Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyraźne odbicie PLN , rynek czeka na działania G7
2020-03-03 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyraźnie mocniejszego PLN wobec funta oraz dolara. Główna para walutowa podbija do 1,1148 USD co jest najwyższym poziomem od początku roku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3174 PLN za euro, 3,8728 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0424 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9455 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.681% w przypadku obligacji 10-letnich.
Chwilowe odbicie, a może zmiana sentymentu?
2020-03-02 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji na rynku akcji ponownie możemy obserwować podwyższoną zmienność. Jednak nowy miesiąc rozpoczyna się w pozytywnych nastrojach. Pomimo, że w weekend liczba zarażonych koronawirusem ponownie wzrosła, indeksy w Azji zakończyły dzień na solidnym plusie. Pozytywne nastroje było także widać na początku sesji europejskiej, gdzie indeksy otworzyły się lukami wzrostowymi.
Czy ONI staną na wysokości zadania?
2020-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walutW poniedziałek na otwarciu rynków TO wystarczyło, ale czy ten tydzień rzeczywiście może być inny, niż poprzedni? Jerome Powell jeszcze w piątek zapewnił, że FED jest gotowy do działania, jeżeli zajdzie taka potrzeba, a później ponownie uczynili to też inni decydenci, jak Bank Japonii, czy też Bank Anglii. Co jednak rozumiemy przez „gotowość do działania” i czy nie słyszeliśmy tego już wcześniej?
Rok temu oprocentowanie lokat było o prawie połowę wyższe
2020-03-02 Analizy HRE Investments101 złotych – tylko tyle można zarobić w ciągu roku trzymając na przeciętnej lokacie 10 tysięcy złotych – wynika z najnowszych danych NBP. Jest to bez mała najniższy wynik w historii badań, a wszystko wskazuje na to, że to wciąż nie koniec spadków. Z miesiąca na miesiąc oferta depozytowa pogarsza się. Najnowsze dane NBP sugerują, że przeciętna lokata zakładana w styczniu była oprocentowana na zaledwie 1,25%. Rok temu było to o prawie połowę więcej (1,75%).
Dynamiczne odbicie w górę cen ropy naftowej
2020-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚKońcówka lutego była czasem głębokich przecen na szerokich rynkach finansowych. Panika związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa poza Chinami uderzyła także w rynek ropy naftowej, doprowadzając do gwałtownych spadków notowań tego surowca. Niemniej, nowy miesiąc przynosi zmianę nastawienia inwestorów i dynamiczne odbicie cen ropy w górę.
Inwestorzy liczą na interwencję
2020-03-02 Poranny komentarz walutowy XTBZa nami najbardziej burzliwy tydzień na rynkach od kilkunastu lat. Poniedziałek zaczynamy jednak w kolorze zielonym. Inwestorzy liczą na interwencję banków centralnych. Koronawirus rozprzestrzenia się jednak coraz szybciej. Rekordowa liczba 1775 nowych przypadków poza Chinami w rekordowych 37 krajach – to statystyki za wczoraj, pokazujące, że na ten moment nie ma mowy o stabilizacji sytuacji w zakresie globalnej pandemii.
Jak trwoga to do…
2020-03-02 Komentarz poranny TMS BrokersLuzowanie przez banki centralne ponownie okazuje się jedynym panaceum na kolejne tarapaty światowej gospodarki i rynków finansowych. Najgorszy tydzień na Wall Street od 2008 roku zaktywizował Rezerwę Federalną. Na początku tygodnia murem z Fed staje Bank Japonii. Skoordynowana odpowiedź na paraliż globalnych łańcuchów dostaw i spiralę wyprzedaży na rynkach akcji ratuje nastroje.
Potencjalne odbicie na PLN, rynek liczy na banki centralne
2020-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi próbę lekkiego umocnienia pod globalne spekulacje dot. działań banków centralnych. EUR/USD oscyluje blisko 1,1047 USD na bazie oczekiwań, iż FED obniży wkrótce stopy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3250 PLN za euro, 3,9125 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0622 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0266 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,784% w przypadku obligacji 10-letnich.
Raport miesięczny FX: luty 2020
2020-02-28 Komentarz miesięczny TMS BrokersWystarczył jeden weekend, by diametralnie odmienić postrzeganie wpływu koronawirusa na rynki. Wirus przestał być problemem wyłącznie Chin, a strach przed rozprzestrzenianiem dotyka całego świata. Wielką niewiadomą jest dalsza skala ewolucji epidemii i w jaki sposób wpłynie ona na globalną gospodarkę. W krótkim terminie powinniśmy obserwować defensywne podejście do ryzyka, a zmienność cen aktywów pozostanie podwyższona przy dużej wrażliwości na dobre i złe informacje.
Jeden z najgorszych miesięcy od lat
2020-02-28 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj kończy się drugi miesiąc bieżącego roku. Jeszcze miesiąc wcześniej, pomimo początkowych obaw związanych z epidemią koronawirusa, nastroje na rynkach finansowych trzymały się całkiem nieźle. Sytuacja uległa kompletnemu zwrotowi dokładnie tydzień temu w momencie, kiedy epidemia nowego koronawirusa zaczęła być coraz bardziej obecna w innych krajach, poza granicami Chin.
