Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Gigantyczne programy pomocy fiskalnej
2020-03-25 Komentarz giełdowy XTBWczoraj w Stanach Zjednoczonych, a dzisiaj w Niemczech doszło do akceptacji przez władze gigantycznych programów pomocowych dla gospodarek. To bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców i jednocześnie inwestorów giełdowych, gdyż oznacza to potencjalne „miękkie” przejście przez kryzys dla niektórych firm.
Stłumione zwyżki notowań ropy naftowej
2020-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki – w poniedziałek i wtorek na rynku tym przeważała strona popytowa. Niemniej, na razie odbicie cen ropy w górę ma niewielką dynamikę, a dzisiejsze poranne zwyżki zostały szybko stłumione przez stronę podażową. W bieżącym tygodniu na globalnych rynkach finansowych pojawiło się trochę więcej optymizmu, co pozwoliło notowaniom ropy naftowej na odbicie w górę.
Wtorek był bardzo dobrym dniem dla Wall Street
2020-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 25 marca: Wtorek był bardzo dobrym dniem dla Wall Street, która zanotowała silne odbicie (procentowo DJIA wzrósł najwięcej od 1933 r.). Wsparciem poza wcześniejszą decyzją FED (z poniedziałku) o nielimitowanym QE, były informacje z Kongresu, gdzie doszło do porozumienia Demokratów z Republikanami w kwestii programu fiskalnego dla gospodarki i obywateli, który jest gigantyczny, bo wart aż 2 bln USD (początkowo mowa była o 1,0-1,2 bln USD).
Wzrosty nigdy nie są tak silne, kiedy jest dobrze
2020-03-25 Komentarz poranny TMS BrokersRynki akcji i inne aktywa ryzykowne kontynuują rajd zapoczątkowany we wtorek, a dziś oznaki porozumienia w sprawie pakietu fiskalnego w USA pomagają nakręcać lepsze nastroje. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z kryzysem zdrowotnym i nie ma jeszcze rozwiązania medycznego, by zatrzymać pandemię. Nie będzie brakować powodów do zmienności w obu kierunkach.
Mocne odbicie na rynkach
2020-03-25 Poranny komentarz walutowy XTBPoczątek tygodnia, bo bardzo słabym otwarciu, przynosi mocne odbicie na globalnych parkietach. Na rynkach pojawiła się nadzieja, że bardzo szeroko zakrojone działania Fed oraz pakiet fiskalny, który niedługo przegłosować ma Kongres mogą istotnie zmniejszyć negatywne skutki koronawirusa. Jednak na froncie walki z pandemią nie ma na razie takich sukcesów.
Odbicie na giełdach, próba odrobienia części strat przez PLN
2020-03-25 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą kontynuację odbicia eurodolara, co wspiera próby korekty wzrostowej również na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5929 PLN za euro, 4,2475 PLN wobec dolara, 4,3252 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0223 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,742% w przypadku obligacji 10-letnich.
Solidne odbicie w Europie, niemiecki DAX ponad 10% w górę
2020-03-24 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźne polepszenie nastrojów. O ile za sprawą wczorajszej decyzji Fedu, który ogłosił nielimitowany program QE, indeksy nie zdołały wyjść na plus, tak dziś rynek akcji ruszył w górę. Prawdopodobnie dzisiejsza euforia jest spowodowana właśnie wczorajszą decyzją Rezerwy Federalnej. Wzrosty mogliśmy obserwować już na sesji azjatyckiej, z kolei od początku dnia w Europie obowiązywał tylko jeden kierunek - północny.
Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku
2020-03-24 Raport DM BOŚ z rynku walutSytuacja na rynkach 24 marca: Dolar traci dzisiaj na szerokim rynku, a giełdowe indeksy świecą się na „zielono” – to efekt podjętych wczoraj działań FED, który de facto podjął bezprecedensową decyzję o nielimitowanym QE (chociaż nie wobec wszystkich aktywów) i zdecydował się na kolejne działania wspierające płynność.
Cena złota już powyżej 1600 USD za uncję
2020-03-24 Komentarz surowcowy DM BOŚZŁOTO: Wczorajsza sesja na wykresie cen złota była przełomowa. Po dwóch tygodniach znaczących zniżek, notowania tego kruszcu wróciły bowiem do wzrostów, i to bardzo dynamicznych. Cena złota w poniedziałek zwyżkowała o ponad 5%, przebijając poziom 1500 USD za uncję już we wczesnych godzinach sesji, a później docierając do rejonu 1570 USD za uncję.
Whatever is there
2020-03-24 Komentarz poranny TMS BrokersTradycyjnie wtorek przynosi dzień odwrotu po ponurych notowaniach dzień wcześniej, a przynajmniej pierwsze godziny oferują próby odreagowania. Lepsze doniesienia na froncie walki z wirusem oraz zapowiedź nielimitowanego skupu aktywów przez Fed pomagają poprawić nastroje. Przed nami jednak gorzkie przypomnienie o rzeczywistości gospodarczej dotkniętej pandemią – poznamy wstępne szacunki PMI z Europy i USA. Bezprecedensowe spadki wydają się pewne.
