniej do końca tego roku.
Recesja puka do drzwi

Recesja puka do drzwi

2022-07-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazuje, że recesja naprawdę znajduje się tuż za rogiem. Totalna wyprzedaż surowców, najmocniejszy dolar od 20 lat to to tylko niektóre z tematów. W takim środowisku trudno o wzrosty na rynku akcyjnym, a w zasadzie na wielu indeksach obserwujemy najniższe poziomy od miesięcy lub nawet lat. Czy to wszystko oznacza, że recesja to tylko kwestia czasu? Dzień nie zaczął się bardzo źle i negatywne nastroje budowały się przede wszystkim późnym popołudniem. Stany Zjednoczone wracają do handlu po krótkiej przerwie, ale w niezbyt dobrych nastrojach.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2022-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.