Fala paniki, spirala wyprzedaży
2020-02-28 Komentarz poranny TMS BrokersLiczba potwierdzonych nowych przypadków Covid-19 w Chinach jest niższa niż liczba zachorowań poza Państwem Środka. Koronawirus dociera m.in. na Litwę, do Nowej Zelandii, czy Afryki Subsaharyjskiej. Łączna liczba przypadków przekracza 83 tysiące a zgonów 2 850. Wall Street długo wierzyło i chciało wierzyć, że wirus nie jest problem amerykańskim.
strach paraliżuje inwestorów
2020-02-28 Poranny komentarz walutowy XTBPrzez dużą część lutego w naszych komentarzach dziwiliśmy się obojętności rynków na rosnące zagrożenie koronawirusem. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na Wall Street i w Europie Zachodniej panowała euforia. Ta bardzo szybko przerodziła się w panikę. Nie ma już wątpliwości, co do tego, że wirus rozprzestrzenia się globalnie, a zatem scenariusz, w którym jest to jedynie problem Chin jest już nieaktualny.
EUR/PLN przy 4,33 PLN, PKB w kalendarzu
2020-02-28 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie podaży wokół PLN przy jednoczesnym podbiciu kwotowań EUR/USD do okolic 1,10 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,33 PLN za euro, 3,9375 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0700 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0712 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,764% w przypadku obligacji 10-letnich.
Na globalnych rynkach akcji nadal jest dość nerwowo
2020-02-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutNa globalnych rynkach akcji nadal jest dość nerwowo po tym, jak pojawiają się kolejne informacje o stwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem – WHO podała, że poza granicami Chin jest ich już więcej, niż w samym Państwie Środka. Nerwowość podbił fakt stwierdzenia pierwszego przypadku w USA i to podobno w wyniku tzw. „zakażenia społecznego”.
Ropa - jednak dalej w dół
2020-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚStrach ma wielkie oczy - przynajmniej na ropie tak jest. Rynek nie zareagował, ani na lepsze (dla kursu) dane nt. zapasów API i wczoraj DoE, ani też na widoczne sygnały dywergencji na dziennym ujęciu oscylatora RSI9 - patrz wykres poniżej.
Fed może więcej, ale wcale nie musi
2020-02-27 Komentarz poranny TMS BrokersRynek akcji nie przerywa spadków, a najnowszym katalizatorem jest pierwszy przypadek zarażenia w Kalifornii, gdzie pochodzenia wirusa jest nieznane. Liczba przypadków koronawirusa poza Chinami dalej wrasta bez wytracania tempa, co mogłoby zahamować falę paniki na rynkach. Spekulacje o reakcji Fed uderzają w USD.
Złoty nadal pod presją negatywnych informacji
2020-02-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚKolejne przypadki zakażeń koronawirusem COVID-19 poza Chinami, w tym pierwszy stwierdzony w USA (gorzej, że podobno może to być zachorowanie nie bezpośrednio przez kontakt z osobą, która była w Chinach) skutecznie wpływają na wyobraźnię inwestorów. Nerwowość widać na rynkach akcji, a rentowności amerykańskich obligacji notują coraz niższe poziomy, co pokazuje, gdzie alokowany jest kapitał.
Czy reszta świata jest przygotowana na epidemię?
2020-02-27 Poranny komentarz walutowy XTBNa rynkach finansowych liczy się w zasadzie jeden temat – koronawirus. Cała sytuacja trwa już ponad 2 miesiące, choć mediana stała się około miesiąc temu. Jeszcze wtedy spekulowano, że sytuację uda się opanować dosyć szybko. Rynki finansowe dosyć szybko otrząsnęły się po początkowych spadkach. Tymczasem przymierzamy się do pierwszych publikacji, które pokażą wpływ epidemii na dane makroekonomiczne, natomiast indeksy giełdowe zaliczają ogromne spadki.
Czy wirus zakończy rynek byka na Wall Street?
2020-02-26 Raport specjalny XTBDla większości rynków akcyjnych rok 2019 był bardzo mocny, pomimo przeciętnej sytuacji gospodarczej. Obecny rok przyniósł kontynuację tej sytuacji. Pomimo oczywistego ryzyka związanego z epidemią nowego koronawirusa, amerykański indeks Nasdaq (US100) zrzeszający spółki technologiczne jeszcze w ubiegłym tygodniu był na 11% plusie od początku roku.
Słabość dolara była krótka?
2020-02-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przyniósł kolejną silną wyprzedaż na Wall Street, chociaż już przecena indeksów w Azji została opanowana. Nastroje psują obawy dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa, chociaż WHO stwierdziła, że najprawdopodobniej w Chinach minęliśmy już szczyt zakażeń. Emocje podkręcił jednak komunikat amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), które zaleciło obywatelom USA przygotowanie się na ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w USA.