Co tak naprawdę zrobił Fed?
2020-03-24 Poranny komentarz walutowy XTBW ostatnim czasie w zasadzie nie ma dnia bez nadzwyczajnej interwencji któregoś z banków centralnych. Sam Fed ogłaszał już kilka nadzwyczajnych działań. Częstotliwość była tak duża, że planowane posiedzenie po prostu nie było potrzebne. Wczoraj Fed ogłosił rozwiązanie, które wielu określa „ostatecznym”. Co zawiera i jak może wpłynąć na rynki?
4,63 PLN za euro i 4,307 PLN wobec dolara
2020-03-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi lekką poprawę globalnych nastrojów, co częściowo powiązane jest z wczorajszą decyzją FED. Nieznacznie tanieje amerykański dolar. Złoty kwotowany jest następująco: 4,5952 PLN za euro, 4,2620 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3410 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9428 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,869% w przypadku obligacji 10-letnich.
Fed nie pomaga rynkom, indeksy kontynuują spadki
2020-03-23 Komentarz giełdowy XTBPo weekendzie nastroje inwestorów nie są zbyt optymistyczne. W związku z coraz większą liczbą odnotowanych przypadków koronawirusa na świecie, sesja w Azji rozpoczęła się od przeceny. Główne indeksy na całym świecie kontynuują spadki. Co prawda po godzinie 13:00 mogliśmy obserwować wyraźne odreagowanie, które było spowodowane ogłoszeniem ze strony Fed, który zapowiedział nieograniczony program QE, niemniej reakcja okazała się chwilowa.
Większa nerwowość na rynkach akcji
2020-03-23 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWiększa nerwowość na rynkach akcji w związku z negatywnymi statystykami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa i związanego z tym procesu kwarantanny uderzającego w globalną gospodarkę, nie przekłada się na wyraźniejsze umocnienie dolara. Amerykańskiej walucie nieco szkodzą przepychanki polityczne w Kongresie pomiędzy Demokratami, a Republikanami – w efekcie czego gigantyczny pakiet fiskalny nie został jeszcze przyjęty.
Ropa naftowa o 60% tańsza niż na początku roku
2020-03-23 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Notowania ropy naftowej rozpoczynają kolejny tydzień od ruchów w pobliżu wieloletnich minimów cenowych. Zarówno notowania ropy Brent, jak i WTI, poruszają się w okolicach 20-25 USD za baryłkę. Są to poziomy aż o około 60% niższe niż jeszcze na początku bieżącego roku.
Fakty i nadzieje
2020-03-23 Komentarz poranny TMS BrokersAwersja do ryzyka przejmuje kontrolę na starcie tygodnia w obliczu fatalnych statystyk ekspansji pandemii, do czego dokłada się frustracja politycznymi targami w USA nad pakietem fiskalnym. Wkrótce dane coraz mocniej będą pokazywać ekonomiczny koszt paraliżu aktywności gospodarczej, podczas gdy po pozytywnej stronie mamy tylko nadzieję, że tempo przyrostu nowych zachorowań niedługo zacznie słabnąć.
Złoty na łasce banków centralnych
2020-03-23 Poranny komentarz walutowy XTBNowy tydzień na rynkach rozpoczynamy od razu w bardzo złych nastrojach. Inwestorów mógł zszokować przyrost nowych przypadków koronawirusa w USA, gdzie dodatkowo Kongres na razie nie potrafi się porozumieć w kwestii programu pomocowego. A to oznacza kontynuację presji na złotego. Ubiegły tydzień przyniósł wiele niekorzystnych zmian. Stało się absolutnie jasne, że realizuje się najgorszy scenariusz rozwoju pandemii, wymuszający paraliż globalnej gospodarki.
Chwilowa korekta na rynku akcji?
2020-03-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźnie lepsze nastroje na rynku akcji. Co prawdopodobnie ma związek ze skoordynowanym działaniami banków centralnych, które stymulują gospodarkę w czasie paniki. Wczoraj główne indeksy w USA zamknęły się na plusie, co pomogło w dzisiejszym lepszym otwarciu sesji europejskiej. Od początku dnia to kupujący mieli przewagę.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2020-03-20 Komentarz tygodniowy TMS BrokersDane makro stały się drugorzędne, gdyż historyczne odczyty nie znaczą już nic, a bieżące badania nastrojów są niezaskakująco fatalne. W konsekwencji inwestorzy będą wypatrywać posunięć rządów w walce z wirusem i oceniać środki zaradcze łagodzące szkody wynikające z zastopowania funkcjonowania gospodarek.
Ceny ropy naftowej w górę za sprawą spekulacji na temat interwencji USA
2020-03-20 Komentarz surowcowy DM BOŚROPA NAFTOWA: Wczorajsza sesja przyniosła wyczekiwaną zmianę kierunku na wykresie cen ropy naftowej. Notowania ropy Brent i WTI odbiły się w górę z 18-letnich minimów. Na razie ruch ten należy traktować jako techniczne odreagowanie, niemniej jest on dynamiczny i powoli zaczynają go wspierać także rynkowe fundamenty.