Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?

Jak mocno koronawirus uderzy w gospodarkę?

2020-02-04 Raport specjalny XTB
Wybuch epidemii koronawirusa w Chinach jest w ostatnich tygodniach motywem przewodnim na rynku finansowym. Podczas gdy w Chinach epidemia sieje postrach, reakcja rynków jest jak na razie ograniczona, gdyż trudno jest ocenić jej konsekwencje. W poniższej analizie wskazujemy na kluczowe fakty oraz rynki, które warto obecnie obserwować.
Dynamiczne odbicie notowań miedzi w górę

Dynamiczne odbicie notowań miedzi w górę

2020-02-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po fatalnej końcówce stycznia, notowania miedzi wyhamowały zniżkę, a dzisiaj rano dynamicznie odbijają w górę. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych, która wczoraj testowała barierę 2,50 USD za funt, przekracza już 2,55 USD za funt.

Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych

2020-02-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy optymizm na Wall Street zaraża innych – dzisiaj w górę poszły indeksy w Azji, a nastroje wspierały kolejne działania Ludowego Banku Chin, który w transakcjach reverse-repo wpompował w rynek 400 mld CNY. To pozwala inwestorom nie koncentrować się nadmiernie na statystykach związanych z koronowirusem, które pozostają negatywne – liczba zarażonych wzrosła do ponad 20 tys., a zgonów do 427.
Odzyskując spokój

Odzyskując spokój

2020-02-04 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynki zdają się znajdować ukojenie w gwarancjach chińskich władz, że panują zarówno nad wirusem, jak i sytuacją na rynkach finansowych. Giełda w Szanghaju odbija (z pomocą zablokowania transakcji krótkiej sprzedaży), a dziś rano Europa podąża tą samą drogą. Na FX załączony został tryb risk-on w wersji ostrożnej.
Czy to powtórka sprzed 20 lat?

Czy to powtórka sprzed 20 lat?

2020-02-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Jeszcze w piątek na Wall Street obserwowaliśmy dużą nerwowość. Dziś nie ma po niej śladu. Notowania spółek technologicznych prą w górę, a synonimem hossy jest Tesla, która w tym tempie niedługo będzie najdroższym producentem samochodów na świecie. Czy to kolejna bańka spekulacyjna?
Odbicie na rynkach, PLN wyhamował zniżkę

Odbicie na rynkach, PLN wyhamował zniżkę

2020-02-04 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego dolara po wczorajszym ISM. Globalnie indeksy jednak rosną sygnalizując lekki spadek awersji do ryzyka. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2976 PLN za euro, 3,8851 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0164 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0570 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,153% w przypadku obligacji 10-letnich.
Próba odbicia po piątkowej przecenie

Próba odbicia po piątkowej przecenie

2020-02-03 Komentarz giełdowy XTB
Ubiegły tydzień na rynku akcji zakończył się w kiepskich nastrojach. Silną przecenę mogliśmy obserwować na indeksach w Europie, a sesja w USA zamknęła się na blisko 2% minusie, co miało związek z obawami o skutki rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Jednak dziś od rana widać pewien optymizm, większość pakietów na Starym Kontynuacji zakończyła sesję na plusie. Dax zamknął dzień wynikiem na poziomie +0,5%, francuski CAC 40 zyskał 0,45%, a londyński FTSE zanotował +0,55%.
Rynki w strachu przed wirusem

Rynki w strachu przed wirusem

2020-02-03 Tygodniowy przegląd rynków towarowych
Co to był za tydzień, i co to był za miesiąc dla rynków towarowych! Trzy istotne wydarzenia spowodowały, że początek 2020 r. to istny rollercoaster. Na początku stycznia pojawiły się napięcia geopolityczne na linii Waszyngton – Teheran; następnie podpisano porozumienie w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami; wreszcie, co najważniejsze, wybuch epidemii koronawirusa w Chinach wzbudził obawy dotyczące jej kosztów, zarówno w wymiarze ludzkim, jak i ekonomicznym.
Próba uspokojenia sytuacji

Próba uspokojenia sytuacji

2020-02-03 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek mamy próbę uspokojenia sytuacji za sprawą działań podjętych przez chińskich decydentów – Ludowy Bank Chin wpompował w poniedziałek w nocy w rynki aż 174 mld USD (1,2 bln CNY) w transakcjach reverse-repo, a tamtejsza komisja papierów wartościowych CRSC wydała zalecenia mające uciąć nadmierną spekulację (grę na spadki).
Nadganianie

Nadganianie

2020-02-03 Komentarz poranny TMS Brokers
Załamanie chińskiego rynku, który wznowił notowania po ponadtygodniowej przerwie, miało dramatyczny przebieg, ale połączone działania rządu i banku centralnego pomogły uspokoić nastroje. Epidemia koronawirusa nie spowalnia w rozroście, co w dalszym ciągu ciąży na rynkach. Wrażliwość inwestorów pozostaje wysoka, zarówno na złe, jak i dobre informacje.
Nowe tegoroczne minima notowań ropy naftowej

Nowe tegoroczne minima notowań ropy naftowej

2020-02-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zejścia cen tego surowca na nowe tegoroczne minima. W późniejszych godzinach cena tego surowca rosła, jednak nastroje inwestorów pozostają wyraźnie dalekie od optymizmu. Głównym czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej pozostaje chiński koronawirus, który ma coraz większe konsekwencje dla gospodarki Państwa Środka.
Rynek próbuje szacować straty

Rynek próbuje szacować straty

2020-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
W piątek inwestorom puściły nerwy. Obawy o kondycję globalnej gospodarki w następstwie rozprzestrzeniania się wirusa przełożyły się na wyprzedaż na globalnych rynkach akcji, która momentami przypominała panikę. Weekend przyniósł uspokojenie, ale jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że jego efekt będzie trwały.
Spadki w Chinach z ograniczonym potencjałem wpływu na PLN

Spadki w Chinach z ograniczonym potencjałem wpływu na PLN

2020-02-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenach eurodolara czy PLN. Oczy inwestorów zwrócone są na wznowienie obrotu w Chinach, gdzie obserwujemy mocne spadki. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2957 PLN za euro, 3,8754 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0231 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0999 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,132% w przypadku obligacji 10-letnich (27.01).
Kiepski koniec tygodnia na rynku akcji

Kiepski koniec tygodnia na rynku akcji

2020-01-31 Komentarz giełdowy XTB
Wczoraj po tym jak WHO oceniła pozytywnie działania chińskich władz odnośnie walki z koronawirusem, mogliśmy obserwować nieznaczne odreagowanie na rynku akcji. Niemniej pozytywne nastroje nie utrzymywały się długo. Dzisiejsza sesja europejska rozpoczęła się od spadków, które z każdą kolejną godziną przybierały na sile.
Mieszane nastroje na rynkach

Mieszane nastroje na rynkach

2020-01-31 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Mieszane nastroje na rynkach, wczorajsza zwyżka indeksów giełdowych w USA sprawiła, że JPY i CHF są dzisiaj w lekkiej defensywie. Słabe pozostają nadal waluty Antypodów (AUD i NZD), co wynika z obaw dotyczących negatywnego wpływu 2019-nCoV na gospodarkę Azji i nie tylko. Tymczasem statystyki dotyczące koronawirusa nadal pozostają złe, chociaż uwagę zwraca relacja liczby wyleczonych do ofiar śmiertelnych (187/213).
To dopiero początek

To dopiero początek

2020-01-31 Komentarz poranny TMS Brokers
Od konfliktu na Bliskim Wschodzie po epidemię wirusa. Taki był pierwszy miesiąc 2020 r i strach pomyśleć, co przyniesie kolejne jedenaście. Światowa Organizacja Zdrowia podniosła zagrożenie koronawirusa do rangi globalnej, ale informacja nie zainicjowała świeżej eskalacji awersji do ryzyka. Na koniec tygodnia funt brytyjski jest najsilniejszą walutą G10, odzwierciedlając zadowolenie z opuszczania UE przez Wielką Brytanię.
Mieszane dane z globalnej gospodarki

Mieszane dane z globalnej gospodarki

2020-01-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Kolejne dane pokazują, że przełom roku w azjatyckiej gospodarce był całkiem niezły. Byłoby to szansą na choćby umiarkowane ożywienie, gdyby nie ostatnie wydarzenia w Chinach. Z kolei z Francji napłynęły słabe dane. Dziś poznamy szacunek PKB w całej strefie euro. Pozytywnie w ostatnim czasie zaskakuje Korea Południowa. Być może nie jest ogromną gospodarką, ale jest tzw. gospodarką sygnalną, często zwiastującą trendy w całym regionie, ze względu na duży i nowoczesny przemysł.
Strach wraca na rynek akcji

Strach wraca na rynek akcji

2020-01-30 Komentarz giełdowy XTB
W związku ze stale rosnącą liczbą zachorowań, jak i przypadków śmiertelnych chińskiego koronawirusa, pogarszają się nastroje na rynku akcji. Sesja w Azji zakończyła się wyraźnie pod kreską. Nikkei zamknął się 1,72% niżej, S&P/ASX 200 stracił 0,33%, a KOSPI spadł 1,9%. Ponad 5% spadek odnotowany został na giełdzie w Tajwanie, jednak ten rynek dopiero co się otworzył po przerwie noworocznej.
Próba wyhamowania spadków

Próba wyhamowania spadków

2020-01-30 Komentarz po sesji DM BOŚ
W trakcie czwartkowego handlu na giełdzie w Warszawie główny indeks, WIG20, stracił ok. -0,75%. mWIG40 „oddał” 0,4%, podczas gdy sWIG80 zniżkował o 0,33%. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG-Odzież +2,55% (wspierany ponad 12% podbiciem kursu CCC). Obroty na szerokim rynku wyniosły 901 mln z czego 775 mln to WIG20.
Inflacja problemem dla dolara

Inflacja problemem dla dolara

2020-01-30 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Teoretycznie wczorajsze posiedzenie FED nie przyniosło zaskoczeń – tryb wait&see jest zachowywany, a decydenci byli jednogłośni, co do utrzymania programów płynnościowych na rynku długu, które niektórzy nazywają nieformalnym QE4, które od jesieni napędzało hossę na amerykańskim rynku akcji. Ale nieoczekiwanie podczas konferencji prasowej szef FED dał do zrozumienia, ...